اخبار استارتاپی

آموزش ریکاوری مود سامسونگ (Recovery Mode)

آموزش ریکاوری مود سامسونگ (Recovery Mode)

امروزه گوشی تلفن همراه یکی از لوازم ضروری برای هر فرد است. کم‌تر کسی را یافت می‌کنید که از تلفن همراه استفاده نکند. فواید آن به اندازه‌ای است که حتی کودکان و سالمندان نیز آن را جزء ضروریات خود می‌دانند. استفاده از موبایل بستگی به هر شخص دارد. از تماس گرفته تا ارسال پیامک، انجام کارهای الکترونیک، بازی و سرگرمی و… در بازار جهانی، شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلفی دست به ساخت و تولید موبایل زده‌اند.

یکی از پرطرفدارترین آن‌ها شرکت سامسونگ است که خدمات بی‌نظیری به مشتریان خود ارائه می‌دهد. یکی از این خدمات، ریکاوری مود سامسونگ است؛ یعنی حالتی که در آن می‌توان با فشار دادن چند دکمه به صورت همزمان، گوشی تلفن همراه را به تنظیمات کارخانه بازگرداند و یا آن را عیب‌یابی کرد. در ادامه نحوه‌ی ریکاوری مود گوشی های سامسونگ را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

ریکاوری مود چیست؟

ازجمله مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، این است که در هنگام خراب شدن و از کار افتادن تلفن همراه خود، نمی‌دانند که باید دست به چه اقدامی بزنند. راه‌حل‌های مختلفی برای مواجهه با این مشکل وجود دارد که معمولاً در دوره تعمیرات موبایل به کاربران آموزش داده می‌شوند. یکی از این راه‌حل‌ها، ریکاوری مود سامسونگ است. ابزاری که در گوشی‌های اندروید و به‌ویژه سامسونگ وجود دارد و به کاربران اجازه می‌دهد برخی از مشکلات تلفن همراه را عیب‌یابی کنند.

حتماً شما هم در هنگام استفاده از تلفن همراه خود با مشکلات مختلفی روبه‌رو شده‌ و مجبور شده‌اید گوشی را خاموش و یا تنظیمات آن را تغییر دهید. در این شرایط، حالت Recovery Mode می‌تواند به شما کمک کند.در بسیاری از گوشی‌ها با فشار دادن دکمه‌ی پاور و دکمه‌ی کاهش صدا گوشی خاموش شده و ریکاوری می‌شود. البته دقت کنید که کمپانی‌های مختلف از دکمه‌های گوناگونی برای این کار استفاده می‌کنند.

بسته به نوع گوشی‌ای که دارید، ممکن است دکمه‌های مختلفی به صورت پیش‌فرض برای این امر طراحی شده باشند. به طور مثال برخی از گوشی‌ها برای انجام ریکاوری مود سامسونگ نیاز به رمز دارند. برخی برای این کار نیاز به کابل دارند. در حالتی دیگر، ممکن است تلفن همراه اصلاً دکمه مود نداشته باشد؛ بنابراین ابتدا باید گوشی خود را مشخص کرده و سپس برای انجام این عملیات اقدام کنید.

کاربردهای ریکاوری مود کدام است؟

ریکاوری مود حالتی است که شرکت‌های سازنده آن را برای رفاه کاربران قرار داده‌اند. درواقع محیط آن از محیط اندروید کاملاً مجزا بوده و دارای امکانات پایه‌ای مختلفی است. این حالت به شما کمک می‌کند که تنها با فشار دادن چند دکمه به قسمت‌های مختلف گوشی دسترسی پیدا کنید و کارهای موردنظر خود را انجام دهید. مهم‌ترین کاربردی که این گزینه دارد، این است که به شما اجازه می‌دهد تلفن همراه خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید و همینطور بازکردن قفل گوشی یعنی حذف کردن قفل گوشی میباشد.

همچنین شما می‌توانید سیستم‌عامل دستگاه را به کمک یک فایل زیپ از رام اصلی بهبود ببخشید. علاوه‌بر‌این، می‌توان به کمک ریکاوری مود سامسونگ، اطلاعات موردنظر خود را پاک کرده و یا ریست فکتوری کنید.اگر اطلاعاتی در تلفن همراه خود دارید که برای شما اهمیت دارند، می‌توانید پیش از بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه از آن‌ها بک‌آپ بگیرید. همینطور تعویض رام اصلی و موارد ذکرشده تنها چند مورد از کارهایی است که به کمک ریکاوری می‌توان برای گوشی‌های سامسونگ انجام داد.

