۵ استارتاپ نوآورانه اروپایی در حوزه E-Learning

1

فناوری E-Learning مورد اقبال عمومی‌تری از سوی مردم جهان قرار گرفته ‌و بنابراین فرصت خوبی برای استارتاپ هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، فرارسیده تا در یک بازار انبوه، روند کاری خود را پیش ببرند.

شیوع ویروس کرونا، لزوم ایجاد فرایندهای آنلاین در بخش آموزش را بیش از پیش نشان می‌دهد. در همین زمان که شما مشغول خواندن این گزارش هستید، تعامل‌های آموزشی زیادی در سراسر جهان، به صورت آنلاین، در حال رخ دادن است. بر همین اساس، با توجه به اهمیت فناوری E-Learning در جهان امروز، در ادامه به معرفی استارتاپ های پیشرو اروپایی می‌پردازیم که با تمرکز بر این شیوه آموزشی، به دنبال ارتقای فرایندهای آموزشی و حتی تغییر الگوهای یادگیری هستند.

آموزش آنلاین؛ نیاز امروز

در سال‌های اخیر بسیاری از مردم جهان شروع به استفاده از خدمات آموزش الکترونیکی کرده‌اند که این امر به دلیل مزایای عمده‌ای است که این شیوه از آموزش دارد. انسان‌ها، با استفاده از این رویکرد نوآورانه، می‌توانند در هر کجای دنیا که باشند، تنها به شرط داشتن اینترنت، در حوزه‌های مورد علاقه خود آموزش ببینند؛ ضمن اینکه وقت آنها نیز برای خودشان بوده و می‌توانند برنامه‌ریزی بهتری برای استفاده از زمان آزاد خود داشته باشند. همچنین دیگر نیازی نیست که به صورت روزانه به مراکز آموزشی و تحصیلی بروند، بلکه از طریق کامپیوترهای خود می‌توانند این فرایند را در منزل‌ خود هم انجام دهند، یا اینکه دیگر قرار نیست برای شرکت در یک کلاس، صبح زود از خواب بیدار شوند، یا برای شرکت در کلاس‌ها به دنبال پرستار بچه باشند و … . از مزایای این شیوه آموزشی هر اندازه که بگوییم کم گفتیم، اما فراموش نکنیم که ما در حال سپری‌کردن یک دوران بحرانی هستیم و مهم‌ترین مزیتی که شیوه آموزش آنلاین می‌تواند برای ما داشته باشد، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و در عین حال بهره‌مند‌شدن از فضای کلاس‌های آموزشی است. از این نظر نیز فناوری E-Learning مورد اقبال عمومی‌تری از سوی مردم جهان قرار گرفته‌ و بنابراین فرصت خوبی برای استارتاپ هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، فرا رسیده است تا در یک بازار انبوه، روند کاری خود را پیش ببرند.

سهم ۲۸ درصدی انگلیس از بازار E-Learning اروپا

طبق آماری که در سال‌۲۰۱۹ ارائه شده است، بازار آموزش الکترونیک به طور سالانه ۷.۶‌درصد رشد دارد که البته این میزان رشد در شرایط کنونی، به احتمال زیاد افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین باید بگوییم که این فناوری جایگاه خود را در میان مردم جهان پیدا کرده ‌و استارتاپ های زیادی نیز در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. کشور انگلیس با داشتن ۲۸‌درصد از سهم بازار اروپا، پیشروترین کشور در بخش E-Learning در این قاره محسوب می‌شود و آلمان نیز در بین کشورهای اروپایی، جایگاه دوم را دارد. یکی از دلایلی که برای رشد این فناوری در انگلیس ذکر می‌شود، سیاست‌های دولت است که دانشجویان را به داشتن ابزارهای دیجیتال و فرایند شخصی‌سازی آموزش، ترغیب می‌کند. با توجه به اینکه اروپا پتانسیل بسیار بالایی در زمینه رشد بازار آموزش آنلاین دارد، در ادامه به معرفی ۵ استارتاپ مطرح اروپایی در این حوزه می‌پردازیم.

تجربه جذاب دیجیتال با Aula

استارتاپ انگلیسی Aula که در سال‌۲۰۱۶ راه‌اندازی شده است، در قالب یک پلتفرم ارتباطی، امکان تعامل بین مربیان و یادگیرندگان را فراهم می‌کند و کاربران می‌توانند با استفاده از این پلتفرم، جزوات خود را به اشتراک گذاشته، در بحث‌های کلاسی شرکت کرده و سؤالات مورد نظر خود را مطرح کنند و در قالب یک رابطه تعاملی با استادان و معلمان خود وارد گفت‌وگو شوند. استفاده از Aula این امکان را برای دانشگاه‌ها فراهم می‌کند که تجربه دیجیتالی جذاب‌تری را برای دانشجویان فراهم کنند.
از سوی دیگر، یکی از نکات جالب توجهی که درباره این استارتاپ و شاید تمام استارتاپ های حوزه E-Learning صدق می‌کند، کاهش هزینه‌های آموزشی است که به عنوان یک شاخصه جذاب برای یادگیرندگان مطرح می‌شود.

