شرکت در دوره MBA چه مزایایی دارد؟

0

در دنیایی که هر روز رقابت در کسب و کار عمیق تر و ظریف‌تر می شود، بسیاری از افراد شرکت در یک دوره MBA را چاره کار و امکان رقابت در این فضا می‌دانند. ولی گرفتن MBA زمان، هزینه و تلاش زیادی را می طلبد. بنابراین مهم است که واقعاً به این فکر کنید که آیا صرف این زمان و انرژی ارزش این را دارد که تمرکزتان را روی آن بگذارید؟

دوره MBA یک دوره تحصیلی است که بر ایجاد مهارت‌های رهبری و یادگیری اصول تجارت متمرکز است. اما برای بیشتر دانشجویان، شرکت در دوره MBA مزایای‌ بسیار بیشتری از آنچه مورد انتظارشان ارائه می‌کند: یک شبکه حرفه‌ای قوی‌تر، دسترسی به فرصت‌های شغلی بیشتر و افزایش حقوق قابل توجه.

برخی از این مزایا زودتر از بقیه ظاهر می شوند. افرادی که در مدارس کسب و کار بهتر و با برنامه‌های پیشرفته‌تر شرکت می کنند، تقریباً بلافاصله به شبکه حرفه ای باتجربه دسترسی پیدا می کنند که می توانند به آنها در ایجاد ارتباط‌های شغلی کمک کنند. در چنین فضایی اگر هدف‌های کسب و کار واضحی داشته باشید، انتظار موفقیت بیشتر و افزایش دستمزد قابل توجه پس از فارغ التحصیلی سریع‌تر رخ می‌دهد. میانگین دستمزد فارغ التحصیلان مدارس عالی کسب و کار در خارج از ایران معمولاً شش رقمی است. (بالای صد هزار دلار در سال)

اما گاهی اوقات، مزایای داشتن مدرک MBA، ممکن است بعد از چند سال ظاهر شود، و اگر به دلایل اشتباه در چنین دوره‌ای شرکت کرده باشید، ممکن است به نتایجی که می‌خواهید نرسید.

با توجه به مقدار زمان، پول و تلاشی که گذراندن یک MBA واقعاً به آن نیاز دارد، مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا شرکت در دوره MBA ارزش لازم را دارد یا نه، در مورد جایی که این دوره را در آن می‌گذرانید هم بسیار تحقیق کنید.

در اینجا به مواردی اشاره می‌کنیم که به مزایای گذراندن دوره MBA می پردازد. مزایای شرکت در دوره MBA به دلیلی که در ذهنتان برای گذارندن این دوره وجود دارد بستگی دارد.

آیا دلیل شما برای شرکت در دوره درست است یا نادرست؟

مزایای این دوره برای شما چیست؟

دلایل درست برای گذراندن دوره MBA:

  • قصد دارید خود را برای آینده شغلی آماده کنید

در گفتگوهای روزانه با مدیران و رهبران کسب و کار بارها درباره اهمیت «مهارت های لازم برای آینده» می شنوید. اما واقعا این جمله چه معنایی دارد؟

این بدان معناست که شرکت‌های بیشتری به دنبال این هستند که با چرخش و تنظیم مدل‌های تجاری خود قوی‌تر از قبل از همه‌گیری ظاهر شوند. استخدام استعدادهای مناسب با مهارت های مناسب بخش مهمی از این موضوع است. شما باید همین طرز فکر را داشته باشید. از خود بپرسید: «چگونه می توانم مهارت ها و توانایی های خود را گسترش دهم تا بهترین نامزد برای بهترین موقعیت های شغلی و کسب موفقیت باشم؟»

مهارت‌هایی که بسیاری از سازمان‌ها به دنبال آن هستند، از همدلی و مدیریت گرفته تا درک چگونگی نگاه به آینده، تعیین اهداف استراتژیک و تأثیرگذاری بر ذینفعان با پیشینه‌های مختلف متغیر است. دانش‌آموزانی که به دنبال توسعه مهارت‌های پیرامون نفوذ هستند، اغلب فرصت‌های منحصر به فردی برای انجام این کار در طول تجربه گذراندن دوره MBA کسب می‌کنند.

