استارتاپ های خارجی

دست در خاک کن و پول دربیار

از تولید گاوآهن تا تجهیزات کشاورزی مجهز به هوش مصنوعی

جان دییر
شرکت جان دییر تا سال‌2018 بیش از 74هزار کارمند در سراسر دنیا داشته که حدود نیمی از آنها در آمریکا مشغول به کار هستند و توانسته خود را به عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولید تجهیزات کشاورزی دنیا معرفی کند.

شرکت جان دییر یک نام شناخته‌شده در تولیدات صنعت کشاورزی، ساختمان و جنگلداری است که موتورهای دیزل و تجهیزات مورد نیاز برای ماشین‌آلات سنگین و تجهیزات چمن‌زنی را هم تولید می‌کند.

این شرکت که برخی خدمات مالی و فعالیت‌های مربوط به آن را هم عرضه می‌کند، در سال 2019 در فهرست 500 کسب‌وکار برتر آمریکایی رتبه 87 را به خود اختصاص داد و در فهرست جهانی رتبه 329 را کسب کرد.

نشان شرکت یک گوزن است و سابقه‌ای 183‌ساله دارد که با تکیه بر آن شعار «هیچ چیز مثل دییر حرکت نمی‌کند» را برای خود انتخاب کرده. این شرکت در سال 1837 تاسیس شده. جان دییر که در سال 1804 در ایالت ورمونت متولد شد، درگیر فعالیت‌های مختلفی بود که برای فرار از ورشکستگی ناگزیر شد در سال‌1836 به ایلینویز برود.

او در همان سال محلی حدود 128 متر مربع را افتتاح کرد تا علاوه بر تعمیرات عمومی برای روستايیان، تجهیزاتی همچون چنگک و بیل تولید کند. این نوع تولیدات برای وی نقطه شروع بود و محصولی که باعث جهش در کارش شد، یک گاوآهن فولادی بود که در زمان خودش یک اقدام پیشتاز به شمار می‌فت.

ویژگی اصلی گاوآهن دییر آن بود که خودش را در جریان کار تمیز می‌کرد چرا‌که او از تیغه‌های فولادی اسکاتلندی استفاده کرده بود. تا پیش از آن کشاورزان گاوآهنی را به کار می‌بردند که از چوب یا آهن ساخته شده بود و باید به طور مرتب تمیز می‌شد اما بدنه صاف محصولی که دییر عرضه کرد این مشکل را برطرف ساخته بود. این محصول تاثیر بزرگی در مهاجرت افراد به دشت‌های بزرگ آمریکا در قرن 19 و 20 داشت.

قرن نوزدهم

شیوه قدیمی تجارت آن بود که محصولات بر اساس سفارش تولید شوند که روشی کند بود. جان دییر دریافت که این روش نمی‌تواند الگویی ماندگار باشد و بر همین مبنا شروع به تولید محصولات خود بیش از میزان سفارش‌ها کرد.

این روش به مشتریان امکان داد که محصول را پیش از خرید ببینند و آن را مستقیم خریداری کنند. آوازه این محصولات به سرعت بین مردم پخش شد. به این ترتیب کار گسترش یافت و جان دییر در سال 1842 مشارکت با لئونارد اندروس را شروع کرد، گرچه چند سال بعد در 1848 این مشارکت خاتمه یافت و دییر به دلیل سهولت دسترسی به راه آهن و رودخانه می‌سی‌سی‌پی به منطقه مولاین در ایلینویز رفت.

 

جان دییر

این اقدامات موجب رونق کسب‌وکارش شد و او در سال‌1849 در هر ماه 200 گاوآهن را تولید می‌کرد. تا سال 1857 شرکت مجموعه‌ای از وسایل کشاورزی از جمله ارابه، دستگاه کشت ذرت و ماشین شخم‌زنی را تولید می‌کرد و میزان تولیدات به 1،120 دستگاه در ماه رسیده بود.

رکود اقتصادی سال‌1858 گریبان جان دییر را هم گرفت و او برای گریز از ورشکستگی ناچار به سازماندهی دوباره شرکت شد و جان دییر دارايی‌هایش در شرکت را به پسر و دامادش واگذار کرد و تا سال 1886 سمت ریاست شرکت را برعهده گرفت.

شرکت روند توسعه را در این دوره طی کرد و در سال 1869 موفق به دریافت جایزه از هفدهمین نمایشگاه ایالتی ایلینویز شدند. در ادامه تا ورود به قرن جدید شرکت همچنان روی ساخت تجهیزات کشاورزی متمرکز بود گرچه در سال 1890 تعدادی دوچرخه نیز ساخته و عرضه شد.

قرن بیستم

جان دییر

شرکت از سال‌1912 وارد مسیر تولید تراکتور شد. آنها نمونه‌های خودشان از تراکتور را عرضه کردند اما موفق‌ترین مدل موسوم به Dain All-Wheel-Drive بود. شرکت در سال‌1918 تصمیم به خرید شرکت موتورهای گازوئیلی واترلو گرفت که تولید‌کننده تراکتوری موسوم به Waterloo Boy بود. شرکت تا سال‌1923 که تراکتور خودشان به نام Model D را عرضه کردند، همچنان تراکتور قبلی را با همان نام واترلو تولید و عرضه می‌کرد.