استارتاپی برای غیر دانشگاهیان

استارتاپ انگلیسی دیگری که در زمینه آموزش آنلاین فعالیت می‌کند، WhiteHat است که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده. این استارتاپ آموزش باکیفیت به جوانان را در دستور کار خود قرار داده ‌تا به آنها در فرایند یافتن یک شغل مناسب و مطابق با مهارت‌شان، کمک کند. هدف اصلی این استارتاپ توانمندسازی استعداد‌هایی است که به‌رغم اینکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل نشده‌اند، اما می‌توانند با کسب مهارت‌های کیفی، مشاغل عالی را به دست بیاورند.
بر این اساس، مهم‌ترین فرایندی که در روند آموزشی این استارتاپ وجود دارد، رقابت با دانشگاه‌های برتر جهت تربیت افرادی است که اگرچه به دانشگاه نمی‌روند، اما در صورت فراگیری آموزش‌های لازم و کاربردی، می‌توانند به مشاغل متناسب با مهارتی که کسب کرده‌اند، دست پیدا کنند.

LearnLife به دنبال تغییر در الگوهای یادگیری

استارتاپ اسپانیایی LearnLife بر اساس ایجاد الگوهای جدید یادگیری شکل گرفته ‌و به دنبال این است که آغازگر تغییراتی مثبت در فرایندهای آموزشی باشد. این استارتاپ که در سال‌۲۰۱۷ راه‌اندازی شده‌، بر لزوم بازنگری الگوهای یادگیری تأکید کرده و با توجه به پیشرفت فناوری دیجیتال، دریچه‌های تازه‌ای را به سوی آموزش الکترونیکی باز می‌کند. به طور کلی در فرایند شکل‌گیری و روند اجرایی این استارتاپ می‌توان گفت گروهی از همکاران جهانی گرد هم آمده‌اند تا ایده‌های خود را در زمینه آموزش الکترونیک پیاده کرده و روندهای پیشرفته‌تری را به منظور آموزش دانش‌آموزان اجرا کنند.

یک استارتاپ آموزش آنلاین در حوزه پزشکی

استارتاپ هلندی LeQuest به منظور استفاده از آموزش آنلاین، زمینه تخصصی‌تری را انتخاب کرده و حوزه پزشکی را مد نظر قرار داده است. به این صورت که آموزش‌های خود را به پزشکان متخصص ارائه داده و نحوه استفاده از وسایل پزشکی را به صورت آنلاین به آنها آموزش می‌دهد. هدف عمده این استارتاپ، ارتقا‌‌بخشیدن به کیفیت خدمات درمانی است و از طریق آموزش به جامعه متخصصان حوزه پزشکی، فعالیت خود را پی می‌گیرد.
همچنین این استارتاپ در صورت کامل‌شدن فرایند آموزشی و تأیید یادگیری توسط کارآموزان، گواهینامه تسلط بر دستگاه مذکور را نیز به آنها اعطا‌ می‌کند.
دلیل شکل‌گرفتن ایده آموزش در حوزه پزشکی، پیشرفت دستگاه‌های پزشکی بود، به این صورت که فعالان این حوزه در مواردی قادر به استفاده از این دستگاه‌ها نبودند و بنابراین شکل‌گیری استارتاپی که جدیدترین دستگاه‌های حوزه پزشکی را شناسایی کرده و نحوه کاربرد آنها را به صورت آنلاین در اختیار جامعه پزشکان قرار دهد، ایده کارآمدی محسوب می‌شد که از طریق LeQuest پیگیری شد.

یادگیری مشارکتی با استارتاپ ۳۶۰Learning

از جمله استارتاپ های قدیمی‌تری که در زمینه آموزش آنلاین در سال‌ ۲۰۱۰ شکل گرفت، استارتاپ فرانسوی ۳۶۰Learning است که با ارائه یک بستر مشارکتی آنلاین، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که متناسب با نیازهای خود، دوره‌های آموزشی آنلاین را بگذرانند. همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از قالب‌های وب که در این پلتفرم وجود دارند، بدون هیچ فرایند پیچیده و سختی، دوره‌های آموزشی و انواع مختلفی از آزمون‌ها و ابزارهای ارزیابی را به صورت شخصی‌شده، ایجاد کنند.
مهم‌ترین نکته‌ای که در فرایند برنامه‌های آموزشی این پلتفرم وجود دارد، بحث یادگیری مشارکتی است، چراکه اساس فلسفه آنها بر این اصل استوار است که تیم‌های یادگیری می‌توانند در کنار هم رشد کرده و سریع‌تر آموزش ببینند.

۱ دیدگاه
  1. دکتر رضا معطری می‌گوید

    در ایران هم یک استارتاپ آموزش آنلاین در حوزه پزشکی داریم به اسم سلاموز salamooz.com که من خودم از اماکانات اون استفاده میکنم و به شما هم پیشنهاد میکنم

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.