در طول این دوره شما با مطالعه موردی کسب و کارها با بسیاری از چالش‌هایی که امروزه در تجارت ممکن است با آنها روبرو شوید، آشنا می‌شوید. اساتید از شما می‌خواهند راهکارهای مختلف را بررسی کنید و سپس با راهکارهایی که می‌توان ارائه داد، آشنایی پیدا می‌کنید. نکته مهم این است که همه افراد حاضر در این برنامه ها همچنین می آموزند که چگونه مهارت‌های ارتباطی و همکاری خود را با شرکت در پروژه های گروهی با افراد شرکت کننده از گروه‌های شغلی مختلف بهبود بخشند. مهارت‌های نرم مانند این، علاوه بر کار تحلیلی دقیق، کلید موفقیت کلاس‌های MBA هستند.

مزایای داشتن مدرک MBA این است که در کسب تجربه ای که برای داشتن مزیت رقابتی در بازار کار نیاز دارید، موثر باشد و این دلیل خوبی برای دنبال کردن آن است.

  • به کشف مهارت‌های لازم برای عملکردهای جدید در کسب و کار خود نیاز دارید

اگر به دنبال ایجاد یک فرصت شغلی یا کسب و کار جدید هستید، MBA  ممکن است به شما کمک کند تا با چشمانی باز با آن چالش روبرو شوید. مدرسه‌های کسب و کار زمان بسیار خوبی برای قرار گرفتن در معرض همتایان، اساتید و شبکه ای از فارغ التحصیلان در بسیاری از زمینه های حرفه ای فراهم می‌کند. همچنین پروژه های کلاسی و مطالعات موردی که عمیقاً در صنایع و بخش های مختلف ارائه می شود، فرصتی برای درک عمیق‌تر مطالب ارائه شده است.

مثلا دانشجویی که در دوره MBA با دو هدف جاه طلبانه شغلی شرکت می کند را در نظر بگیرید؛ موفق شدن در حوزه بیوداروها و رهبری یک شرکت دارویی.

او تصمیم می‌گیرد که مدرک MBA بگیرد. چون می پندارد که داشتن این مدرک به او اجازه می‌دهد تا به هر دو هدف دست یابد. او امیدوار است تا با بهره مندی از مزایای دوره MBA با منابعی آشنا شود که به او کمک ‌کند با جدیدترین مهارت های کسب و کار آشنا، و راحت‌تر به یک صنعت جدید منتقل شود. همچنین او با خواندن سرفصل‌های این دوره قصد دارد به مهارت‌های رهبری که ۵ یا حتی ۱۰ سال بعد به آن نیاز پیدا می‌کند، دست یابد.

داشتن چنین چشم اندازی باعث می شود این دانشجو روشن تر بداند که در طول دوره به دنبال چه چیزی باشد.

دانشجویان به مدرسه کسب و کار می‌آیند تا مسیر کارآفرینی را کشف کنند. آن‌ها معمولاً استارت‌آپ‌های خود را راه‌اندازی می‌کنند یا به شرکت‌هایی در مراحل اولیه می‌پیوندند و از شبکه حرفه‌ای پیش رویشان برای پیشبرد اهداف خود بهره می‌گیرند.

چیزی که در مورد MBA باید به آن توجه کرد این است که می توانید اطلاعات کسب شده در آن را در اکثر صنایع اعمال کنید. برای افرادی که هنوز نمی‌دانند چه شغل و صنعتی برای آنها مناسب است، یک سری تخصص ها و تمرکزها وجود دارد که می توانید در این برنامه ها به آن بپردازید مانند استراتژی، امور مالی شرکت و عملیات.

با این حال، حتی اگر موقعیت شغلی خود را مناسب می‌دانید، توصیه می کنیم تحقیقات خود را انجام دهید. حتی اگر چند سال تجربه کاری عملی داشته باشید، گذراندن این دوره به شما کمک می‌کند که قبل از دنبال کردن این موضوع، روی چه زمینه‌هایی تمرکز کنید. برای اینکه بهترین بهره را از دوره MBA ببرید توصیه می‌شود که وقتی وارد آن شدید، کلاس‌ها، فرصت‌ها و رویدادهایی را انتخاب کنید که جاه‌طلبی‌های شما را برآورده و بهترین استفاده از زمان را برایتان فراهم کند.

همه کسانی که MBA می گذرانند به دنبال تغییر حرفه و ایجاد یک کسب و کار جدید نیستند. بسیاری از آنها می‌خواهند سرعت پیشرفت حرفه‌ای خود در یک صنعت خاص را افزایش دهند یا در شرکت فعلی خود پیشرفت کنند. بخشی از آن شامل دستیابی به پست های ارشد با حقوق بالاتر است.

