خرق‌عادت دیزلی

برندی که خلاف عادت بازار، طراحی و تبلیغ می‌کند

0

دیزل، نامی آشنا در صنعت مد است که تولید پوشاک لوکس را در دستور کار خود قرار داده است. این کمپانی که در سال ۱۹۷۸ در ایتالیا راه‌اندازی شده است، با توسعه محصولات و خدمات خود و گسترش مراکز فروش در بازارهای جهانی، بیش از ۵۰۰۰ فروشگاه در سراسر جهان داشته و یک برند محبوب برای جوانان شناخته می‌شود.

ارائه طرح‌های پیشرو و جسورانه، مرزبندی در انتخاب دایره مخاطبان، ارائه برنامه‌های خلاقانه بازاریابی و … باعث شده تا نام تجاری دیزل به عنوان یک کمپانی تولیدکننده محصولات لوکس، نابهنجار و متفاوت شناخته شود و طیف عظیمی از جوانان سراسر جهان در دایره طرفداران آن قرار بگیرند.

دیزل؛ برندی برای جوانان

انتخاب درست و دقیق مخاطب می‌تواند در خط‌مشی تولید و بازاریابی یک برند بسیار مؤثر باشد و این نکته همان کاری است که برند دیزل در همان آغاز فعالیت خود به آن پی برد. مهم‌ترین مخاطب این نام تجاری جوانان هستند، به این معنا که با تولید لباس‌هایی با سبک و سیاق جوان‌پسندانه و راه‌اندازی کمپین‌هایی که به علایق و نیازهای جوانان توجه دارند، برند دیزل توانسته نام خود را در قالب یک برند مناسب برای جوانان تثبیت کند.

در همین راستا نیز در قسمت طراحی خود به طرح‌های پیشرو و جسورانه روی آورده و سعی می‌کند با توجه به شناخت قشر جوان و تغییر نیازها و علایق آنها، طرح‌های مناسب و پرطرفدار را ارائه کند.

مشخصه اصلی کمپین‌های دیزل متفاوت‌بودن و شکستن مرزهای سنتی است، به طوری که بسیاری از مفاهیم و کلمات در فعالیت‌های تبلیغاتی این برند، مفهوم قدیمی خود را از دست داده و بار معنایی جدیدتری پیدا می‌کنند

البته لازم به ذکر است که اختصاص تولیدات این برند به پوشاک جوانان، به معنای نداشتن خط تولید برای دیگر گروه‌های سنی نیست؛ چراکه جوانان این برند نیز زمانی پا به سن میانسالی خواهند گذاشت و اگر طرفدار وفادار این نام تجاری باشند، قطعا به خرید خود ادامه خواهند داد. به همین دلیل نیز دایره محصولات این شرکت تنها برای جوانان نبوده و طیف وسیعی از گروه‌های سنی را شامل می‌شود. اگرچه تأکید عمده آن بر گروه‌های سنی جوان است.

حمایت از فعالیت‌های بهداشتی

حضور در مناسبات و رویدادهای مهم فرهنگی و جهانی می‌تواند در ترسیم یک چهره مثبت برای برندها بسیار تأثیرگذار باشد و به همین دلیل نیز نام‌های تجاری مطرح جهان، در این زمینه حضوری جدی داشته و سعی می‌کنند با حضور در برنامه‌های ورزشی، سینمایی، فرهنگی، محیط‌زیستی و بهداشتی، جایگاه مناسبی را برای خود ایجاد کند.

برند دیزل نیز سابقه حضور در رویدادهای سلامتی و پزشکی را داشته و با حمایت از فعالیت‌هایی مانند مبارزه با ایدز، خود را به عنوان یک حامی در زمینه بهداشت و سلامت جهانی مطرح کرده است؛ ضمن اینکه برگزاری جشنواره‌های فیلم و راه‌اندازی مسابقاتی که خاص جوانان است نیز از دیگر راهکارهای این برند برای یافتن مخاطبان جهانی است.

