استارتاپ‌های ایرانی

دیداب هرسال، توسعه‌ی یک تکنولوژی جدید

استارت اپ دیداب
استارتاپ دیداب؛ جایی که از ترکیب نوآوری با تکنولوژی های سخت افزاری محصولاتی خارق العاده شکل می‌گیرد.

استارتاپ دیداب توسط رضا منتظری نمین بنیانگذاری شده است. رضا مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف خوانده و دارنده چندین مدال المپیاد نجوم و فیزیک در مسابقات بین المللی است. او عاشق نوآوری در تکنولوژی است.

ايده دیداب چطور شكل گرفت و چرا تصمیم گرفتید این استارتاپ را راه اندازی کنید؟

روزی یکی از دوستانم با من تماس گرفت و گفت… آن تماس، شروع کار دیداب بود. دوستم در آن تماس تلفنی گفت: “کارفرمایی دستگاهی میخواهد که صدا را مثل لیزر فقط در یک راستا پرتاب کند.

مدتی است تلاش میکنیم اما موفق نشده ایم. نظر تو چیست؟” از همین‌جا بود که استارتاپ دیداب کار خود را آغاز کرد.

قبل از راه اندازي دیداب، مشغول چه کاری بودید؟

قبل از راه اندازی دیداب به کار تحقیقاتی مشغول بودیم. در دوره کارشناسی، در آزمایشگاه فیزیک پزشکی دانشکده فیزیک شریف با تیمی فوق العاده آشنا شدم و تحقیقاتی را در مورد پدیده های عجیب فیزیکی شروع کردیم.

ولتاژ بیست هزار ولت به آب متصل میکردیم و حرکت آن را بررسی میکردیم، یا مثلا یک حباب صابون را در میدان شدید الکتریکی قرار میدادیم تا بچرخد، و پدیده هایی گزارش کردیم که در جهان ناشناخته بود.

حاصل این دوره چند مقاله ISI بود و آشنایی من با فضای تحقیق آکادمیک، و البته تیمی که بعدا هسته ی استارتاپ دیداب را شکل داد.

البته ژیش از دیداب استارتاپی دیگری شکل دادیم که محصولاتی در زمینه اپتیک تولید میکرد. محصولاتی با تکنولوژی بالا مثل دوربین پلاریزه، هولوگرام های خراشی، تصاویر لنتیکولار، سیستم تصویربرداری سه بعدی و موارد دیگر.اما تجربه ی کم در حوزه کارافرینی و اشتباهات متعدد بعد از 4 سال این سیستم را به شکست کشاند.

استارتاپ دیداب دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

آنچه دیداب به دنبال آن است، توسعه حداقل یک تکنولوژی جدید در هر سال است. تکنولوژی هایی که نوآورانه باشند و پتانسیل تجاری بالایی داشته باشند.

علاوه بر نوآورانه بودن و تکنولوژیک بودن، در دیداب تمرکز خاصی بر طراحی داریم. تلاش داریم ظاهر محصولاتی که توسعه می دهیم ساده، زیبا و مینیمال باشد.

و البته چون عاشق تکنولوژی های نوآورانه هستیم، در مورد کارهای خودمان و تیم های نوآور دیگر در کانال های ارتباطی مان صحبت میکنیم.

تا به حال چه تکنولوژی‌هایی را در دیداب توسعه داده‌اید؟

قدم اول ما در دیداب، دستگاه تونل صدا بود. سال 97 بر توسعه و تجاری سازی این تکنولوژی متمرکز بودیم. دستگاهی که در کمال ناباوری صدا را مثل نور لیزر در یک راستا پخش می کند.

یک نوعی اسپیکر است که اگر به سمت شما باشد، صدای آن را می شنوید، و دیگرانی که این دستگاه به سمت آنها نشانه نگرفته صدایی نمی شنوند. این دستگاه را تونل صدا نامیدیم.

قدم بعدی ما نمایشگری بود که تصویر سه بعدی معلق در هوا نمایش میداد. یک تجربه ی حیرت انگیز، با یک مکانیزم نسبتا ساده ی فیزیکی.