انجام ریکاوری مود در انواع گوشی‌های سامسونگ

انجام ریکاوری مود در انواع گوشی‌های سامسونگ

پیش از این نیز گفته شد که گوشی‌های تلفن همراه متنوع هستند. این تنوع به‌ویژه در کمپانی سامسونگ بسیار مشهود است. برای انجام ریکاوری مود گوشی‌ سامسونگ، باید ابتدا به نوع تلفن همراه خود توجه کنید و بعد برای رفتن به این حالت اقدام کنید. در ادامه متداول‌ترین گوشی‌های سامسونگ موجود در بازار را بررسی خواهیم کرد.

ریکاوری مود گوشی‌هایی که دارای دکمه هوم هستند

در این مدل از گوشی‌ها برای عیب‌یابی و فرمت کردن دستگاه تلفن همراه، باید ابتدا تلفن را خاموش کنید. حال می‌توانید عملیات ریکاوری مود سامسونگ را آغاز کنید. پس‌ازآنکه از خاموش بودن گوشی اطمینان حاصل کردید، دکمه هوم، دکمه ولوم بالا و دکمه پاور را همزمان فشار دهید تا گوشی شما روشن شود. هرگاه آرم سامسونگ را مشاهده کردید دست خود را از روی دکمه پاور برداشته، ولی همچنان بر روی دکمه‌های ولوم بالا و هوم نگه دارید.

این دکمه‌ها را تا زمانی نگه دارید که منوی ریکاوری برای شما ظاهر گردد. پس از مشاهده منوی ریکاوری، دست خود را از روی دکمه‌ها برداشته و گزینه‌های wipe catch و wipe data factory reset partition را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه‌ها گوشی شما فرمت می‌شود.

ریکاوری مود گوشی‌هایی که دکمه هوم ندارند

مسئله‌ای که بسیاری از کابران با آن درگیر هستند، این است که بسیاری از گوشی‌های جدید سامسونگ و حتی تبلت‌های قدیمی دکمه هوم ندارند. در این حالت، باید برای انجام ریکاوری مود سامسونگ روش دیگری را پیش ببرند. در تبلت‌های قدیمی این عملیات به این صورت انجام می‌شود که باید دکمه‌ی ولوم بالا و دکمه‌ی پاور گوشی به صورت همزمان لمس شوند. با این کار، تبلت به حالت ریکاوری رفته و مشکل برطرف می‌گردد.

برخی دیگر از گوشی‌های سامسونگ مانند note9، s9، note8، s8 و… دکمه هوم ندارند؛ اما دکمه‌ی Bixby دارند. در این حالت نیز برای ریکاوری مود گوشی سامسونگ همان عملیات ذکرشده انجام می‌شود با این تفاوت که دکمه‌ی bixby فشار داده می‌شود. درواقع یکی از خدماتی که شرکت سامسونگ برای کاربران خود در نظر گرفته است، این است که در صورت نبود دکمه‌ی هوم در گوشی تلفن همراه، می‌توان حالت ریکاوری را به روش دیگری انجام داد.

این یک حالت پیش‌فرض است که در تمام گوشی‌ها، چه قدیمی و چه جدید وجود دارد. پس اگر گوشی شما دکمه‌ی هوم نداشت، گمان نکنید که قادر به انجام ریکاوری مود سامسونگ نیستید.

گوشی‌هایی که برای رفتن به حالت Recovery Mode نیاز به کابل دارند

گوشی‌هایی که برای رفتن به حالت Recovery Mode نیاز به کابل دارند

برخی از گوشی‌های سامسونگ برای آنکه وارد صفحه‌ی ریکاوری مود شوند، نیاز به کابل دارند. به این صورت که تلفن همراه را به کمک کابل type c به کامپیوتر یا لپ‌تاپ وصل می‌کنید. سپس دکمه‌ی کاهش صدا را به همراه دکمه‌ی پاور نگه می‌دارید. پس‌ازآنکه صفحه‌ی تلفن همراه تاریک شد، دست خود را از روی کلید کاهش صدا برداشته و کلید افزایش صدا را چند ثانیه نگه دارید.

