محیطی سالم برای تفریح کودکان

گفت‌وگو با محمد فراهانی، مدیر پروژه پلتفرم کاناپه

0
دیگر مدتی است رادیو و تلویزیون تنها رسانه و مرجع برای تماشای فیلم و سریال و انیمیشن نیستند، بلکه VODها این روزها جای خود را در میان مخاطبان باز کرده‌اند و انواع برنامه‌های مورد علاقه‌ی مخاطبان‌شان را به نمایش می‌گذارند. گاهی مخاطبانی مثل کودکان ممکن است در رسانه‌ها مورد غفلت قرار بگیرند اما پلتفرم‌هایی مانند کاناپه کودکان را فراموش نکرده ‌اند. پلتفرم کاناپه از سال ۱۳۹۵ خدمات در حوزه نمایش و پخش فیلم و سریال را آغاز کرد. به مرور، تمرکز اصلی خود را بر سینمای مستند و سریال قرار داد.

با گسترش کرونا، نبود یک سرویس ویژه کودکان که کلیه نیازهای آنان را پوشش دهد، بیش از پیش خودنمایی کرد. در پاسخ به این نیاز و از ابتدای دی ماه سال ۱۴۰۰ کاناپه با تغییر  راهبردی و استراتژیک، نمایش برنامه‌های مخصوص کودکان را آغاز کرد تا یکی از معدود پتفرم‌هایی باشد که مخاطب اصلی خود را کودک در نظر گفته است. وب سایت و اپلیکیشن جدید آن نیز در دسترس است تا کودکان در کنار خانواده، سرگرم شوند و لحظات مفرحی را بگذرانند. با محمد فراهانی، مدیر پروژه این پلتفرم به بهانه‌ی راه‌اندازی مجدد این سرویس به گفتگو نشستیم.

  • چه شد که کاناپه را به سمت سرویس‌های مخصوص کودکان بردید؟

در ابتدا محتواهای کاناپه عمومی بود و به همه‌ی سنین خدمات می‌داد، با اتفاقاتی که با همه‌گیری کرونا پیش آمد و طولانی شدن ماندن کودکان در خانه، خلا محتواهای باکیفیت برای آن‌ها بیش از پیش به چشم آمد. به همین خاطر کاناپه از اول دی ماه امسال به عنوان پلتفرم تخصصی کودک راه اندازی شد. کاناپه از ابتدا با این تفکر تغییر استراتژی داد که تنها نمایش فیلم و سریال برای کودکان کافی نیست؛ کودکان نیازهای دیگری از جنس محتوایی و حتی کالایی دارند که می‌توان بصورت یکپارچه به آنها توجه کرد. البته ارائه محتوای مناسب کودکان به دلیل سهولت، در ابتدا در دستور کار قرار گرفت و  کاناپه با ارائه بازی در کنار فیلم و سریال کار خود را شروع کرد. کتاب صوتی مخصوص این گروه سنی نیز پیش از آغاز سال جدید به پلتفرم اضافه خواهد شد. آرشیو خوبی داریم که به مرور زمان کامل‌تر هم می‌شود و برای ۳ تا ۱۲ ساله‌ها آن را در نظر گرفته‌ایم. به مرور سایر نیازهای کودکان مانند کالاهای فیزیکی نیز از طریق پلتفرم کاناپه پاسخ داده خواهد شد.

  • هدف پلتفرم کاناپه چیست و چه تفاوتی با VODهای دیگر دارد؟

در درجه اول باید تأکید کنم که کاناپه یک VOD نیست. هدف کاناپه ایجاد محیطی سالم و پاک و به‌روز برای کودکان است. تفاوت عمده‌ی کاناپه این است که علاوه بر فیلم و انیمیشن که در سرویس‌های VOD ارائه می‌شود، فرم های دیگر محتوایی مثل بازی و کتاب صوتی و در ادامه حتی فروش کالای مخصوص این گروه سنی را نیز پوشش می‌دهد. از این رو با VODها که صرفا فیلم و انیمیشن و سریال پخش می‌کنند فرق دارد.

  • محتواها تولیدی هستند یا از محتواهای از پیش ساخته شده برای مخاطبان استفاده می‌کنید؟

در حال حاضر محتواها تولیدی نیست اما محتوای تولیدی کاناپه از ابتدای سال جاری به مرور در دسترس قرار می‌گیرد. تئاتر کودک و محتوای آموزشی در دستور کار تیم تولید محتوای کاناپه است . همچنین بدنبال تعامل بیشتر با تولید کنندگان  و فعالان این حوزه هستیم تا به پروسه تولید محتوا سرعت بدهیم.

  • برای شناخت دنیای کودکان تا به حال چه کارهایی کرده‌اید؟

ما گام اول را با تشکیل تیمی از افراد با سابقه در حوزه کودک برداشتیم. به کمک روانشناس کودک پرسشنامه‌ای تهیه و برای بیش از ۱۵۰۰۰ والد ارسال کردیم تا بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، برنامه ریزی بهتری انجام دهیم. توسعه بخش روانشناسان و مشاوران کودک، از برنامه‌های اصلی کاناپه است.

  • کاربران پلتفرم کاناپه چه تعداد هستند؟

در یک ماهی که از شروع مجدد کاناپه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار نفر  کاربر منحصر به فرد داشته ایم و این رقم با نرخ قابل توجهی در حال افزایش است.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.