در ادامه نیز انواع زیادی از تراکتورهای خود را در تاسیسات خریداری‌شده از واترلو تولید می‌کردند. آنها در سال‌1927 نخستین نمونه از کمباین برداشت محصول را عرضه کردند و سال بعد از آن نمونه دیگری موسوم به John Deere No.1 را معرفی کردند که ماشینی کوچک‌تر بود و مورد توجه مشتریان قرار گرفت.

بعد از سال‌1930 بود که شرکت به سمت تولید ماشین‌آلات مناسب کار در دامنه تپه‌ها رفت که به کشاورزان امکان می‌داد بیش از نیمی از سطوح شیب‌دار را هم زیر کشت و برداشت قرار دهند. در طول جنگ جهانی دوم چارلز دییر که رئیس شرکت بود با درجه سرهنگی وارد ارتش شد و اداره بخش تجهیزات و ماشین‌آلات هیات تولیدات جنگی را برعهده گرفت.

جان دییر

در این دوره شرکت علاوه برمحصولات كشاورزی، تراکتورهای نظامی و نقاله‌های تانک M3 و برخی قطعات هواپیما، مهمات و واحد قابل حمل لباسشویی را برای نیروهای نظامی تولید می‌کرد.

پس از جنگ و در سال‌1947 شرکت نخستین کمباین خودکار را تولید کرد که بعدتر مدل‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر از آن هم ساخته شد. آنها همچنین در دهه‌50 موفق به ساخت تجهیزات قابل اتصال به تراکتورهای خود شدند که کارهای بریدن، پوست‌کنی‌ و تمیز‌کردن ذرت را به صورت یک‌جا انجام می‌داد.

مسیر کار شرکت در این دهه با خرید شرکت آلمانی Heinrich Lanz توسعه یافت و آنها در سال‌1958 کارخانه‌ای در منطقه روزاریو آرژانتین تاسیس کردند. شرکت در سال‌1960 نمایندگان فروش خود را در دالاس گرد هم آورد تا نخستین مدل نوین 4 و 6 سيلندر تراکتور را نمایش دهد.

[bs-quote quote=”شرکت جان دییر تا سال‌2018 بیش از 74هزار کارمند در سراسر دنیا داشته که حدود نیمی از آنها در آمریکا مشغول به کار هستند و توانسته خود را به عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولید تجهیزات کشاورزی دنیا معرفی کند‌” style=”style-2″ align=”left”][/bs-quote]

ساخت و عرضه این سری از محصولات در طول 5 سال بعدی ادامه داشت. برنامه‌ریزی و اجرای این گردهمایی یک ماه زمان گرفت و 6هزار میهمان را پوشش داد. در طول این گردهمایی 16هواپیما درگیر جابه‌جایی کارکنان و فروشندگان شرکت بودند.

شرکت از نخستین مرتبه‌ای که در سال‌1918 درگیر ساخت تراکتور شد، تمرکز خود را روی موتورهای 2‌سیلندر گذاشته بود. اما رویداد دالاس شروع مسیری متفاوت برای شرکت بود، چراکه از آن زمان استفاده از موتورهای 4 و 6 سيلندر روی تراکتورهای شرکت شروع شد.

در سال 1973 شرکت موضوع جدیدی به نام Sound Idea را دنبال کرد و بر همین اساس اقدام به ساخت یک اتاقک مخصوص برای تراکتور کرد که علاوه بر پیشگیری از انتقال صدا، کار حفاظت از کشاورزان در مقابل باد و باران را هم بر عهده بگیرد، آنها همچنین امکانات تهویه هوا و تجهیزات صوتی مانند رادیو را هم به این اتاقک اضافه کردند.

شرکت در سال‌1962 نام خود را به Deere & Company تغییر داد و بر اساس آمارها در همان زمان 35هزار کارمند داشت که 9هزار نفر از آنها در ایلینویز بودند‌ و همزمان 6 سایت دیگر هم در اختیار داشت. شرکت در سال‌های بعد مسیر تولید محصولات جدید و ارتقاي مدل‌های قبلی را ادامه داد و در سال‌1989 به دلیل همین اقدامات در فهرست تالار مشاهیر مخترعان ملی قرار گرفت.

قرن بیست‌و‌یکم

جان دییر

شرکت جان دییر تا سال‌2018 بیش از 74هزار کارمند در سراسر دنیا داشته که حدود نیمی از آنها در آمریکا مشغول به کار هستند و توانسته خود را به عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولید تجهیزات کشاورزی دنیا معرفی کند.

شرکت در سال 2017 توافقنامه‌ای را با شرکت Blue River امضا کرد. این شرکت پیشرو در ارائه خدمات یادگیری ماشینی در حوزه کشاورزی است و تجهیزات مربوط به دید و فراگیری ماشینی را طراحی و تولید می‌کند.

این تجهیزات به کشاورزان کمک می‌کند تا میزان مصرف نهاده‌های کشاورزی را بر اساس نیاز هر منطقه از زمین مدیریت کنند. شرکت جان دییر با گذشت بیش از 183 سال از شروع به کار، امروز در فهرست شرکت‌های بزرگ و ثروتمند دنیا قرار دارد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که درآمد شرکت در سال‌2018 بیش از 37.357میلیارد دلار بوده و شرکت در سال 2017 در مجموع 2.159میلیارددلار سود خالص کسب کرده. در همین حال مجموع دارايی‌های شرکت تا سال‌2017 برابر با 65.786 میلیارد دلار شده و تا سال 2018 بیش از 74هزار و 400 کارمند را به کار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.