رشد کسب‌وکار

دو دو تا چهارتای نوشتاری

برای راه‌اندازی وب‌سایت هر استارتاپ، ۴ مهارت اصلی مورد نیاز است. اول، مدیری که کلی‌نگر باشد و تمام موارد موردنیاز وب‌سایت را درنظر بگیرد. دوم، سازنده‌ای که به موارد فنی آگاه باشد. سوم، یک طراح وب‌سایت و در نهایت، نویسنده. اگر بتوانید تمام این ۴ مهارت را در یک نفر پیدا کنید، برنده‌اید. اما معمولا چنین اتفاقی نمی‌افتد و مجبور به انتخاب می‌شوید و در اولین قدم، نویسنده را از یاد می‌برید. از آنجایی که کار هرکس نیست خرمن کوفتن، در موارد فراوان بحران نویسنده را احساس می‌کنید. شاید به این دلیل که در ابتدای راه، وظیفه اصلی نویسنده را از یاد می‌برید. درحالی‌که باید بدانید این افراد می‌توانند برای تولیدمحتوای خارج از مجموعه نیز به شما کمک کنند و وقتی نشریات و خبرگزاری‌ها به شما مراجعه می‌کنند، متنی متناسب با فضای آن رسانه تهیه کنند.

اما اگر بزرگ‌ترین مانع شما در این راه کاهش هزینه‌هاست، راهکاری ساده وجود دارد؛ حق‌التحریر. شما در ازای نوشتن یک متن مشخص، مبلغی مشخص در اختیار فرد قرار می‌دهید که اگر تعداد مطالب آنچنان زیاد نیست، برای شما به‌صرفه خواهد بود. بزرگ‌ترین بحران در این زمینه، مربوط به خو‌ش‌قولی فرد است که با کمی بررسی بیشتر قطعا فرد موردنظر را پیدا می‌کنید. 

شاید بتوانید به صورت آن‌کال برخورد کنید، با یک نفر صحبت کنید و از او بخواهید در مواقع لزوم، گزارش موردنظر را برای شما ارسال کند. اما باید زمانی مناسب برای آشنایی فرد با استارتاپ خود بگذارید و حسابی او را توجیه کنید. 

قواعد متفاوتی در این زمینه وجود دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند با یک نفر کار کنند و هفته‌ای یک گزارش از او بخواهند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند این عدد را عامدانه بالاتر ببرند یا حتی خبرها را هم در همین دسته قرار دهند. اما اگر خودتان و تیم مستقر توانایی نوشتن خبرهای ساده را دارید، می‌توانید گزارش‌ها را به افرادی خارج از دفتر بسپارید و مبلغ را برایشان درنظر بگیرید. این ماجرا از آن جهت اهمیت دارد که نوع نگاه فرد متفاوت است و توانایی او در نوشتن مسیر تازه‌ای را برای شما باز می‌کند. از طرف دیگر، از آنجایی که احتمالا خودتان هم در ابتدای راه نمی‌دانید چه چیزی می‌خواهید و مطمئن نیستید که فرد مناسب را انتخاب کرده‌اید یا نه، می‌توانید با بیش از یک نفر کار کنید و شبیه به دوره‌ای آموزشی برای خود و دیگران برخورد کنید.

رقم این حق‌التحریرها معمولا متناسب با تعداد کلمات، سابقه فرد، تالیف یا ترجمه بودن متن، زمان موردنیاز و… محاسبه می‌شود و هر کلمه ۷۰ تا ۱۵۰ تومان است. به عبارت ساده‌تر اگر گزارشی هزار کلمه‌ای درباره معرفی استارتاپ بخواهید و فردی با سابقه کاری 4-5 سال پیدا کنید، می‌توانید کلمه‌ای 100تومان به او بپردازید و 100هزارتومان هزینه کنید. همان‌طور که می‌توانید متنی درباره معرفی شغل خودتان برای ترجمه درنظر بگیرید و به مترجمی با همین سابقه 70 هزارتومان بپردازید. در این‌صورت، شما توانسته‌اید در رقم‌ها صرفه‌جویی کنید و درعین‌حال، فرصت تجربه را هم از خودتان نگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.