بازاریابی

روایت رنو در موبایل‌های شما!

امروز‌ در میان برندهای مشهور اتومبیل جهان، نام تجاری رنو جایگاه ویژه خود را یافته و در کنار برندهای سرشناس دنیا قرار گرفته است. این شرکت فرانسوی با طراحی، ساخت و توزیع کلاس‌های مختلفی از خودرو، در حال حاضر در بین 10 شرکت خودروسازی اول جهان قرار داشته و محصولات خود را به اغلب کشورهای دنیا عرضه می‌کند. در این بخش قصد داریم برخی از راهکارهای عمده بازاریابی این شرکت را به عنوان یکی از کمپانی‌های موفق بازاریابی مورد بررسی قرار دهیم.

  •  محصولات متنوع برای مخاطبان متفاوت

در حال حاضر رنو به عنوان یک نام تجاری شناخته‌شده در اکثر کشورهای جهان محسوب می‌شود که مخاطبان محصولات خود را یافته است، اما مطمئنا دست‌یافتن به چنین جایگاهی، ثمره سال‌ها برنامه‌ریزی و به‌کارگیری استراتژی‌های موفق بوده است. از جمله خصوصیات اصلی این برند، تولید طیف گسترده‌ای از محصولات است، به طوری که در هر یک از مناطق جهان، محصولات خاصی از رنو خواهان دارد. به عنوان مثال، خودرویی که در اروپا طرفدار دارد، متفاوت از نوعی است که مردم کشورهای آسیایی به دنبال آن هستند؛ البته همانگونه که ذکر شد، برند رنو برای رسیدن به چنین موقعیتی، مطالعه و تمرکز فراوانی داشته است، به این معنا که با تمرکز بر نیازهای مردم مختلف جهان و تنوعی که در بازار خودروی آنها وجود داشت، نوع نیاز تشخیص داده شد و سپس خودرویی مطابق با آن طراحی و عرضه شد. بر این اساس باید گفت یکی از راهکارهای عمده شرکت رنو برای یافتن بازارهای جهانی خود، مطالعه و بررسی سبک زندگی مشتریان در فرهنگ‌های مختلف جهان بوده ‌که در نهایت باعث تولید محصولی ماندگار در آن مناطق شده است.

  •  تولید در راستای حمایت از محیط‌زیست

اهمیت‌دادن به مسائل زیست‌محیطی و تلاش در راستای داشتن هوایی سالم‌تر و پاک‌تر به یکی از دغدغه‌های اصلی صاحب‌نظران دنیای امروز تبدیل شده ‌و این امر خصوصا در ارتباط با شرکت‌هایی که وسایل نقلیه تولید می‌کنند، پررنگ‌تر شده است. شایان ذکر است که برند رنو در راستای تحقق اهداف محیط‌زیستی جهان، تولید خودروهای هیبریدی را نیز در دستور کار خود قرار داده و حتی این فرایند را به عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی خود معرفی کرده است، به طوری که در سال 2013 موتور خودروهای برند رنو در اروپا، کمترین رقم انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن را داشتند. از آنجایی که تولید محصولاتی که سازگار با محیط‌زیست باشند، در دنیای امروز به عنوان یک اصل شناخته می‌شود، تخصص برند رنو در زمینه تولید خودروهایی که آلودگی کمتری دارند و همچنین طراحی و تولید انواع خودروهای هیبریدی، به عنوان یک شاخصه مثبت تلقی شده و نوعی تبلیغ غیرمستقیم نیز برای این نام تجاری به شمار می‌رود، به این معنا که می‌توان گفت خط تولید هیبریدی این شرکت، در عین حال که تولید می‌کند، برای نام تجاری رنو تبلیغ نیز می‌کند.

