define هشت راهی که IoT می تواند کسب و کارهای کنونی را متحول کند! |هفته‌نامه شنبه
تکنولوژی مدیریت کسب و کار مقالات اینترنت اشیا (IoT)

هشت راهی که IoT می تواند کسب و کارهای کنونی را متحول کند!

امروزه مدیران کسب وکارها به تدریج متوجه اهمیت اینترنت اشیا برای کسب وکارشان شده اند. اینترنت اشیا شبکه‌ای از دستگاه‌های متصل به اینترنت است که قابلیت جمع‌آوری و انتقال داده‌ها را در یک شبکه فراهم می‌کند.

تعبیه حسگرها، دستگاه‌های ارتباطی و تراشه‌های هویتی که به طور مداوم با محیط های ابری و سرویس های آنالیتیک ارتباط برقرار می کنند، منجر به عصر جدیدی از اتوماسیون در مشاغل شده است. اینترنت اشیا بازخورد لحظه ای ارائه می دهد و این منجر به تصمیم گیری بهتر برای کسب وکارها در هر اندازه ای که هستند می شود. پلتفرم اینترنت اشیا می تواند صنایعی مانند مراقبت های بهداشتی، انرژی، خودروسازی، تولید و حمل و نقل و همچنین ابزارهایی مانند ردیابی هوا، سیستم امنیتی، دوشاخه برق، ترموستات و صدها مورد دیگر را متحول کند.

به نظر شما IoT چطور می تواند کسب وکارتان را متحول کند؟

جهش دیجیتال به کسب و کارها فرصتی برای استفاده از اینترنت اشیا برای به دست آوردن مزیت رقابتی و ایجاد تجربه بهتر برای مشتریانشان داده است. اما، مزایای اینترنت اشیا می تواند عمیق تر از رشد درآمد و سود باشد. در مقاله به ده روشی که اینترنت اشیا کسب و کار را در مسیر موفقیت متحول می کند و در همه بخش ها مشترک هستند اشاره شده است:

  1. ردیابی محصولات و مدیریت موجودی

برنامه های کاربردی اینترنت اشیا می توانند با دادن برخی گزینه های کنترل خودکار به کسب وکار شما کند تا مدیریت موجودی بهتری داشته باشد. علاوه بر این ردیابی محصولات در زنجیره تامین با IoT می تواند راه حل ایده آلی برای شناسایی محصولاتی باشد که در حمل و نقل گم شده اند.

به عبارت بهتر با نصب نرم افزارهای IoT در انبارها و واحدهای ذخیره سازی به شما در مدیریت تغییرات موجودی کسب وکارتان کمک کند. علاوه بر این، تعبیه سیستم های نظارتی با اینترنت اشیا و تجزیه و تحلیل می تواند از سرقت قبل از وقوع جلوگیری کند.

  1. به اشتراک گذاری و درک داده ها

امروزه تقریباً همه کسب‌وکارها با استفاده از جمع‌آوری و انتقال داده‌ها کارهای خود را بهبود می‌بخشند. پذیرش اینترنت اشیا به طور کامل نحوه پردازش داده‌ها را متحول کرده است. به این ترتیب که برنامه‌های IoT جدا از دسترسی بیشتر به داده‌های کاربر، می‌توانند الگوهای اتصال کاربر به دستگاه را ردیابی کنند. با یادگیری از الگوها، برنامه هوشمندتر می‌شود و تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌دهد. علاوه بر این کسب وکارها می‌توانند از داده‌ها برای مطالعه نیازهای مصرف‌کننده، چرخه خریدار، دامنه پیشرفت و رویکردهای بازاریابی و تبلیغات استفاده کنند.

  1. ایجاد راه های تجاری جدید

با استفاده از اینترنت اشیا کسب وکارها نه تنها می توانند محصولات خود را توسعه ‌دهند، بلکه می توانند بر روی عملکرد محصول خود نیز نظارت ‌کنند. همه اینها به لطف الگوریتم تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌شده در پلتفرم اینترنت اشیا است. همچنین امکان‌پذیری انتقال داده‌های اینترنت اشیا در سراسر اکوسیستم کسب وکار از مشتریان گرفته تا شرکای تجاری مسیرهای نوآوری جدیدی را در قالب تعامل مستمر و خدمات ارزش افزوده امکان‌پذیر می‌سازد.