طبق گفته انجمن ملی کالج ها و کارفرمایان، متوسط ​​حقوق اولیه برای فارغ التحصیلان دوره MBA  ۲۰۰۰۰ دلار در سال بیشتر از افرادی است که دارای مدرک کارشناسی بازرگانی هستند. اما این همه چیز نیست. دانشجویانی که از برنامه های MBA برتر فارغ التحصیل شده‌اند، اغلب موقعیت‌هایی را کسب می کنند که آنها را در مسیری سریع به سمت نقش رهبری سازمان سوق می‌‌دهد. چرا؟ دلیل ساده است: کارفرمایان از فارغ‌التحصیلان این برنامه ها انتظار دارند که مهارت های آکادمیک، بین فردی و رهبری برای حل مشکلات پیچیده تجاری را داشته باشند.

برنامه های MBA تسریع شده نیز گزینه ای برای افرادی است که به دنبال کسب مدرک در مدت زمان کوتاه‌تری هستند. کلوگ اولین برنامه MBA یک ساله را بیش از ۵۰ سال پیش برای داوطلبان با تمرکز بر این رشته راه اندازی کرد تا مدرک خود را در ۱۲ ماه دریافت کنند، و مدارس دیگری مانند کورنل و دوک پیشنهادات مشابهی را اضافه کرده اند. گزینه برنامه های MBA تسریع شده برای همه نیست، اما اگر سابقه کاری دارید و نیاز به یادگیری سریع‌تر دارید، ممکن است این دوره‌ها مفیدتر باشد.

  • به دنبال گسترش و تنوع بخشیدن به شبکه حرفه‌ای خود هستید

بخشی از مزایای گذراندن دوره MBA و ثبت نام در مدارس کسب و کار، تبدیل شدن به بخشی از جامعه رهبران آینده و فارغ التحصیلان با ایجاد شبکه حرفه ای کارآمد است. مثلا در مدرسه کسب و کار Kellogg، شبکه جهانی فارغ‌التحصیلان شامل ۶۵۰۰۰ نفر در بیش از ۱۵ صنعت است. این شبکه حرفه‌ای از فارغ التحصیلان، گنجینه بزرگی است که باید برای بهره‌مندی از مزایای آن برنامه ریزی کنید. مثلا ارتباط با کسانی که در بخش‌های مختلف منابع انسانی، مالی، فروش و یا تبلیغات فعالیت می‌کنند، باعث می شود که شما دید بهتری نسبت به بخش های مختلف کسب و کارتان داشته باشید و مشاوران خوبی در آینده داشته باشید.

بیشتر برنامه‌های MBA باعث می‌شود دسترسی شما به رویدادهای شبکه‌ای که توسط باشگاه‌ها و کارفرمایان میزبانی می‌شود، افزایش یابد. همچنین ایجاد این شبکه حرفه‌ای در کنفرانس‌های مختلف کسب و کار در زمان گذراندن دوره MBA و همه فرصت‌هایی که می‌توانند دامنه دسترسی شما را افزایش دهند، فراهم است که در نتیجه، شانس موفقیت شما را در دنیای تجارت را افرایش می‌دهد.

دلایل اشتباه برای گذراندن دوره MBA

  • به دنبال یک قرص جادویی برای موفقیت در کسب و کار هستید

MBA یک «بلیت طلایی بخت‌آزمایی» نیست که به طور خودکار شما را در مشاغل پردرآمد با مسئولیت های بزرگتر قرار دهد. برای گسترش دانش و مهارت‌های خود به اشتیاق، پیش‌فعالی و تلاش سخت نیاز دارید. می‌شود برنامه های MBA را در این چند کلمه خلاصه کرد:

کار بسیار سخت!

اکثر دانشجویانی که در دوره MBA ثبت نام می کنند، سابقه موفقیت حرفه‌ای دارند و به دنبال پیشرفت بیشتر هستند. اگر هدف شما فقط به دست آوردن پول یا قدرت است، شرکت در این دوره به شما توصیه نمی‌شود.

