بازاریابی

رازهای اینستاگرام

مایک کریگر یکی از بنیان‌گذاران اپلیکیشنی است که ابتدا قرار بود پروژه‌ای دم‌دستی برای به اشتراک‌گذاری تصاویر محدود باشد، که اکنون تبدیل به شبکه‌ای اجتماعی شده که ارزشی معادل یک میلیارد دلار دارد و شاید یکی از بی‌نظیرترین برنامه‌های کاربردی در تاریخ تلفن‌های همراه هوشمند باشد. «مردم معمولا از ما می‌پرسند که چقدر میزان محبوبیت اینستاگرام را پیش‌بینی می‌کردیم. ما همیشه باید در خیالاتمان حد وسط را نگه می‌داشتیم: آنقدر دیوانه بودیم که به ایده‌مان کاملا باور داشته باشیم و در عین حال آنقدر دیوانه نبودیم که هر لحظه نشانه‌های ناموفق بودنمان را نادیده بگیریم. من و کوین تمام یک سال قبل از شروع به کار اینستاگرام را شب و روز با هم گلاویز بودیم.»

مایک به همراه کوین سیستروم در آغاز اپلیکیشنی به نام Burbn ساخت که یک شبکه اجتماعی کوچک بود. Burbn آن زمان میان معدود کاربران فعالش به اندازه کافی محبوب بود، اما تحقق ایده این دو نفر اپلیکیشنی نبود که در دنیا غوغا به پا کند. «ما در بهترین حالت به مرز هزار کاربر رسیدیم و این نقطه سیاهی در رویایمان بود، هرچند کاربرانمان دریچه تازه‌ای برای به اشتراک گذاشتن زندگی روزمره‌شان با دنیا پیدا کرده بودند. بهترین آپدیت‌های Burbn عکس‌هایی با فیلترهای ساده و مبتدی بودند که در گوشی‌های هوشمندی چون آیفون تری‌جی قابل استفاده بودند.»

ایده اصلی این دو کارآفرین جوان بر این پایه شکل گرفت که کاربران تجربیاتشان در دنیای بیرون را از طریق ثبت شات‌هایی از لحظات محبوبشان با دیگری به اشتراک بگذارند. «ایده اولیه ما ساده بود: عکس یگانه زبان ارتباط مشترک در جهان است.» آن‌ها در ابتدای کار 100 نفر از کاربران Burbn را انتخاب کردند و در یک ایمیل از آن‌ها خواستند تا از اپلیکیشن جدیدی که روی کار آمده و عکس‌ها را در قاب مربع‌شکل به اشتراک می‌گذارد، بازدید و آن را نصب کنند. اپلیکیشنی که اینستاگرام نام داشت و در اصطلاح به معنای «لحظه‌ها را برای هم فرستادن» بود. از طرف دیگر، آن دسته از کاربرانی که با علاقه اینستاگرام را دنبال می‌کردند، در همان هفته‌های اول عکس‌های زیادی از زندگی روزمره‌شان را به اشتراک گذاشتند و تداوم فعالیت آن‌ها نهایتا اینستاگرام را به جهان معرفی کرد. «با گذشت یک هفته، همه ما از شدت استقبال از اینستاگرام حیرت‌زده بودیم. در همان روزها کوین به من گفت نمی‌دانم تا کجا پیش می‌رویم، اما مطمئنم که چیزی در اینستاگرام هست که تا به حال هیچ کجا دیده نشده است.» در اولین هفته فعالیت رسمی، 100 هزار نفر در اینستاگرام ثبت‌نام کردند. در سال 2012، فیس‌بوک سهام این شرکت اینترنتی را به ارزش یک میلیارد دلار خریداری کرد و امروز این اپلیکیشن 150 میلیون کاربر فعال ماهیانه دارد و روزانه 40 میلیون عکس در آن به اشتراک گذاشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.