لطفا زبانتان را گاز بگیرید!

0

اگر نمی‌دانید که چطور مدیری هستید، تعداد دفعاتی که این اصطلاحات را بر زبان می‌آورید بشمارید!

بعضی روسا صرفا مدیر هستند و بعضی دیگر در کنار مدیریت، تیم را رهبری می‌کنند. تفاوت این دو گروه و تاثیرشان در موفقیت شرکت چیست؟ خواندن اصطلاحات زیر این تفاوت‌ها را روشن می‌کند.

۱. «باختیم!»

«!GAME over man» اگر فیلم معروف جیمز کامرون، «بیگانگان» را دیده باشید با این جمله آشنا هستید. غیر از آن جنگ‌های تن‌به‌تن ایکس باکس و پلی‌استیشن هم این جمله معروف را به ذهن تداعی می‌کند. حالا شرکت صحنه بازی است و رهبر ناموفق، همان کسی است که این جمله پایانی را به همه اعلام می‌کند. این را بدانید که وقتی رهبر امیدش را از دست بدهد و اجازه بدهد تیم هم این نامیدی را حس کند، دیگر هیچ شانسی برای موفقیت وجود ندارد. پس به‌عنوان یک مدیر و رهبر تیم، هیچ‌وقت باختن را فریاد نزنید!

۲. «همه‌چیز تحت کنترل من است»

برای کوتاه‌مدت شاید مدیر رتق‌وفتق همه امور را به دست بگیرد اما در بلندمدت این کار منجر به از بین رفتن حس اعتمادبه‌نفس و توانایی‌های اعضای تیم می‌شود.

۳. «بگذارش کنار تا بعد»

بعضی وقت‌ها تصمیم‌ها آنقدرها نپخته نیستند که عملی نشوند. بنابراین اگر رهبر تیم، تنها به این خاطر که خودش اعتمادبه‌نفس کافی برای تصمیم‌گیری ندارد، یا بدتر از آن از کار طفره برود، فاجعه بزرگی اتفاق می‌افتد.

۴. «این هشدار آخر است!»

گاهی فرصت دادن به بعضی از آدم‌ها برای آخرین بار، درست شبیه فرصت اسکی‌بازی مجدد در آخرین ساعات روز روی شیب تند کوه است، اتفاقی که عاقبتش انتهای دره است. وقتی کسی واقعا توانایی انجام کاری را ندارد، وقت آن رسیده که کنار برود.

۵. «حق با اکثریت است»

دموکراسی عالی است اما برای اداره کشور! در محیط کار، یک نفر باید تصمیم نهایی را بگیرد و تیم را هدایت کند و این وظیفه مدیر تیم است نه شخص یا اشخاص دیگر.

۶. «تو اخراجی!»

احتمالا شما دونال ترامپ نیستید؟ درست است که گاهی باید اجازه دهید برخی از افراد تیم را ترک کنند اما این‌ همه خشونت در فرایند اخراج، تنها سیگنال ضعف رهبری را به ذهن همه می‌رساند.

۷. «برای من چندان مهم نیست»

رهبرانی که از این جمله استفاده می‌کنند، مطمئنا تیم را به سمت پرتگاه پیش می‌برند.

۸. «به شما مربوط نیست»

مطمئنا اعضای تیم باید به وظایفشان آگاه باشند ولی بیان این جمله خطر خرد شدن اعتمادبه‌نفس و کاهش خلاقیت و بی‌انگیزگی را به دنبال دارد.

۹. «این مشکل شماست»

در مقام رهبری تیم، وقتی بخواهید کسی را با این جمله سرزنش کنید، اول از همه خودتان شکست خورده‌اید!

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.