هرگاه لوگوی سامسونگ را مشاهده کردید، تمام دکمه‌ها را رها کرده و اجازه دهید صفحه‌ی ریکاوری مود نمایان شود. حالا شما می‌توانید کلیدهای کاهش و افزایش صدا را فشار داده و با این کار در منو حرکت کنید. درنهایت، گزینه موردنظر خود را با فشار دادن دکمه‌ی پاور انتخاب کنید و عملیات ریکاوری مود سامسونگ را به پایان برسانید.برای اندروید 11 به بالا برای انجام این عمل نیاز به کابل است.

گوشی‌هایی که برای ریکاوری مود، نیاز به رمز دارند

برخی از گوشی‌های سامسونگ دارای رمز هستند؛ بنابراین با فشار دادن دکمه‌ی پاور، گوشی خاموش نمی‌شود. ازآنجاکه امروزه گوشی‌ها پلمپ هستند، امکان خارج کردن باطری برای خاموش کردن گوشی نیز وجود ندارد. راه‌حل این مشکل سافت ریست است. دکمه ولوم آپ و ولوم دان و پاور را چند ثانیه نگه دارید تا صفحه گوشی خاموش شود زمانیکه صفحه گوشی خاموش شد با توجه به مدل گوشی عملیات بردن به حالت ریکاوری مود را انجام دهید.

ممکن است گوشی به‌جای خاموش شدن ریستارت شود که در این زمان مجددا عملیات را تکرار کرده و دقیقا زمان خاموش شدن کامل صفحه عملیات مربوط به آن گوشی را تکرار می کنیم. پس از دسترسی به این حالت، شما می‌توانید گوشی را خاموش یا ریستارت کنید و یا آن را به حالت تنظیمات کارخانه بازگردانید. این عملیات برای گوشی‌هایی که نیاز به خاموش کردن دارند نیز کاربردی است.

درواقع کاربران باید ابتدا به یکی از روش‌های ذکرشده تلفن همراه خود را خاموش کرده و بعد برای انجام عملیات ریکاوری اقدام کنند. خاموش کردن تلفن می‌تواند از چند طریق انجام شود.

  • از طریق دکمه‌ی پاور
  • از طریق دکمه‌ی هوم و ولوم
  • به کمک وصل شدن به شارژر
  • و…

گوشی‌هایی که برای ریکاوری مود، نیاز به رمز ندارند

در گوشی‌هایی که نیاز به رمز ندارند، عملیات ریکاوری به همان شکلی که پیش از این گفته شد، انجام می‌شود. یعنی اگر گوشی دکمه‌ی هوم دارد، آن را به همراه دکمه ولوم فشار دهید. اگر دکمه‌ی هوم ندارد، تنها دکمه‌ی پاور و ولوم را فشار دهید و اگر دارای دکمه‌ی Bixby است، آن را به‌جای دکمه‌ی هوم در نظر بگیرید. با انجام یکی از این کارها، حالت ریکاوری مود سامسونگ برای شما نمایان می‌شود و می‌توانید گوشی خود را عیب‌یابی کرده و یا به تنظیمات کارخانه برگردانید.

ریکاوری مود مدل‌های مختلف گوشی سامسونگ

ریکاوری مود مدل‌های مختلف گوشی سامسونگ

تلفن همراه، یکی از ابزارهای ضروری و مهم برای افراد است. هر فرد بسته به جایگاه و موقعیت خود استفاده‌های مختلفی از گوشی دارد. در میان برندهای مختلف، کمپانی سامسونگ یکی از برندهای محبوب در میان مردم سراسر جهان است. یکی از قابلیت‌های مهم گوشی‌های سامسونگ، حالت ریکاوری مود است. حالتی که به شما کمک می‌کند تلفن همراه خود را عیب‌یابی کرده و تنظیمات مختلفی را بر روی آن انجام دهید.

این عملیات که با فشار دادن همزمان چند دکمه آغاز می‌شود و در گوشی‌های مختلف، متفاوت است. برای دریافت اطلاعات دقیق در این زمینه و کسب مهارت‌های لازم درمورد انواع گوشی‌ها می‌توانید به کافه آموزشگاه مراجعه کرده و از آموزش‌های حرفه‌ای و اصولی آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.