تاروپود؛ پلتفرم فروش آنلاین فرش

0

فرش یکی از مهم‌ترین هنرهای دستی حوزه تمدنی ایرانی است و قرن‌هاست که در سرزمین ما هنر فرش‌بافی رواج داشته‌ و در دنیا، هنر فرش به نام ایران گره خورده‌است. بنابراین راه‌اندازی استارتاپ‌هایی که به حوزه فرش و به‌خصوص فروش آن می‌پردازند، یکی از حوزه‌های مهم کسب‌وکار در ایران می‌تواند باشد. استارتاپ تاروپود (tarpoud.ir) یکی از پلتفرم‌های فروش فرش ایرانی است.

منطقه آذربایجان و شهر تبریز از دیرباز جزو شهرهای مهم در حوزه فرش بوده است. مجموعه تاروپود در سال ۱۳۹۸ توسط ناصر اسدزاده در تبریز تاسیس شد. اسد‌زاده دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک ذرات، همچنین کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی است.

موسس تاروپود درباره راه‌اندازی این استارتاپ می‌گوید: «به دلیل علاقه زیاد به این صنعت و حضور طولانی‌مدت در بازار فرش تبریز، همواره شاهد آن بودم که خریداران به تمام طرح‌های فرش‌ تولیدی در سراسر ایران دسترسی ندارند و بافندگان نیز با زحمت زیاد فرشی را به اتمام رسانده اما قادر به فروش فرش خود به قیمت واقعی آن نبودند. پس اولین نیاز در بازار سنتی فرش را حذف واسطه‌گری برای انگیزه و رونق بیشتر آن دانستم. در این راستا تمام سعی تیم تاروپود تبدیل بازار فرش از حالت سنتی به سمت فروش مجازی و ارتباط هرچه بیشتر ما‌بین خریداران و فروشندگان فرش به طور مستقیم در سراسر ایران است.»

بازار فروش فرش غالبا به شکل سنتی است؛ واسطه‌ها از بافندگان فرش را خریداری کرده و به دست خریداران و یا فروشندگان فرش می‌رسانند و خریداران نیز به صورت حضوری خرید می‌کنند؛ البته در سال‌های اخیر فروشگاه‌های اینترنتی فروش فرش راه‌اندازی شده، که در این فروشگاه‌ها نیز به صورت واسطه‌گری و نه مستقیم، فرش توسط فروشندگان برای فروش گذاشته می‌شود. اسدزاده درباره کاربران این سایت می‌گوید: «ما مخاطبان خود را در پلتفرم تاروپود، به سه دسته بافنده، فروشگاه و کاربر عادی تقسیم کرده‌ایم.

هر کدام از این کاربران به صورت مجزا صفحات معرفی متفاوتی دارند. شاید بتوان اولین دسته‌ اصلی مخاطبان را، بافندگان فرش دانست که برای فروش فرش، خریداران واقعی خود را نشناخته و تنها متوسل به واسطه‌ها هستند، اما از این طریق قادر به فروش فرش خود، به صورت مستقیم هستند. هر فروشگاه فرش نیز می‌تواند صفحه‌ای مخصوص به خود برای فروش داشته باشد.»

تاروپود

قابلیت‌های مهم تاروپود

سایت و اپلیکیشن تاروپود به طور تخصصی در حوزه فرش دستباف، فرش ماشینی، تابلوفرش و گلیم فعالیت دارد. با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن تاروپود در بخش فروشگاه‌های فرش می‌توانید اطلاعات فروشگاه‌های فرش شهر خود را مشاهده کنید. در بخش آگهی‌ها، می‌توان اطلاعات فرش‌های آگهی‌شده را با هم مقایسه و بدون واسطه با بافنده و فروشندگانی که فرش خود را برای فروش آگهی کرده‌اند، ارتباط برقرار کنید.

اسدزاده در مورد رقابت در بازار فرش آنلاین می‌گوید: «در حال حاضر رقیب جدی نداریم چراکه سایر سایت‌ها یا پلتفرم‌های فروش‌، علاوه بر فرش، محصولات دیگری هم می‌فروشند و به صورت تخصصی روی فرش کار نمی‌کنند. همچنین فروش در اکثر این پلتفرم‌ها کاملا با حذف واسطه صورت نمی‌گیرد.»

پلتفرم تاروپود به طور تخصصی در حوزه فرش فعالیت می‌کند؛ هر بافنده یا فروشگاه صفحه معرفی مخصوص به خود را دارد و حتی برای آگهی فرش‌های آنتیک و خاص، قسمتی با نام فرش اصیل در نظر گرفته شده است که در هیچ پلتفرم دیگری این قابلیت وجود ندارد.

پایه ‌اصلی ساخت فروشگاه اینترنتی، ایجاد بستری مناسب و سریع برای به‌دست آوردن خواسته‌های مشتریان با بهترین تجربه است؛ بستری که کاربر در عین سادگی بتواند سریع محصول مورد نظرش را خرید کند. هر چند اصل اساسی یک فروشگاه اینترنتی، تجربه کاربری است ولی در عین حال موضوع مهم، توجه به امنیت اطلاعات است.

اولین دسته‌ اصلی مخاطبان، بافندگان فرش هستند که برای فروش فرش، خریداران واقعی خود را نشناخته و تنها متوسل به واسطه‌ها می‌شوند، اما از این طریق قادر به فروش فرش خود، به صورت مستقیم هستند. هر فروشگاه فرش نیز می‌تواند صفحه‌ای مخصوص به خود برای فروش داشته باشد

اسدزاده در مورد رقابت با پلتفرم‌های عمومی هم می‌گوید: «در سایر فروشگاه‌های اینترنتی کالا‌محور، موضوع مهم بحث ارسال کالا با حفظ سلامت آنهاست که البته در سایت تاروپود تنها ما بستری مناسب برای خرید و فروش را فراهم کرده‌ایم و خریداران به طور مستقیم با فروشندگان فرش در تماس خواهند بود و ارسالی از طریق سایت تاروپود صورت نمی‌گیرد.»

اهداف و چشم‌انداز تاروپود

در این حوزه ظرفیت بالایی وجود دارد و باید به آن توجه شود؛ مجموعه تاروپود ابتدا، سعی در معرفی خود و فراگیری استفاده از پلتفرم تاروپود در کل ایران دارد و برای آینده با برداشتن موانع فعلی صادرات فرش قصد ورود بیشتر به بازارهای حوزه خلیج فارس و لینک‌دهی به بازارهای جهانی و حضور موثر مانند سایت‌هایی همچون آمازون و علی‌بابا در حوزه فرش را می‌توان جزو اهداف بلند‌مدت در نظر گرفت.

هر فرشی قصه‌ای برای گفتن دارد؛ قصه ‌طراحان و دستان بافندگان زحمتکشی که در تلاشند تا هنر اصیل ایرانی را با ظرافت تمام در قاب قالی به تصویر کشیده و ماندگار سازند. امیدوارم بتوانیم در این مسیر راویان خوبی باشیم و این هنر اصیل را زنده نگه داریم.

استارتاپ تاروپود (tarpoud.ir) یکی از پلتفرم‌های فروش فرش ایرانی است.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.