این دستگاه که در جهان به هولوفن معروف شده، متشکل از چهار پره‌ی دوار است که حدود هزار ال ای دی رنگی روی آن نصب شده است. حاصل هولوفن تصویری با کیفیت و معلق در فضاست که توجه مخاطب را جلب میکند.

محصولات دیداب چه کاربردهایی دارند؟

کاربرد اصلی هر تونل صدا و هولوفن در تبلیغات است. نمایشگاه ها، فروشگاه ها، مراکز خرید و… . تونل صدا در هر جایی که صدا را میخواهیم ولی سروصدا نمی خواهیم کاربرد دارد.

تکلیف هولوفن هم مشخص است، نمایشگری است که مخاطب را متحیر میکند. و ترکیب این دو تکنولوژی هم حیرت انگیز می شود.

از چه زمانی استارتاپ خود را راه‌اندازی کردید؟

شکل گیری تیم دیداب به آذر 96 بازمی‌گردد. دیداب در اردیبهشت‌ماه سال 97 در شتاب دهنده شریف پذیرش شد. همچنین اولین قرارداد سرمایه گذاری ما در مهر همان سال منعقد شد.در دی‌ماه سال جاری نیز به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان ثبت شدیم.

کاربران چطور می‌توانند از خدمات دیداب استفاده کنند؟

کاربران می توانند با دیداب تماس بگیرند و در مورد نیاز مشخصی که دارند صحبت کنند. ما بسته هایی برای نمایشگاه ها و فروشگاه ها در نظر گرفته ایم، و از هر گونه پیشنهاد همکاری استقبال می کنیم.

سرمایه اولیه‌تان برای آغاز کار چقدر بود؟

ما کار خود در شتاب دهنده ی شریف را با سرمایه ای اندک که حدود 30 میلیون تومان بود، آغاز کردیم که به مرور با جذب سرمایه از یک Angel Investor و یک VC داستان بیشتر شد.

فرایند جذب سرمایه به کلیت ایده و استراتژی های تیم انسجام می بخشد و این می تواند از نظر اهمیت هم‌‌ارز خود سرمایه قرار بگیرد.

شیوه درآمدزایی‌تان چگونه است؟

ما این دستگاه ها را اجاره می دهیم، می فروشیم، و در طرح های بزرگتر در نظر داریم به عنوان یک پلتفرم تبلیغات محیطی از اینها استفاده کنیم.

تصور کنید در صدها نقطه ی پر تردد شهر یا در فروشگاه های زنجیره ای، دستگاه های جذابی تبلیغات مخاطبان را پخش کنند. ما توانایی ایجاد چنین پلتفرمی را داریم و به این سمت پیش خواهیم رفت.

در حال حاضر در مراحل اولیه استفاده از این تکنولوژی ها قرار داریم، اما تا همینجا هردو دستگاه را در موارد متعددی اجاره داده ایم. بیشترین کاربرد آن در نمایشگاه ها بوده است. با شرکت های بزرگی مانند ایرانسل، بام لند، سانا سنتر و غیره کار کرده‌ایم.

برای معرفی استارتاپ خود و اینکه بیشتر شناخته بشوید، چه کارهایی انجام دادید؟

بیشتر کار ما B2B است، لذا با شرکت های مختلف سروکار داریم. فرایند فروش در این نوع کسب و کار ها معمولا مبتنی بر ارتباط مستقیم است.

با این وجود از آنجا که میخواهیم لذت نوآوری در تکنولوژی را با دیگران به اشتراک بگذاریم، حضورمان در شبکه های اجتماعی را تقویت کرده ایم.

مجله تکنولوژی DiDAB+ را در اینستاگرام راه انداخته ایم که در آن در مورد تکنولوژی های جذاب در سطح جهان صحبت میکنیم.

مهم‌ترين چالش پیش‌روی شما از وقتي كه كارتان رو شروع كرديد چه چيزي بوده؟

برای ما مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش از ابتای کار تاکنون، موضوع فروش بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.