اگر در مورد شغل فعلی خود تردید دارید، یا برای پیشرفت با سرعتی که می خواهید تلاش می‌کنید و قدم های دیگری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند، بهتر است ابتدا آنها را امتحان کنید. به عنوان مثال، می توانید با درخواست از مدیر خود برای یک پروژه طولانی در حوزه مورد علاقه خود و جستجوی بازخورد انتقادی آنها، در محل کار خود گام‌های بهتری بردارید. همچنین می توانید سعی کنید روابط خود را با افرادی که شغل آنها را تحسین می کنید، افزایش دهید تا بفهمید آنها برای رسیدن به جایی که هستند چه کرده اند. با این سطح تعامل، ممکن است در مورد آنچه واقعاً می خواهید بیشتر بدانید، اهداف جدیدی تعیین کنید، و در موقعیتی قرار بگیرید که وقتی تصمیم می گیرید تا در یک برنامه MBA شرکت ‌کنید و در زمانی که این دوره را می‌گذرانید، از مزایای کامل آن بهره‌مند شوید.

  • مدیر یا والدینتان هزینه شرکت در دوره MBA را پرداخت می‌کنند

بعضی از شرکت‌ها و سازمان ها با درک مزایای شرکت در دوره MBA، مدیران میانی خود را تشویق می کنند تا در این دوره‌ها شرکت کنند. در حالی که حمایت مالی والدین یا مدیرتان وسوسه انگیز است، ولی اجازه ندهید این تنها دلیلی باشد که برای گذراندن دوره MBA در مدرسه کسب و کار دارید.

شما واقعاً باید برای خود و شغلتان «همه کاره» باشید. یعنی هدف ها و آینده شغلی خود را واضح ببینید و ایده‌آلهایتان را تعیین کنید. دانشجویانی که بیشترین بهره را از شرکت در مدارس کسب و کار می‌برند و در آینده از مزایای آن استفاده‌ می‌کنند، کسانی هستند که می‌خواهند خود را از نظر علمی، حرفه‌ای و شخصی توسعه دهند.

اگر مسئولیت پیشرفت شغلی خود را به صورت کامل برعهده نگرفته‌اید و هنوز مردد هستید، راه‌های زیادی به جز شرکت در دوره  MBAوجود دارد که می‌توانید بدون صرف مقدار زیادی پول درباره مفاهیم و صنایع جدید بیاموزید. می توانید از پلتفرم های آنلاین استفاده کنید، به کنفرانس ها بروید یا حتی در برنامه های داوطلبانه شرکت کنید تا مهارت ها و شبکه حرفه ای خود را ایجاد کنید.

در حالی که ما در مورد پول صحبت می کنیم، شایان ذکر است که این نکته را مدنظر قرار دهیم که هزینه چیزی است که باید هنگام فکر کردن به مدرسه کسب و کار در نظر بگیرید. در عین حال، هزینه به تنهایی نباید عامل تعیین کننده باشد. راه های زیادی برای پرداخت هزینه MBA  وجود دارد، مانند حمایت کارفرما.

  • از موقعیت شغلی فعلی خود خسته هستید

اگر شغل فعلی‌تان شما را خسته کرده و انگیزه خود را از دست داده‌اید و در حال حاضر هیچ گزینه دیگری ندارید، این موضوع بهانه و دلیلی خوبی برای شرکت در دوره های MBA نیست. بنابراین، پیش فرض رفتن به مدرسه کسب و کار در چنین شرایطی اشتباه است.

گرفتن چنین تصمیمی تا زمانی که نمی‌دانید از آینده شغلی خود چه‌ می‌خواهید، شما را به موفقیت‌های بیشتری نمی‌رساند. بی‌حوصلگی می تواند به شکل ناامیدی، شناخته نشدن استعدادها، به دست نیاوردن پروژه‌های بهتر و تماشای ترفیع دیگران ایجاد شود. اگر در حرفه خود دچار این یاس شده‌اید، بهتر است در ابتدا به این موضوع فکر کنید که چرا این فرصت‌ها نصیب افراد دیگر می‌شود نه شما؟ به چه مهارت‌هایی نیاز دارید تا وضعیت شغلی خود را بهبود ببخشید؟ آیا باورهای نادرستی دارید که مانعی برای موفقیت شغلی‌تان شده است؟ با تأمل در این سؤالات، می توانید بینشی از وضعیت فعلی خود به دست آورید. لااقل قبل از شرکت در دوره MBA می توانید از خود این سوال را بپرسید: «چرا قصد دارم تا به مدرسه کسب و کار بروم؟»

به این فکر کنید که کجا هستید، به کجا می خواهید بروید، و چه چیزی برای رسیدن به آنجا لازم است. تنها در این صورت است که می توانید تصمیم درستی بگیرید و از مزایای بیشمار گذراندن دوره MBA بهره‌مند شوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.