استارتاپی نشسته روی داده‌های بزرگ

1

از آنجایی که محوریت و نوآوری این کار در زمینه سامانه‌های ذخیره‌سازی داده‌های حجیم (بالای چندصد ترابایت) است، برای همین تمرکز فعالیت بنیان‌گذاران پرسا (حمیدرضا ربیعی، حسین اسدی، رضا افتخاری، رضا سالخورده) بیشتر بر روی دانشجویان و متخصصانی است که در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، سرورهای ذخیره‌سازی، برنامه‌نویسی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری فعالیت داشتند.

 از محصولات تولیدی تیم پرسا و دلیل تولد آن‌ها برای ما بگویید.

از محصول Rapid Store شروع می‌کنم. در گذر زمان و با افزایش حجم و نیاز به پردازش بیشتر داده، نیاز به ارتقای گنجایش و کارایی زیرسامانه‌های ذخیره‌سازی به وجود می‌آید. با وجود تحریم‌های موجود در زمینه خرید تجهیزات پرسرعت و هوشمند ذخیره‌سازی داده، سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی نمی‌توانند به صورت مستقیم این محصولات را خریداری کنند. در صورت خریداری از واسطه‌ها نیز، هزینه پرداخت‌شده بسیار بیشتر خواهد بود. دیسک‌های حالت جامد ویژگی‌های بسیار مناسبی برای افزایش کارایی بسیاری از بارهای پردازشی دارند. با استفاده از سامانه‌های رده‌بندی یا حافظه نهان می‌توان از دیسک‌های حالت جامد برای تسریع زیرسامانه‌های ذخیره‌سازی بدون پرداخت هزینه مهاجرت کامل به دیسک‌های حالت جامد در بسیاری از بارهای داده‌ای استفاده کرد. سامانه بهینه‌ساز خودکار هوشمند، با شناسایی الگوهای دسترسی داده، در مورد پیکربندی سخت‌افزاری مورد نیاز، اطلاعات حیاتی را در اختیار طراحان قرار می‌دهد. پس از انجام پیکربندی، فرآیند مهاجرت داده آغاز می‌شود و داده‌ها بر اساس الگوی دسترسی به دیسک‌های مناسب تشخیص داده‌شده منتقل می‌شوند.

 Rapid Store  چه ویژگی‌هایی دارد؟

 امکان تعریف آرایه‌های مختلف دیسک

 قرارگیری داده‌های حساس از نظر کارایی در رده‌هایی با کارایی بهتر

 استفاده از رده‌هایی شامل دیسک‌های حالت جامد برای نگهداری داده با دسترسی تصادفی

 مهاجرت خودکار داده‌ها بین رده‌ها، برای انطباق با تغییرات در بارهای کاری

 امکان تهیه گزارش از کارایی رده‌های مختلف برای تصمیم‌گیری در مورد تغییرات در پیکربندی سخت‌افزار

 و محصول دوم پرسا؟

سامانه ذخیره‌سازی داده‌های حجیم با عنوان SAB. شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات، بانک‌ها، سازمان‌های چندرسانه‌ای، شرکت‌های بیمه، سازمان‌های نظامی و انتظامی و سازمان‌های مخابراتی سالانه حجم زیادی اطلاعات دیجیتال تولید و نگهداری می‌کنند. نگهداری مطمئن اطلاعات و دسترسی سریع و بدون وقفه به این اطلاعات با روش‌های مرسوم ذخیره‌سازی امکان‌پذیر نیست و در حال حاضر با استفاده از سامانه‌های ذخیره‌سازی داده انجام می‌پذیرد. این سامانه‌ها در سه مقیاس کوچک، متوسط و بزرگ طراحی و ساخته می‌شوند. ازجمله ویژگی‌های سامانه‌های ذخیره‌سازی داده می‌توان به‌سرعت بالا، دسترس‌پذیری و قابلیت اطمینان زیاد و نسخه‌برداری لحظه‌ای اشاره کرد. از ویژگی‌ها و برتری‌های سامانه‌های ذخیره‌سازی نسبت به روش سنتی مبتنی بر کارگزار هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 دسترسی سریع داده

 اطمینان و دسترس‌پذیری بسیار بالا

 معماری افزونه و ادامه خدمات با از کار افتادن هر قطعه

 ساخت، توسعه و انتقال سریع و آسان دیسک‌های مجازی

 نسخه‌برداری و مهاجرت سریع داده

 پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف مانند Linux، Solaris  و  Windows Server 

 با توجه به وجود نمونه‌های آمریکایی و ژاپنی این محصولات و نمونه تولیدشده داخلی آن‌ها توسط شما و استفاده آن در مرکز محاسبات دانشگاه صنعتی شریف، مزیت قیمت‌گذاری رقابتی شما برای کاربران داخلی چیست؟

قیمت محصولات متناسب با فضای ذخیره‌سازی متفاوت است. محصولات خارجی (آمریکایی) به ازای هر ترابایت حدود ۵/۴ تا ۵ میلیون تومان قیمت دارند. در حالی که تیم پرسا تلاش کرده با کاهش قیمت، هر ترابایت را در حدود ۳ تا ۵/۳ میلیون تومان به فروش برساند. همه این‌ها به‌علاوه خدمات پس از فروش و نصب و تجهیز رایگان است.