دیزل

بر قامت قهرمان پلی‌استیشن

خلاقیت در دنیای پر از رسانه امروز، امری ضروری برای فعالیت‌های بازاریابی به شمار می‌رود؛ به این معنا که صرف ارائه برنامه‌های تبلیغاتی سنتی، باعث تحول چندانی در روند رشد یک برند نخواهد شد و بنابراین نام‌های تجاری باید تلاش کنند تا بتوانند در میان دیگر رقبای خود، به شیوه‌ای خلاقانه و متفاوت برنامه‌های بازاریابی خود را ارائه دهند.

در همین راستا، یکی از اقدمات قابل توجه و خلاقانه برند دیزل، همکاری است که این نام تجاری با شرکت سونی در زمینه طراحی بازی‌های پلی‌استیشن داشته است.

از آنجایی که مخاطب این بازی‌ها عموما قشر نوجوان و جوان هستند، مطمئنا حضور برند دیزل می‌تواند آنها را با طرح‌ها و نمونه‌های مختلف محصولات این کمپانی آشنا کند. به همین دلیل نیز محصولات این برند، در قالب لباس قهرمانان بازی‌ها طراحی شده و به طور ناخودآگاه هنگام بازی، طرح و رنگ لباس‌ها و نام تجاری دیزل در ذهن افرادی که در حال بازی هستند، حک خواهد شد.

دیزل؛ یک برند پیشرو و جسور

همانگونه که پیش‌تر نیز دکر شد، مخاطب اصلی برند دیزل جوانان هستند، به همین دلیل نیز خط طراحی و تولید این برند، به گونه‌ای متفاوت‌تر عمل خواهد کرد، به این معنا که یک روند جسورانه در طراحی محصولات این نام تجاری به چشم می‌خورد. می‌توان گفت جسارت و قدرت ارائه طرح‌های پیشرو و متفاوت، یکی از خصیصه‌های بارز این شرکت به شمار می‌رود که توانسته به عنوان شاخصه اصلی آن نیز شناخته شود.

برند دیزل در ارائه طرح‌های ناهموار و متفاوت خود به یک سبک خاص دست یافته است، به طوری که امروز مخاطبان این برند، سبک لباس‌های آن را با سبک زندگی امروزی خود هماهنگ یافته و از آنها در زندگی روزمره خود به عنوان یک شیوه متفاوت استفاده می‌کنند.

داشتن یک تیم طراحی نوآورانه که به مطالعه سبک زندگی جوانان در دنیای امروز می‌پردازد، یکی از نقاط قوت این نام تجاری است، چراکه با شناخت سبک زندگی امروزی، می‌توانند طرح‌هایی را روانه بازار کنند که با شیوه زندگی جوانان هماهنگ‌تر بوده و در نتیجه بتواند گرایش بیشتری را نسبت به این محصولات ایجاد کند.

دیزل

Be Stupid؛ نمونه یک کمپین جسورانه

برند دیزل در راستای طرح‌های منحصربه‌فرد و ناهنجار خود، کمپین‌های متفاوتی را راه‌اندازی کرده که مشخصه اصلی آنها متفاوت‌بودن و شکستن مرزهای سنتی است، به طوری که بسیاری از مفاهیم و کلمات در فعالیت‌های تبلیغاتی این برند، مفهوم قدیمی خود را از دست داده و بار معنایی جدیدتری پیدا می‌کنند.

به عنوان مثال، کمپینی موسوم به احمق باش (Be Stupid) یکی از نمونه‌های این روش متفاوت است که در آن معنای حماقت به طور کلی عوض شده است. این کمپین از مخاطبان خود نمی‌خواهد احمق و نادان باشند، بلکه آنها را به متفاوت بودن، جسور بودن و خلاق بودن دعوت می‌کند و این درست همان چیزی است که گروه‌های سنی جوان خواهان آن هستند.

آنها می‌خواهند خودشان باشند و به گونه‌ای غیرقابل پیش‌بینی و خلاقانه علایق‌شان را نشان دهند، اگرچه جامعه کار آنها را احمقانه و بیهوده تلقی کند!

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.