تفاوت بیمه عمر و سپرده بانکی چیست؟

0

بیمه عمر چیست و چه مواردی را پوشش می‌دهد؟ این سوالی است که ذهن شمار بسیاری از افراد را درگیر می‌کند. بیمه عمر یکی از روش‌های رایج برای سرمایه‌گذاری بوده که در سراسر جهان مورد استقبال مردم قرار گرفته است. روشی که در کشور ما کمتر شناخته شده؛ چراکه مردم به سرمایه‌گذاری در بانک تمایل بیشتری دارند. در ادامه به معرفی این دو روش و تفاوت بیمه عمر و سپرده بانکی خواهیم پرداخت.

بیمه عمر چیست؟ انتخابی برای سرمایه‌گذاری درست روزهای سالمندی

بیمه درمان، بیمه تکمیلی، بیمه آتش سوزی، بیمه عمر و سایر انواع بیمه‌ها باعث ایجاد احساس اطمینان در افراد می‌شوند. در این بین بیمه عمر، نوعی روش سرمایه‌گذاری است که توسط شرکت‌های بیمه به مردم ارائه می‌شود. بیمه عمر را می‌توان به عنوان یک پشتوانه مالی برای اعضای خانواده در نظر گرفت.

انواع گوناگونی از بیمه عمر وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • بیمه عمر و سرمایه‌گذاری
 • بیمه عمر زمانی
 • بیمه تمام عمر
 • بیمه عمر مانده بدهکار
 • بیمه عمر و بازنشستگی
 • بیمه عمر تامین آتیه فرزندان
 • بیمه عمر تامین آتیه زنان خانه‌دار
 • بیمه عمر تامین آتیه خانواده

لازم به ذکر است که بیمه عمر و سرمایه‌گذاری به عنوان بهترین بیمه عمر با سود بالا شناخته شده است. بیمه عمر در شرایط خاص مانند ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج به کمک افراد می‌آید. به همین علت در برخی موارد با بیمه درمان همپوشانی دارد.

بیمه عمر چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بیمه عمر چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بیمه عمر و سپرده بانکی مربوط به موضوع پوشش‌های بیمه عمر است. هر بیمه‌نامه با توجه به مفاد ذکر شده در آن، موارد تحت پوشش خاص خود را دارد. در این بخش به وجوه مشترک بین همه نواع بیمه عمر اشاره می‌کنیم.

 • پوشش فوت: این پوشش مهم‌ترین ویژگی بیمه عمر است که در صورت فوت شدن صاحب بیمه به بازماندگان وی تعلق می‌گیرد.
 • پوشش از کار افتادگی: مربوط به زمانی است که صاحب بیمه طی حادثه‌ای دچار مشکلات سلامتی می‌شود.
 • پوشش بیماری‌های صعب العلاج: برخی از بیماری‌های سخت و پرهزینه مانند سرطان، جراحی باز قلب، پیوند اعضا، سکته قلبی و مغزی شامل این پوشش می‌شوند.
 • پوشش هزینه پزشکی: این پوشش تا حدودی مشابه با بیمه تکمیلی بوده اما برخی از ویژگی‌های آن متفاوت است.

عده‌ای از مردم بیمه عمر را مشابه بیمه تکمیلی می‌دانند. اگر پاسخ سوال بیمه تکمیلی چیست را به درستی بدانید، متوجه خواهید شد که این دو بیمه کاملا متفاوت هستند.

سپرده بانکی چیست؟ سرمایه‌گذاری سریع اما زودگذر

سپرده بانکی رایج‌ترین نوع سرمایه‌گذاری در کشور ایران است. این سپرده می‌تواند از نوع جاری، قرض الحسنه پس انداز، سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، سرمایه‌گذاری بلند مدت یا هر نوع دیگری باشد. در این حالت، فرد برای افتتاح حساب به بانک مراجعه کرده و مبلغ مورد نظر خود را به بانک تحویل می‌دهد. در بیشتر مواقع به صاحبین حساب، سود بانکی تعلق می‌گیرد. درصد سود بانکی برای هر نوع حساب و در هر بانک متفاوت است. به عنوان مثال به سپرده‌های قرض الحسنه پس انداز، هیچ سودی تعلق نمی‌گیرد.

تفاوت بیمه عمر و سپرده بانکی چیست؟

تفاوت‌های متعددی بین بیمه عمر و سپرده بانکی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت وجود دارد. برخی از آن‌ها شامل نرخ سود، پوشش‌های بیمه، دریافت وام و مالیات است که هر کدام از این موارد را به طور مفصل برای شما شرح خواهیم داد.

معافیت مالیاتی بیمه عمر، تفاوتی بزرگ بین بیمه و سپرده بانکی

یکی از اصلی‌ترین عوامل مقایسه بیمه عمر با سپرده بانکی مربوط به موضوع مالیات است. برطبق قانون، سرمایه فوت و سرمایه‌گذاری نهایی بیمه عمر هر دو معاف از مالیات هستند. به همین علت درصورتی‌که صاحب بیمه عمر فوت کند، سرمایه وی در بیمه عمر بدون کسر مالیات به بازماندگان تعلق می‌گیرد. در شرایط مشابه، پیش از پرداخت سپرده بانکی مرحوم یا مرحومه به بازماندگان، مالیات بر ارث توسط بانک از سپرده وی کسر می‌شود.

