اخبار استارتاپی

رمز و راز موفقیت آژانسی به نام SEK

شاید هنگامی که گروه بازاریابی SEK کار خود را در سال 1935 آغاز می‌کرد، تصور نمی‌شد که روزی این شرکت کوچک بازاریابی بتواند بخشی از خانواده آژانس‌های تبلیغاتی برجسته‌ای مانند Grey، WPP و Wolfe and Possible شود!

این شرکت با ترسیم یک خط‌مشی بلند‌مدت برای خود و خصوصا استفاده از رسانه‌ تبلیغاتی تأثیرگذاری مانند تلویزیون که در سال‌های آغاز فعالیت خود به شدت از آن سود می‌جست، برنامه‌های بازاریابی خود را پی‌افکند و در طول چند دهه گذشته توانست با توسعه دامنه تبلیغات خود از طریق رسانه‌های مدرن بازاریابی در کنار انواع سنتی آن مانند چاپ و تلویزیون، جایگاه قابل توجهی در صنعت برندسازی جهان پیدا کند، به طوری که امروز‌ بسیاری از برندهای معتبر این شرکت را به رسمیت شناخته و فعالیت‌های تبلیغاتی خود را به آن محول می‌کنند.

  • SEK یک خانواده پر‌شور و خلاق

با گذشت چیزی بیش از 8 دهه از عمر SEK، این کمپانی رمز موفقیت خود را در گرو فعالیت جمعی می‌داند، به طوری که اعضای خود را در قالب یک خانواده معرفی کرده و معتقد است که این روحیه جمعی و حس نزدیکی بین کارکنان مهم‌ترین عامل موفقیت یک شرکت است؛ به زعم دست‌اندرکاران این آژانس، ایده‌ها و راه‌حل‌های خلاقانه هیچگاه به‌تنهایی ایجاد نمی‌شوند، بلکه به صورت آشکاری توسط یک جامعه پرشور از افراد خلاق بروز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابند؛ البته رسیدن به چنین اجماعی در بین تمام ساختار یک شرکت کار چندان آسانی نخواهد بود، چراکه شرکت مذکور باید بتواند در وهله اول اهداف خود را به صورت یک ارزش در بین کارمندان خود ترویج کند.

انسان‌ها برای مسائلی که آنها را خوب بشناسند، اهمیت قائل شده و برای به انجام رساندن امور مهم خود بیشترین تلاش را خواهند کرد، به همین دلیل نیز گروه SEK در وهله اول سعی کرده است تا امور مربوط به خود را برای کارکنانش ارزشمند و مهم جلوه دهد تا در نهایت بتواند یک خانواده پرشور از افراد متعهد و خلاق را در سازمان خود داشته باشد. SEK به اهمیت انتخاب درست در روند استراتژی بسیار تأکید کرده و برای نشان‌دادن ضرورت این انتخاب مثال جالبی ارائه می‌کند: اگر ما 11 نوع لباس مختلف داشته باشیم، می‌توانیم چیزی بیش از 39 هزار ترکیب مختلف را در پوشش خود انتخاب کنیم، بنابراین صرف در دست داشتن استراتژی‌های متنوع، یک راهکار بازاریابی موفق ترسیم نخواهد شد، بلکه مانند انتخاب ترکیب‌بندی مناسب در پوشش، باید در برگزیدن استراتژی‌های مناسب نیز نهایت دقت را به کار برد، به این معنا که با توجه به برند مورد نظر، محصولی که ارائه می‌دهد، سابقه بازاریابی آن در بین مخاطبان و‌… باید یک استراتژی مناسب انتخاب شود.

  •  اهمیت فرایند بسته‌بندی در شکل‌گیری هویت نام تجاری

از جمله بخش‌های مهمی که در روند بازاریابی شرکت SEK دیده می‌شود، اهمیتی است که این گروه تبلیغاتی برای فرآیند بسته‌بندی قائل است، به این معنا که در فرآیند طراحی که یکی از بخش‌های مهم این آژانس است، علاوه بر طراحی نام تجاری و محصولات، طراحی بسته‌بندی نیز حائز اهمیت است، چراکه از نظر کارکنان این شرکت، بسته‌بندی برای یک برند به نوعی ترسیم هویت آن بوده و در نهایت در شکل‌گیری هویت ثابت برند مذکور در بین مخاطبان بسیار تأثیرگذار است.

طراحی یک بسته خوب برای محصولات، کارآمد، آموزنده و الهام‌بخش خواهد بود و در نهایت باعث افزایش فروش و ترسیم یک هویت ثابت برای برندها خواهد شد. به همین منظور نیز این گروه بازاریابی، کارگروه‌های فنی و متخصص قابل توجهی را در بخش طراحی خود تعریف کرده است.

تکرار کمپین‌هایی که تأثیرگذاری چندانی بر مخاطبان نداشته‌اند، از جمله اشتباهاتی است که ممکن است در نهایت باعث شکست یک نام تجاری شود، به همین منظور نیز یکی از فرآیندهای مهمی که شرکت SEK بسیار به آن اهمیت می‌دهد، تجزیه و تحلیل داده‌هاست؛ به این معنا که این گروه بازاریابی با تهیه و تدوین تست‌ها و آزمایش‌های مختلف و مناسب، روند موفقیت کمپین‌های بازاریابی خود را دنبال می‌کند.

هر چقدر یک برنامه تبلیغاتی بتواند با تست‌هایی که در این گروه طراحی شده‌اند، همخوانی داشته باشد، مطمئنا از روند موفقیت بهتری برخوردار بوده و در مقابل کمپین‌هایی که کمترین امتیاز را در آزمایش‌های مذکور کسب می‌کنند، نیازمند بازنگری بوده و یا حتی در مواقعی نیاز است که حذف شده و کمپین جدیدی برای برند مورد نظر طراحی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.