مذاکره کنید

0

در روز جهانی زن «کاترین کانر» به بانوان پیشنهاد کرده که چطور از مهارت‌های خود جهت پیشبرد یک مذاکره استفاده کنند.

در کتاب شرلی سندبرگ آورده شده که چرا زن‌ها در عرصه قدرت نقش کمرنگ‌تری دارند و چطور می‌توان این وضعیت را چه برای بانوان شاغل در سازمان‌ها و ادارات و چه به طور کلی برای زندگی روزمره آن‌ها بهبود بخشید.

من به‌عنوان یک محقق که زمینه تحقیقاتی‌ام مطالعه بر روی نحوه برقراری ارتباط و تعامل افراد است، از خانم‌ها می‌خواهم که از مهارت‌های خود در جهت ایجاد یک رابطه بهتر برای موفقیت و پیشرفت خود و تعالی‌بخش و تیم کاری استفاده کنند. از آنان می‌خواهم که تعاملات خود را برای پررنگ‌تر کردن حضورشان در تجارت و ایفای نقشی بارز و باارزش به شکل مثبتی افزایش دهند.

احتمالا برای بسیاری از بانوان مذاکره و ایجاد روابط اجتماعی قوی و گسترده معنای خاصی ندارد. شاید این افراد تمایلی به انجام چنین پیشرفتی را نداشته باشند چراکه احساسشان به این پیشرفت یک احساس مثبت نیست. حتی شاید عده‌ای این پیشرفت را نامعتبر بدانند. و حتی ممکن است عده‌ای با نگرانی رسیدن به بن‌بست و اضطراب شنیدن کلمه «نه» از طرف جامعه روبرو باشند. پس چطور باید این معضل را برطرف کرد؟

۱. دایره روابط خود را مدیریت کنید

هر یک از ما شبکه ارتباطی منحصربه‌فردی برای خود داریم. مجموعه‌ای از روابط که بعضی قوی و بعضی هم ضعیف تلقی می‌شوند. ارتباط قوی رابطه‌ای است عمیق و قابل‌اعتماد؛ مانند آن‌هایی که در صورت نیاز بدون برو و برگرد پشتیبان ما خواهند بود. اما رابطه با افراد و یا حتی آشنایانی که نزدیکی کمتری با آن‌ها داریم ضعیف به شمار می‌آیند.

اما بهتر است بدانید که همین روابط ضعیف‌تر است که برای برقراری رابطه با منابع مفید مثل افراد خبره یا متخصص در هر زمینه و یا برای اطلاع از موقعیت‌های طلایی که شاید به دنبال آن‌ها باشیم مفید است. برای مثال خانمی را فرض کنید که تمایل دارد با مدیر ارشد یک شرکت معتبر صحبت کند و در چند زمینه از راهنمایی او بهره ببرد. او می‌تواند از مدیر اجرایی تقاضای وقت ملاقات با مدیر ارشد را بکند. یا اینکه می‌تواند با تکیه بر ارتباط قوی خود و آشنایی اندک خود با یک کارمند، از او بخواهد تا او را به مدیر ارشد معرفی کند. می‌بینید که رابطه قوی‌تر و استفاده از تدبیر توانست او را به هدفش برساند.

امروز حتی ایجاد رابطه با وجود شبکه‌های اجتماعی مثل لینکداین (LinkedIn) و موارد مشابه آسان‌تر شده. می‌توان از این شبکه‌ها برای احیای روابط ضعیف استفاده کرد. شاید تقویت این نوع ارتباطات احساس عدم اعتبار را به شما القا کند، اما بدون شک برای رسیدن به اهدافتان و تسریع در نیل به آن‌ها بسیار مفید است.

۲. خود را به سمت مذاکرات بهتر سوق دهید

  •  گوشی شنوا داشته باشید
  •  بر روی ارتباطات سرمایه‌گذاری کنید
  •  مذاکره با افراد را به‌عنوان یک گره که باید گشوده شود در نظر داشته باشید
  •  خلاقانه به راه‌حل‌ها بیندیشید

اما پیشنهادها برای بانوان اینجا به پایان نمی‌رسد. تجربه نشان داده که زنانی که مانند مردان از ارتباط اجتماعی قوی برای نیل به اهداف استفاده می‌کنند، حتی موفق‌تر از مردها ظاهر می‌شوند چراکه زن‌ها توانایی برقراری روابط گرم‌تر و صمیمانه‌تر را دارند.

۳. «نه» را «فعلا نه» بشنوید.

با وجود موارد گفته‌شده، ترس از شنیدن «نه» اجازه برقراری رابطه را از خانم‌ها می‌گیرد. در کتاب «نپرسید» از «لیندا بابکاک» آورده شده که ترس از شنیدن نه یا پاسخ منفی حتی می‌تواند مانعی برای طرح سوال برای افراد باشد.

یک راه برای مقابله با این معضل واکنش به کلمه «نه» با عنوان «فعلا نه» است و امیدوار بودن به اینکه این پاسخ قابل‌تغییر است.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.