۱۰۰ صندوق خطر‌پذیر در فرانسه وجود دارد

0

در دیدار مدیرکل بانک دولتی سرمایه‌گذاری فرانسه با معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران، آغاز همکاری علمی و فناورانه ایران با بانک دولتی سرمایه‌گذاری کشور فرانسه مطرح شد.

هیاتی از بانک دولتی سرمایه‌گذاری کشور فرانسه متشکل از نیکلاس دفور مدیرکل، پل فرانسوا فورنیه معاون مدیرکل در حوزه نوآوری، بنجامین ریچارد مشاور ویژه رئیس هیات مدیره و پدور نووو مدیر فایناس این بانک با علی‌مرتضی بیرنگ، معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این جلسه معاون امور بین‌الملل و تبادل فناوری معاونت علمی درباره وضعیت علمی ایران توضیحاتی را ارائه داد و اظهار کرد: در ایران ۵ میلیون دانشجو در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند و از  این نظر رتبه پنجم را بعد از کشورهایی همچون چین، روسیه و هند دارا هستیم که نشان‌دهنده ظرفیت نیروی انسانی در ایران است. همچنین ایران هم‌رده با آمریکا رتبه چهارم از نظر فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی را دارد. وی با اشاره به رتبه ششم ایران در حوزه فناوری نانو بیان کرد: توسعه حوزه‌هایی همچون نانو فناوری، بایو، فناوری اطلاعات در ایران مد نظر است و در این زمینه فعالیت‌های خوبی در حال انجام است. بیرنگ به قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و درباره قانون‌هایی همچون معافیت مالیاتی و کمرگی این شرکت‌ها به عنوان مشوق توضیحاتی را ارئه داد.

وی همچنین به سفر اخیر رئیس جمهور چین به ایران اشاره و عنوان کرد: در این سفر تفاهمنامه همکاری با عنوان صندوق جاده ابریشم با آکادمی علوم چین به امضا رسید تا فناوری‌های مختلف در پروژه‌های مشترک بین ۲ کشور مورد حمایت قرار گیرند. همچنین پروژه ایتر از جمله پروژه‌های بین‌المللی ایران است. در ادامه دفور مدیر‌کل بانک دولتی سرمایه‌گذاری ‌فرانسه درباره نحوه شکل‌گیری این بانک توضیحاتی را ارائه داد و بیان کرد: این بانک تحت نظارت وزارت اقتصاد، صنعت و کار و وزارت تحقیقات و تحصیلات تکمیلی فرانسه قرار دارد‌ که دارای ۸۰هزار مشتری و ۱۵ شعبه است و ارائه وام و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری از اقدامات مهم این بانک است که بر این اساس هر سال حمایت از ۳ هزار شرکت را انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه این بانک در حوزه‌های مختلفی همچون فناوری نانو، بایو و انرژی‌های تجدید‌پذیر سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند، ادامه داد: ساختار فعالیت بانک به این صورت است که گاهی ‌روی ایده‌ها از طریق ورود در رویدادهای کارآفرینی سرمایه‌گذاری می‌کنیم گاهی نیز دولت مبالغی را برای حمایت از آنچه خود مد نظر دارد اختصاص می‌دهد در هر صورت هر گونه پروژه در قالب رویدادهای کارآفرینی از حمایت این بانک در سطوح مختلف برخوردار می‌شوند.

دفور با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف علمی از همکاری با ایران استقبال می‌کنیم، گفت: حمایت از رویدادهای کارآفرینی در فرانسه بسیار مهم است و علاقه‌مند به این حوزه هستیم به گونه‌ای که از سال گذشته تا‌کنون سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه دو برابر شده است. همچنین نزدیک به ۱۰۰ صندوق خطر‌پذیر در فرانسه وجود دارد.

در پایان این نشست نمایندگانی از سوی دو طرف برای همکاری‌های آتی، مشخص و معرفی شدند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.