رشد کسب‌وکار

Bullseye؛ روزنه‌ای برای سنجش کشش

ببینید، شما همان‌طور که در مورد ایده‌تان به انجام آزمایشات، مصاحبه‌ها و ساخت نسخه‌های مختلف MVP می‌کنید، در مورد انتخاب کانال‌های کشش هم باید به آزمایش و بررسی بپردازید. شاید بگویید که خب، این کار را بعد از تولید MVP انجام می‌دهیم! اینجاست که دچار اشتباه می‌شوید؛ شما باید از همان روزهای اولیه شروع به بررسی و انجام آزمایشات بر روی کانال‌های خود داشته باشید. این کار را باید به موازات فرآیند توسعه مشتری و توسعه محصول انجام بدهید.

در دنیا چارچوبی برای این کار وجود دارد با عنوان Bullseye یا چارچوب روزنه؛ این چارچوب شامل یک فرآیند پنج مرحله‌ای برای انتخاب بهترین کانال‌های کشش در هر مرحله از استارتاپتان است.

 مرحله اول، طوفان فکری: در این مرحله شما باید در مورد هر یک از 19 کانال کشش به ایده‌پردازی بپردازید؛ این کار را با روش طوفان فکری انجام بدهید (قبلا مطلبی مفصل در این زمینه ارائه کرده‌ایم). می‌توانید از یک فایل اکسل استفاده کنید و در آن 19 کانال ترکشن را لیست کنید و در مقابل آن‌ها ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید.

 مرحله دوم، رتبه‌بندی: کانال‌ها را به‌واسطه ایده‌پردازی‌هایی که انجام داده‌اید، به سه گروه تقسیم کنید؛ گروه A: مواردی که فکر می‌کنید در این مرحله بهترین جواب را می‌دهد، گروه B: مواردی که فکر می‌کنید موجه است و عملکرد خوبی دارد، گروه C: مواردی که زمانبر و درازمدت است.

 مرحله سوم، اولویت‌بندی: در اینجا سه کانال اصلی از گروه A را که فکر می‌کنید مناسب‌تر است را انتخاب کنید؛ اگر در گروه A تعداد ایده‌ها کم بود، از گروه B قرض بگیرید.

 مرحله چهارم، آزمایش: در اینجا شما باید به طراحی آزمایش برای آزمودن کانال مربوطه بپردازید؛ این آزمایش‌ها باید ارزان و بدون هیاهو باشد، یادتان باشد که در روزهای اولیه ما هنوز محصولی نداریم و باید خیلی محتاط عمل کنیم. هدف ما این است که ببینید واکنش بازار و کیفیت کانال‌هایی که فکر می‌کنیم (فرض می‌کنیم) مناسب است را مورد آزمایش قرار دهیم. گفتیم همه فعالیت ما در فاز استارتاپی یک کسب‌وکار، انجام آزمایش‌هایی در راستای اعتبارسنجی محصول و خدمتی است که در حال طراحی آن هستیم. شما در انجام آزمایش‌ها باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه کانال مربوطه چقدر است؟ چه میزان کاربر از این کانال جذب خواهید کرد؟ آیا کاربرانی که جذب کرده‌اید، همان‌هایی هستند که می‌خواهید؟ آیا آن‌ها رفتاری که شما انتظار دارید را انجام می‌دهند؟ برای آزمایش‌های خود هدف و سنجش تعیین کنید و همه چیز را با عدد بسنجید.

 مرحله پنجم، تمرکز: بعد از انجام آزمایشات و رسیدن به این نکته که کدام کانال برای شما مناسب است، وقت آن است که بر روی کانال مربوطه تمرکز کنید. اینجا جایی است که شما با بهترین حالت می‌توانید به جذب کاربران بپردازید.

 چند نکته تکمیلی

 شما در هر مرحله از استارتاپتان نیازمند برخی کانال‌های کشش هستید. پس باید همواره طبق یک برنامه زمان‌بندی‌شده درست به آزمایش کانال‌ها بپردازید.

 بررسی کانال‌هایی که رقبای شما انتخاب کرده‌اند، می تواند هزینه آزمایشات شما را کاهش بدهد (البته حتما باید خودتان آزمایش‌هایی را انجام بدهید، این یک باید است).کانال‌هایی که آن‌ها انتخاب کرده‌اند را همواره رصد کنید.

 یادتان باشد هر یک از کانال‌هایی که معرفی شدند، بعد از مدتی اشباع می‌شود و دیگر قابل استفاده نیست (یعنی دیگر نباید برای آن‌ها هزینه کرد). . منظور از اشباع شدن یک کانال این است که شما در ازای هزینه بیشتر، خروجی بیشتری نخواهید داشت و چیز جدیدی به‌دست نمی‌آورید. به‌عبارتی تمامی ظرفیت کانال مربوطه استفاده شده است و هزینه کردن بیشتر فایده‌ای ندارد.در کل استفاده از چارچوب همان روزنه، باعث می‌شود که شما به‌صورتی سیستماتیک، 19 کانال ایجاد کشش را جدی بگیرید و به آزمایش آن‌ها، از همان روزهای اول بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.