 تیم شما شامل متخصصانی از برترین دانشگاه‌های کشور ازجمله دانشگاه شریف است. تخصص را چقدر در میزان دستیابی این تیم به موفقیت موثر می‌دانید؟

شاید اشتباهی که برخی از افراد در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌دهند، این است که فکر می‌کنند یک شرکت موفق و استارتاپی تنها نیازمند نیروی فنی لازم در زمینه کاری خود است. در حالی که داشتن نیروی فنی تنها بخش کوچکی از حلقه کامل‌شده یک تیم موفق است. در حالی که اگر به یک تیم و یا شرکت موفق نگاهی دقیق‌تر بیندازیم، متوجه خواهیم شد که حتی کوچک‌ترین و کم‌اثربخش‌ترین عضو یک مجموعه اگر به‌درستی مسئولیت خود را انجام ندهد، به‌گونه‌ای در خروجی تیم اثرگذار خواهد بود. طبیعتا تیم‌هایی به شکل استارتاپ و شرکت‌های دانش‌بیان با چنین مشکلاتی مواجه هستند. تمامی اعضای یک مجموعه در مقابل آنچه به آن‌ها واگذار شده، می‌بایست احساس مسئولیت کنند.

 استارتاپ‌های مبتنی بر سخت‌افزار به‌خصوص دانش‌بنیان‌ها، برای به دست آوردن بازار محصولات خود بیشتر با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

به دلیل آنکه ماهیت فعالیت تیم پرسا، مبتنی بر سرورهای ذخیره‌سازی است و از طرفی شرکت‌های تولیدکننده این سرورها در دنیا بسیار محدودند و تنها شامل چند شرکت آمریکایی و یک شرکت ژاپنی است، قبولاندن این موضوع که تیم پرسا به‌عنوان اولین شرکت در ایران و حتی آسیا و به‌عنوان یکی از ۱۰ شرکت تولیدکننده این سرورهای پردازشی توانسته چنین کار بزرگی را صورت دهد، بسیار کار سختی بوده و هست. هنوز هم افراد بسیار زیادی که خود در این زمینه فعالیت دارند، پذیرش چنین اقدامی را آسان نمی‌دانند. این در حالی است که شرکت پرسا در حال گرفتن گواهینامه‌های استاندارد بین‌المللی به‌منظور شروع صادرات محصولات خود در سال‌های آتی است.

 مشتریان و کاربران اصلی شما چه افراد و مراکزی هستند؟

در حال حاضر شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات، بانک‌ها، سازمان‌های چندرسانه‌ای، شرکت‌های بیمه، سازمان‌های نظامی و انتظامی، و سازمان‌های مخابراتی سالانه حجم زیادی اطلاعات رقمی تولید و نگهداری می‌کنند و این شرکت‌ها عمدتا مشتریان چنین محصولی (سرورهای ذخیره‌سازی داده‌های حجیم) هستند. درواقع چنین شرکت‌هایی فضای ذخیره‌سازی لازم برای مشتریان خود را (کاربران عادی) فراهم می‌آورند.

 مدل کسب درآمد شما چیست؟

به دلیل آنکه تمامی محصولات این رده، که در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، از شرکت‌های آمریکایی و به صورت واسطه وارد کشور می‌شوند، باعث خروج سالانه میلیون‌ها دلار ارز از کشور می‌شوند. لذا با توجه به وجود شبکه بانکی بسیار گسترده در کشور و همچنین سازمان‌های موجود، رسانه‌ها، صداوسیما و شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات که ذخیره‌سازی داده‌های حجیم جزء لاینفک وجودی آن‌ها محسوب می‌شود، پوشش این حجم عظیم اطلاعات دیجیتالی در داخل کشور، می‌تواند منبع درآمد گسترده‌ای برای این شرکت محسوب شود.

 با این حجم از تولید نیاز به حمایت مالی دولتی یا خصوصی پیدا نکرده‌اید؟

یکی از مشکلات اصلی این تیم، تامین اعتبارات مالی برای پیشبرد پروژه‌های آتی خود است. در حال حاضر قول‌های مساعدی از طرف نهادهای دولتی به منظور حمایت از این تیم داده شده که دریافت این حمایت‌ها نیازمند پیگیری جدی و نمایش اثربخش بودن محصولات خود در بازار داخلی و خارجی است.

۱ دیدگاه
  1. محمدرضا می‌گوید

    اگه یه هارد ساده هم میساختید که روی کامپیوترمون بذاریم کافی بود نیازی نبود برای سرور بسازید.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.