کلوئه، لاکچری‌بازِساده‌زیست!

درباره نگرش و رویکرد یک برند فرانسوی به دنیای مُد

0

در دنیای مد و پوشاک، کمتر کسی است که نام برند Chloé به گوش او نرسیده باشد. برندی فرانسوی که در سال ۱۹۵۲ کار خود را با طراحی لباس‌های لوکس زنانه در فرانسه آغاز کرد و در سال‌های بعد نیز توانست عطر را به عنوان یکی از محصولات شاخص خود، روانه بازار کند.

در دنیای مد و پوشاک، کمتر کسی است که نام برند Chloé به گوش او نرسیده باشد. برندی فرانسوی که در سال ۱۹۵۲ کار خود را با طراحی لباس‌های لوکس زنانه در فرانسه آغاز کرد و در سال‌های بعد نیز توانست عطر را به عنوان یکی از محصولات شاخص خود، روانه بازار کند.

نوآوری در تولید محصولات، طراحی‌های منحصر‌به‌فرد و متفاوت در آغاز شکل‌گیری این برند، آن را به یکی از نام‌های تجاری پرمخاطب جهان تبدیل کرده است، به طوری که در حال حاضر به عنوان یکی از برندهای لوکس دنیا، با روند تبلیغاتی خاص خود حضور دارد.

 لباس‌های لوکس و آماده پوشیدن: یک شروع طوفانی برای کلوئه

شاید بتوان گفت آن چیزی که در گام اول در زمینه تبلیغات برند کلوئه مؤثر بود، پیروی‌نکردن آن از شیوه‌های غالب مد بود. به طوری که گبی آگیون، مؤسس این برند، از مدل‌های پذیرفته‌شده در دهه ۵۰ تبعیت نکرد و با طراحی منحصر‌به‌فرد و متفاوت توانست تحولی قابل‌توجه را در صنعت پوشاک ایجاد کند.

متفاوت‌بودن شاخصه این برند بود، به طوری که تولید لباس‌هایی ساده و متناسب برای همه افراد، در دستور کار خط تولید آن قرار گرفت. آن هم در دوره‌ای که پوشاک لوکس زنانه غالبا با طراحی خاصی شکل می‌گرفت و سفارشی بود.

از جمله تحولات دیگری که باعث درخشیدن نام کلوئه در بین مخاطبان این برند شد، شکستن روند سفارشی‌بودن محصول بود، به این معنا که این برند با تولید لباس‌های آماده در سایزهای مختلف، توانست بسیاری از خریداران را از رفتن به مزون‌های لباس و سفارش‌دادن، بی‌نیاز کند و از طرفی طیف گسترده‌تری از مخاطبان را نیز برای خود رقم بزند.

از این منظر می‌توان گفت که آغاز به کار این برند، با شاخصه‌های متمایزی در زمینه طراحی و تولید لباس همراه بود که همین شاخصه‌ها به عنوان یک ابزار قدرتمند تبلیغاتی، در شناساندن این برند بسیار مؤثر واقع شدند.

 خدمات خاص به مشتریان بازگشتی

ارتباط مؤثر با مشتریان یکی از نکاتی است که برند کلوئه در راهکارهای بازاریابی خود به آن توجه ویژه‌ای دارد. از آنجایی که این شرکت، یک برند لاکچری محسوب می‌شود، طبیعتا می‌تواند مشتریان ثابتی برای خود داشته باشد. به همین دلیل نیز در روند بازاریابی خود گزینه‌ای به نام مشتریان بازگشتی را در نظر گرفته است.

یعنی مشتریانی که برای خرید دوباره به فروشگاه‌های این برند بازمی‌گردند و بر همین اساس نیز مزایای خاصی را برای آنها قائل شده است، مانند ارسال دعوتنامه برای شرکت در رویدادهای مهم کمپانی، ارائه تخفیف‌ها و شرکت‌دادن مشتریان مذکور در پیش‌فروش‌های شرکت.