بلوکه شدن سرمایه پس از فوت صاحب حساب، بدترین ایراد سپرده‌گذاری بانکی

مدت زمان بلوکه شدن سرمایه پس از فوت صاحب آن، دیگر فرق بیمه عمر و سپرده بانکی است. هنگامی که دارنده حساب سپرده بانکی فوت کند، بین یک تا سه ماه طول می‌کشد تا اندوخته وی در بانک از بلوکه خارج شده و تحویل وراث شود. اما مبلغ اندوخته فرد حداکثر تا یک ماه پس از فوت وی به بازماندگان پرداخت می‌شود.

دریافت وام بدون ضامن، یکی از بهترین مزیت‌های بیمه عمر

یکی از شرایط اصلی برای گرفتن وام از بانک‌ها و موسسات مالی، داشتن ضامن یا وثیقه معتبر است. شمار زیادی از مردم توان ارائه وثیقه مورد تایید بانک را ندارند. این مشکل توسط شرکت‌های ارائه دهنده بیمه عمر حل شده است. صاحبین بیمه عمر می‌توانند پس از گذشت مدت زمان مشخصی از آغاز قرارداد (تقریبا بین ۳ تا ۵ سال) برای دریافت وام بدون ضامن اقدام کنند. وام بیمه عمر یکی از پرکاردبردترین ویژگی‌های بیمه عمر است.

دسترسی به بیشترین میزان سود با سرمایه‌گذاری در بیمه عمر

متقاضیان بیمه عمر می‌توانند جدول بیمه عمر و سرمایه‌گذاری مورد نظر را از دفاتر بیمه دریافت کرده و میزان سوددهی سرمایه خود را تا ۲۰ یا ۳۰ سال آینده مشاهده کنند. نرخ سوددهی بیمه عمر در قرارداد مربوطه به طور کامل درج شده و قابل تغییر نیست. اما نرخ سود سپرده بانکی در هر سال متغیر است. شاید شما هم به خاطر داشته باشید که در سال ۱۳۹۶ نرخ سود سپرده‌های بانکی تا حد زیادی کاهش یافت. این مشکل هرگز برای هیچ یک از انواع بیمه عمر رخ نخواهد داد.

پس‌انداز و آینده‌نگری بدون نیاز به سرمایه اولیه با بیمه عمر

یکی دیگر از فرق‌های بیمه عمر و سپرده بانکی میزان سرمایه اولیه است. هنگام افتتاح حساب بانکی باید مبلغ قابل توجهی را در بانک ذخیره کنید تا میزان سود آن بالاتر رود. این مورد در رابطه با بیمه عمر صدق نمی‌کند. در صورتی که جدول مقایسه بیمه عمر و بانک را مشاهده کرده باشید، به این مسئله پی خواهید برد که سرمایه‌گذاری در بیمه عمر با مبالغ پایین و با پرداخت ماهانه صورت می‌گیرد.

ارائه خدمات رفاهی برای ازکارافتادگان توسط بیمه عمر

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بیمه عمر و سپرده بانکی، خدمات از کارافتادگی بیمه عمر است. در صورت از کارافتادگی صاحب حساب، بانک‌ها هیچ‌گونه خدمات ویژه‌ای به آن‌ها ارائه نمی‌کنند. در شرایط مشابه و درصورتی‌که پوشش از کارافتادگی در قرارداد فرد ذکر شده باشد، صاحب بیمه از پرداخت حق بیمه معاف شده و دفتر بیمه مسئولیت پرداخت حق بیمه وی را برعهده می‌گیرد.

بزرگ‌ترین مزیت بیمه عمر در برابر سپرده بانکی، پوشش‌‍‌های بیمه عمر است.

مزایای بیمه عمر نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک، برنامه‌ریزی برای روزهای دور زندگی

مزایای بیمه عمر در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بانک کم نیست. یکی از این مزایا، امکان فسخ قرارداد بیمه توسط بیمه‌گزار است. مورد بعدی منعطف بودن قرارداد بیمه عمر بوده که باعث شده تا بیمه‌گزار بتواند شرایط بیمه خود را مانند تعداد اقساط، حق بیمه و نحوه پرداخت تغییر دهد. امکان مشخص کردن سهم بازماندگان از دیگر فرق‌های بین بیمه عمر و سپرده بانکی است.

بزرگ‌ترین مزیت بیمه عمر در برابر سپرده بانکی، پوشش‌های بیمه عمر است. افتتاح حساب در بانک‌ها و موسسات مالی، فقط باعث پرداخت سود بانکی به صاحبین حساب می‌شود. اما بیمه عمر علاوه‌بر سود تضمین شده، پوشش‌هایی مانند پوشش ازکار افتادگی و بیماری‌های صعب العلاج را به بیمه‌گزار ارائه می‌دهد.

خرید بیمه عمر با بالاترین سقف پوشش از بیمه آسماری

بیمه عمر نوعی سرمایه‌گذاری است که مزایای بسیاری را برای بیمه‌گزار به همراه دارد. سپرده بانکی فقط به پرداخت سود بانکی به صاحبین حساب بسنده می‌کند. تفاوت‌های بسیاری بین بیمه عمر و سپرده بانکی وجود دارد. امکان دریافت وام بیمه عمر بدون ضامن و پوشش بیماری‌های سخت از مزایای بیمه عمر محسوب می‌شوند.

داشتن بیمه عمر باعث ایجاد احساس اطمینان خاطر در افراد می‌شود. شما می‌توانید با تهیه بیمه عمر با دید بهتر و مطمئن‌تری به آینده خود و عزیزانتان نگاه کنید. تهیه بیمه عمر هرگز صرف هزینه مازاد یا بیهوده نبوده و یکی از بهترین انواع سرمایه‌گذاری است. برای تهیه بیمه عمر به سایت بیمه آسماری به آدرس  asmari-insurance.comمراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۴۳۴۱۷-۰۲۱ تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.