  1. تدوین استراتژی موثر بازار

از آنجایی که کسب وکارها با استفاده از اینترنت اشیا می توانند حجم عظیمی از داده ها را بدست بیاورند، پردازش کنند و به آنها پاسخ دهند، در نهایت می توانند استراتژی های موثرتری را برای برآورده کردن نیازهای مشتریان تدوین کنند. با دستگاه‌های متصل به اینترنت، کسب وکارها دیدی ۳۶۰ درجه از ترجیحات مشتریان خود به دست می‌آورند و کمپین‌هایی ایجاد می‌کنند که درآمد را از سوی مشتریان جذب می‌کند. علاوه بر این، استفاده از اینترنت اشیا به تقسیم‌بندی مشتریان، ایجاد پیشنهادات سفارشی برای افزایش میزان رضایت مشتریان و افزایش رضایتمندی آنها کمک می‌کند.

  1. آگاهی از آمار لحظه ای یا real time

دریافت داده های لحظه ای از فرآیندها، دستگاه ها و افراد از طریق حسگرها، کسب و کارها را متحول می کند. زیرا مشاهده آنچه که در لحظه در جریان است می تواند یک تغییر دهنده بازی باشد. در حال حاضر اینترنت اشیا نوآوری در حوزه های مختلف کسب وکار، به ویژه در خرده فروشی ایجاد کرده است. با در دست داشتن داده های رفتار لحظه ای مشتریان خرده فروشان می توانند محصولات را در قفسه انبار کنند و با فروش کارآمد سود خود را افزایش دهند.

اینترنت اشیا نقشی کلیدی در اتصال بین دستگاه‌هایی مانند سیستم‌ها و دوربین‌های هوشمند برای کار مشترک دارد. در نتیجه یک کسب و کار می تواند تصمیمات هوشمندانه بگیرد و در نهایت به نوآوری هایی در مدل های تجاری دست یابد که به تحقق اهداف تجاری آن کمک می کند.

  1. افزایش دسترسی، کارایی و بهره وری

فراتر از همه چیز، مشتریان همیشه خواستار تحویل سریع و به موقع هستند. برهمین اساس کسب وکارها می توانند در تعامل با  شرکای تجاری خود مانند ارائه دهندگان خدمات لجستیک و تامین کنندگان از راه حل های فناوری اینترنت اشیا برای اطمینان از تحویل سریع تر سفارش ها به مشتریان استفاده کنند..

با بهبود اطلاعات در مورد بازار و مصرف کنندگان، کسب وکارها می توانند بهره وری کسب و کار خود را افزایش دهند. علاوه بر این اینترنت اشیاء می‌تواند با استفاده از یک سیستم اتوماسیون موثر بهره‌وری عملیاتی کسب و کار را بالا ببرد.

  1. بهبود تجربه مشتری

رضایت مندی مشتری یکی از فاکتورهای اساسی در هر کسب وکاری است چرا که اگر مشتریان از محصول شما راضی نباشند، هرگز بازخورد مثبتی ارائه نخواهند کرد که در نهایت منجر به کاهش درآمد بازار کسب و کار شما می شود.

حالا چگونه می توان رضایت مندی مشتریان را بهبود داد؟

یک راه حل عملی این است که محصول خود را بر بستر اینترنت اشیا بسازید و ارائه دهید. با استفاده از اینترنت اشیا تیم پشتیبانی می تواند با ابزارهای بهبودیافته نظارت بهتری بر مشکلاتی که مشتریان با آن مواجه هستند داشته باشد و در نتیجه مشکلات زودتر حل و فصل می شوند. علاوه بر این، ادغام چت بات ها و هوش مصنوعی با اینترنت اشیا، بر رضایت مشتری تمرکز دارد که به صاحبان کسب وکارها این امکان را می دهد که ارتباط موثرتر را با مشتریان برقرار کنند.

  1. تقاضای جدید برای مشتریان ایجاد کنید

زمانی که مشتریان به کاربردهای برنامه های اینترنت اشیا پی ببرند، شروع به تقاضای چیزهای جدید می کنند. به عنوان مثال، یخچال‌های هوشمند فهرست‌های مواد غذایی را بر اساس موجودی خود تهیه می‌کنند. ده سال پیش یک همچین کاربری را از یخچال گرفتن دور از ذهن بود ولی در آینده نه چندان دور این ویژگی استاندارد یخچال ها خواهد شد.

در آخر، چیزی که مسلم است شواهد در مورد مزایای اینترنت اشیا واضح استئکه چگونه اینترنت اشیا می تواند به کسب وکارها کمک کند. اینترنت اشیا نه تنها می تواند کارایی و درآمد را افزایش دهد، بلکه تضمین می کند که بهترین خدمات و محصولات در زمان مناسب به مشتریان برسد. شرکت‌هایی که اینترنت اشیا را پذیرفته‌اند، با ایجاد امکان پاسخگویی بیشتر به نیازهای مشتریان، شاهد فرصت‌های بیشتری برای کسب‌وکار بوده‌اند. این بدان معناست که فعال کردن کسب وکار با دستگاه‌های IoT می‌تواند شما را در خط مقدم روندهای در حال تحول تعامل با مشتریان قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.