۵۰۰ هزارتومانی کـه برند ساخت…

0

شعار تبلیغاتی‌اش در تلویزیون را، احتمالا همه ما به‌خاطر داریم که می‌گفت: «به سلامت خانواده می‌اندیشد.» همین جمله برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی کفایت می‌کرد، تا سهمی از سبد محصولات بهداشتی و سلامتی و شوینده خود را به این برند اختصاص دهند. پیش از آنکه خیلی از ما به‌دنیا آمده‌ باشیم و خبری از ماشین‌های لباسشویی در خانه تک‌تک ایرنی‌ها باشد، مادرها از پودر رختشویی برف خاطره دارند و این تنها یکی از نام‌های آشنای محصولات برندی است که بیش از پنج دهه از تولدش می‌گذرد. با وجود فعالیت گسترده شرکت‌های جوان‌تر در میدان محصولات بهداشتی و شوینده، قطار تولیداتش هرگز متوقف نشده و همچنان با نام‌های گلنار، سیو، ارکید، سپید، گلی و رخشا در فروشگاه‌های ایرانی خودنمایی می‌کند. شرکتی که امروز با نام تجاری پاکسان آن را می‌شناسیم، از ابتدای دهه ۴۰ شمسی به ثبت رسیده و فعالیت تولیدی خود را آغاز کرده است. حالا با گذشت ۵۴ سال از آغاز به کارش، کتاب افتخارات این برند در حال قطور شدن است و دیگر نه‌تنها به‌عنوان یکی از نام‌های برتر صنعت مواد شوینده در ایران شناخته می‌شود، که آوازه محصولاتش به کشورهای همسایه و ‌آسیای میانه هم رسیده است.

 پاکسان؛ فرزندی که دست‌به‌دست شد

پیش از آنکه نامی در قالب پاکسان شکل بگیرد، شرکت تولیدی پاک‌کن در دی‌ماه سال ۱۳۴۱ به‌طور رسمی به ثبت رسید و فعالیت تولیدی خود در زمینه مواد شوینده و بهداشتی را آغاز کرد. هشت سال بعد، این شرکت نام پاکسان به خود گرفت و در قالب سهامی خاص فعالیت خود را ادامه داد و تا سال‌های بعد از انقلاب هنوز به‌عنوان شرکت سهامی عام کار نمی‌کرد. با وجود آنکه مالکیت پاکسان در این ۵۰ و چند سال بارها عوض شده و سرنوشت این برند حکایت از فرازونشیب‌های زیادی در روند فعالیت‌هایش دارد، تولیدات شرکت در تمام این سال‌ها هرگز متوقف نشده است. پاکسان یک سال بعد از انقلاب به سازمان صنایع ملی ایران واگذار شد و وقتی به‌دنبال این واگذاری، شرکت دچار رکود شد، در سال ۱۳۷۰ آن را به بخش خصوصی منتقل کردند. عمر خصوصی‌سازی این برند چندان به درازا نکشید و سال ۷۳ زمانی بود که پاکسان به شرکت سهامی عام تغییر یافت و در بورس اوراق بهادار تهران هم پذیرفته شده است. از آن زمان تاکنون، هنوز نام سهامی عام زیر اسم شرکت به‌چشم می‌خورد. هرچند ۷۰ درصد سهام آن به شرکت توسعه صنایع بهشهر تعلق دارد و اکنون می‌توان پاکسان را فرزندی از فرزندان این هولدینگ دانست.

حالا کارخانه اصلی پاکسان در کیلومتر ۸ جاده قدیم کرج مستقر شده و محصولات بهداشتی، صنعتی و سلامتی‌اش از همین کارخانه به نقاط دور و نزدیک ایران و جهان صادر می‌شود. کشورهای همسایه ایران و جمهوری‌های مستقل آسیای میانه، میزبانان اصلی محصولات صادراتی پاکسان هستند. جالب است که یکی از شرکت‌های تابعه پاکسان، با نام «پاکسان ایروان» در ارمنستان واقع شده است و یکی از مقاصد اصلی صادرات این برند را به خود اختصاص داده است. پاکسان طبق برآوردها با سرمایه ۵۰۰ هزارتومانی در بدو تولد، فعالیت تولیدی‌اش را آغاز کرده است؛ هرچند اکنون آمار دقیقی از سرمایه شرکت وجود ندارد، اما مدیرعامل پاکسان می‌گوید که سود خالص شرکت در ۶ ماه اول سال ۹۵، جهشی ۹۲ درصدی داشته و به ۱۹ میلیارد تومان رسیده است.