از آنجایی که ثابت نگه‌داشتن مشتریان می‌تواند در روند فروش و فرایند برندسازی بسیار مؤثر باشد، این نام تجاری نیز به اهمیت این مشتریان پی برده و با ارائه خدماتی خاص‌تر به آنها، سعی دارد که مشتریان وفادار خود را حفظ کند.

 کمپین داستان عاشقانه برای عطر

توجه به رویدادهای مهم و خاص، در نحوه شکل‌گیری روند بازاریابی برند کلوئه بسیار تأثیرگذار است. به طوری که این برند بسیاری از کمپین‌های خود را با توجه به مناسبات خاص راه‌اندازی می‌کند. در همین راستا مطالعه موردی یکی از کمپین‌های این برند که درباره یکی از عطرهای آن است، خالی از لطف نخواهد بود.

روز ولنتاین که به عنوان روز دوست‌داشتن شناخته شده است، فرصتی برای این برند بود که یکی از عطرهای خود را در فضای مجازی به مخاطبان بشناساند.

روند بازاریابی که برای این منظور انتخاب شد، استفاده از وبلاگ‌نویسان مشهور در زمینه مد بود که با عنوان «داستان‌های عاشقانه» این محصول را معرفی می‌کردند. از آنجایی که ولنتاین روز دوست‌داشتن است، انتخاب عنوان «داستان عشق» می‌تواند یک نکته جذاب در جلب توجه مخاطبان باشد. مخاطبانی که از خلال خواندن وبلاگ‌های مذکور، عطر جدید کلوئه را نیز شناخته و شاید آن را برای هدیه به دوستان خود انتخاب کنند.

 مطابق با جیب شما

تمرکز بر بودجه مشتریان، یکی از نکات مهمی است که در سال‌های اخیر در روند بازاریابی دیجیتال برند کلوئه به چشم می‌خورد. از آنجایی که فضای دیجیتال ارتباط با مشتریان در اقصی‌ نقاط جهان را برای برندها آسان‌تر کرده، افق‌های تازه‌ای پیش‌روی آنها ترسیم شده است. افق‌هایی که حتی برندی لاکچری مانند کلوئه را نسبت به بودجه مخاطبان حساس کرده است.

در وهله اول چنین به نظر می‌رسد که یک برند لاکچری، مخاطبان خاص و ثروتمند خود را دارد، اما دلایلی مانند گسترش بازارهای جهانی، در دسترس‌بودن مخاطبان در فضای دیجیتال، ازدیاد رقبا و‌… باعث شده است که حتی این برندهای لاکچری نیز به فکر مخاطبان بیشتری برای خود باشد.

به همین منظور نیز تمرکز بر بودجه مخاطبان از جمله مواردی است که در دستور کار تیم‌های بازاریابی این برند قرار گرفته ‌‌تا بتوانند محصولات متنوع‌تری را برای مشتریان بیشتر ارائه دهند.

 بالا‌بردن تعهد کارکنان

تزریق حس تعهد میان کارکنان بازاریابی، از جمله مواردی است که مدیران این کمپانی به‌شدت نسبت به آن پایبند هستند. انتخاب افراد باهوش، خلاق و متخصص، قدم اول در شکل‌گیری گروه‌های بازاریابی این شرکت بوده و در قدم بعد، تربیت درست این افراد در راستای اهداف شرکت، مورد توجه قرار می‌گیرد.

از آنجایی که داشتن یک تیم متخصص بازاریابی می‌تواند در روند برندسازی بسیار مؤثر باشد، شرکت کلوئه بیش از آنکه به نوع کمپین‌های تولید‌شده و موارد مشخص تبلیغاتی اهمیت بدهد، به تربیت افراد شایسته در تیم بازاریابی خود اهمیت می‌دهد، چراکه در نهایت آنچه روند بازاریابی این برند را رو به جلو حرکت می‌دهد، داشتن همین افراد متخصص است.

احساس تعهد به عنوان یک رکن اصلی در گروه بازاریابی این برند برجسته شده است؛ به طوری که طبق نظر مدیران بازاریابی این شرکت، حداقل طراحی یک تاکتیک بازاریابی جدید در هر بازه سه‌ماهه، باید در دستور کار این افراد قرار داشته و نسبت به آن تعهد داشته باشند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.