  •  نوآوری فراتر از طراحی است

اتومبیل‌های مسابقه برند رنو همیشه در مسابقات فرمول یک رالی جهان جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند، به گونه‌ای که می‌توان گفت یکی از بخش‌های مهمی که شرکت رنو در استراتژی‌های بازاریابی خود به آن توجه ویژه‌ای دارد، فرصتی است که حضور در این مسابقات برای این برند شکل می‌دهد. بر همین اساس بخش مهمی از طراحی و تولید این شرکت به ماشین‌های مسابقه آن اختصاص دارند. از جمله اقدامات خلاقانه‌ای که این برند در تولید ماشین‌های مسابقه خود در سال‌های اخیر انجام داده است، احیای یکی از مدل‌های قدیمی خود است، به این معنا که مدل موسوم به Alpine را که حدود 20 سال از دایره تولیدات این شرکت خارج شده بود، دوباره رونمایی کرد؛ مطمئنا در تولید مجدد این اتومبیل، طراحی خاصی صورت نگرفته بود، اما خلاقیت و نوآوری که در ارائه آن انجام شده بود، عامل موفقیت آن به شمار می‌رفت، به این معنا که برند رنو در معرفی این ماشین، داستان احیای آن را با مخاطبان خود در میان گذاشته و سابقه 20ساله آن را در قالب یک روایت بیان می‌کرد. در نهایت نیز میزان بازدید مخاطبان در فضای مجازی از این تبلیغ، نشان‌دهنده این نکته بود که برند رنو در معرفی دوباره محصول خود راهکاری خلاقانه را در پیش گرفته و بازخورد مناسبی نیز دریافت کرده است.

  •  رضایت مشتری: حفظ هویت تجاری

مشتری‌مداری، جلب رضایت مشتریان و پاسخگویی به نیازهای آنان از جمله مهم‌ترین شعارهای برند رنو است، به طوری که یکی از عبارات معروفی که در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های مجازی خود نمایش می‌دهد، اهمیت دادن به رضایتمندی مشتری است، به نحوی که این فرایند را به عنوان یکی از استراتژی‌های اصلی خود مطرح می‌کند. شرکت رنو با داشتن 12هزار شعبه در سراسر جهان، مشتری‌مداری را در دستور کار خود قرار داده و پاسخگوی نیازها و سؤالات مشتریان است. از آنجایی که تعیین هدف برای هر برندی یکی از مراحل اصلی برندسازی است، نام تجاری رنو نیز یکی از اهداف خود را رضایت مشتریان قرار داده است، به طوری که در تلاش است تا از طریق ارتباط مداوم با مشتریان، محصولات خود را مطابق با نیازها و علایق آنها طراحی و تولید کند. با توجه به اینکه برندی مانند رنو به هویت تجاری خود در میان مخاطبان جهانی دست یافته است، حفظ این هویت، اهمیت زیادی برای این برند دارد و این شرکت نیز در راستای حفظ هویت تجاری خود، رضایت مشتریان را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود برجسته کرده است.

  •  کمپین دیجیتالی که مکان‌یابی می‌کند

فناوری‌های دیجیتال در دنیای امروز راهکارهای بازاریابی متنوع و تأثیرگذاری را برای برندهای مختلف ایجاد کرده‌اند، به نوعی که با در نظر گرفتن این نکته که امروز اکثر افراد گوشی‌های هوشمندی را در کنار خود دارند، می‌توان برنامه‌های تبلیغاتی خلاقانه‌ای را طراحی و ارائه کرد. برند رنو در راستای معرفی خودروهای الکتریکی خود، یک کمپین موبایلی هدفمند را راه‌اندازی کرده است. این برنامه که بر مبنای مکان‌یابی طراحی شده است، در تلفن همراه افرادی که در نزدیک محل نمایندگی‌های این برند قرار دارند، به نمایش درآمده و با معرفی خودروهای الکتریکی رنو و برشمردن مزایای آنها، کاربران را به بازدید از آنها تشویق می‌کند و حتی برای امتحان رانندگی با این نوع ماشین‌ها نیز دعوت می‌شوند. امکان دارد کاربری که در نزدیکی شعبه مذکور باشد، این وقت را گذاشته و از خودروهای مذکور دیدن کند و در نهایت به عنوان یکی از مخاطبان عام و یا خریداران آن محسوب شود. همچنین شایان ذکر است که این کمپین دیجیتالی در مناطقی راه‌اندازی شد که میزان خرید ماشین الکتریکی در آنها بیشتر بوده و در نتیجه دغدغه‌های محیط‌زیستی نیز می‌توانست یکی دیگر از دلایل جلب توجه مردم به برنامه مذکور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.