 سهم پاکسان در سبد خانواده‌های ایرانی و خارجی

عمر طولانی برند پاکسان نسبت به رقبای تجاری خود در این عرصه تولیدی، مهر تأییدی بر سهم قابل توجه آن در بازار داخلی است. معمولا برندهای کهنه‌کاری که در سال‌های متمادی کیفیت خود را حفظ کنند، کم‌کم تبدیل به جزئی جدایی‌ناپذیر از سبدهای خرید خانواده می‌شوند و به‌نظر می‌رسد پاکسان هم به‌واسطه کیفیت مناسب، در کنار آن تبلیغات تلویزیونی و اخیرا هم حمایت مالی‌اش از برنامه رمضانی «ماه عسل» بیش از قبل نام خود را در یادهای ایرانی حک کرده است. در حال حاضر ۴۵ درصد تولیدات صابون، ۲۰ درصد انواع پودر رختشویی و لباسشویی و ۲۰ درصد تولید کف‌شو در بازار داخلی ایران، از آن پاکسان است.

محمدرضا حیدری، که چندی است به سمت مدیرعاملی این بنگاه تولیدی برگزیده شده است، درباره آن می‌گوید: «پاکسان از ابتدای تأسیس خود تاکنون که بیش از پنج دهه از عمرش می‌گذرد، همواره در پی آن بوده که کیفیت را به‌عنوان محور تبلیغاتی خود برگزیند؛ تعهد شرکت به کیفیت تا جایی است که در بدترین دوران اقتصاد ایران و در اوج تحریم‌ها نیز مشتری‌محوری را رها نکردیم و برای باور بیشتر مشتریان داخلی و خارجی و وفاداری آنان به محصولات‌مان، تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت. اکنون که فضای تازه‌ای در اقتصاد کشور ایجاد شده و این فضا بی‌شک بر روی مبادلات تجاری کشور تأثیرگذار خواهد شد، به‌دنبال آن هستیم تا بر پایه نوآوری مبتنی بر سلیقه مشتریان عزیز، نه‌تنها سهم بازار داخلی را افزایش دهیم، بلکه به نمایندگی از بخش تولیدی کشور در حوزه سلامت، سهم بازار خارجی خود را ارتقا بخشیم. بدون تردید موفقیت، یک کار تیمی است؛ برای موفق شدن پاکسان، همه عوامل مذکور موثر است و ما دست همه‌ ذي‌نفعان شركت پاكسان را برای رسیدن به قله‌های جدید می‌فشاریم.»

امروز پاکسان می‌رود تا با تکیه بر خانواده‌اش که تا چند ماه دیگر ۵۵ ساله می‌شود، سهم خود از بازار ملی و بین‌المللی را افزایش دهد. در حال حاضر ۱۵ کشور دنیا میزبان محصولات این برند ایرانی هستند. صادرات پاکسان از ابتدای امسال تاکنون رشد ۱۸ درصدی داشته و کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، عمان و افغانستان بزرگ‌ترین شرکای صادراتی این شرکت به‌شمار می‌روند. شرکایی که بیش از همه از محصولات پودری و صابونی پاکسان استقبال می‌کنند. با این حال پاکسان درصدد افزایش سهم خود در منطقه است و محمدرضا حیدری، مدیرعامل این مجموعه، می‌گوید: «شعار شرکت پاکسان «پیشگام در ایران و خوشنام در منطقه است» و ما معتقدیم که باید امروزمان بهتر از دیروزمان باشد و همه برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات ما نیز در جهت تحقق و اجرایی شدن این هدف خواهد بود.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.