نحوه آغاز به کار یک استارتاپ

معرفی پادکست استارتاپ

0

پادکست استارتاپ اولین اپیزود خود را در سال‌۲۰۱۴ پخش کرد. این پادکست که از قدیمی‌ترین پادکست‌های دنباله‌دار به شمار می‌رود، از سال‌۲۰۱۴ تا به حال ۸ فصل و ۹۳ اپیزود داشته است. سازنده این پادکست الکس بلومبرگ است که از افراد شناخته‌شده در حوزه گویندگی رادیو و پادکست به شمار می‌رود.

این پادکست در ژانر مستند تجاری تهیه شده ‌و همان‌طور که از شعار آن پیداست، تلاش دارد تا بتواند به شنوندگان خود بگوید که نحوه آغاز به کار یک شرکت استارتاپی چگونه است و در این راه با چه چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوید. استارتاپ درباره یک زندگی کارآفرینانه است. این برنامه اولین‌بار در سال‌۲۰۱۴ پخش شد و از آن زمان تا به حال ده‌ها میلیون بار توسط کاربران دانلود شده است.

البته تبدیل‌شدن این پادکست به یک سریال تلویزیونی در استقبال از آن بی‌تاثیر نبود. شبکه ‌ABC از فصل اول این پادکست برای ساخت سریالی به نام کمپانی الکس با بازی زک بِرَف الهام‌ گرفت. همان‌طور که انتظار می‌رفت این سریال باعث افزایش استقبال از پادکست شد و به موفقیت بیشتر آن کمک کرد.

استارتاپ به دلیل درون‌مایه‌‌ روزنامه‌نگاری بیزینس و تجاری برنده‌‌ جایزه‌‌ گریسی و نیز جرالد لوب شده است، اما…

داستان این شرکت از کجا شروع شد؟

الکس بلومبرگ به همراه شریکش، مت لیبر، می‌خواستند شرکتی برای ساخت پادکست‌هایی ژورنالیستی ایجاد کنند. آنها در نهایت اسم این شرکت را رسانه گیملت گذاشتند و گیملت اینگونه رسما آغاز به کار کرد. اپیزود اول این پادکست درباره زمانی است که تنها یک ایده از این رسانه و پادکست وجود دارد. شما در این اپیزود نحوه مطرح‌شدن این ایده را با یک سرمایه‌گذار می‌شنوید. در این پادکست تنها با روایتی خشک از چالش‌های تبدیل‌کردن ایده بلومبرگ به گیملت مواجه نمی‌شوید، بلکه جزئیاتی مانند این هم به گوشتان می‌خورد که قبل از دیدار با سرمایه‌گذار همسر الکس تلاش می‌کند تا او را قانع کند که برای این دیدار کفش ورزشی اسکچرز خود را نپوشد؛ چون قانع‌کردن افراد به سرمایه‌گذاری با لباسی رسمی و ظاهری موجه‌ آسان‌تر خواهد بود‌ که البته در نهایت الکس با همان کفش اسپرت به دیدن سرمایه‌گذار می‌رود. این شیوه روایت به شما کمک می‌کند تا از شنیدن پادکست خسته نشوید و با شنیدن جزئیات بتوانید این پادکست را روایتی بدانید که ممکن است برای خودتان رخ دهد.

این جزئیات کمک می‌کنند تا به نظر نرسد که این تنها قصه‌ای از سرمایه‌گذاران و افراد مرفه جامعه است که هرگز نزدیکی و ارتباطی با شما ندارد.

به همین ترتیب در ۸ اپیزود فصل اول با شکل‌گیری استارتاپ گیملت آشنا می‌شوید. فصل دوم در رابطه با آغاز به کار یک شرکت همسریابی به اسم حلقه نامزدی است. در فصل سوم این پادکست، هر یک از اپیزودها به یکی از استارتاپ‌ها و شرکت‌های تجاری اختصاص دارد. در ابتدای فصل چهارم دوباره داستان شکل‌گیری گیملت را می‌شنویم و پس از آن به دیگر کمپانی‌ها پرداخته می‌شود. این پادکست از همان ابتدا با استقبال بی‌نظیر شنوندگانش مواجه شد و توانست در هر ماه تقریبا یک میلیون شنونده داشته باشد. می‌توانید این پادکست را از رسانه‌های مختلفی مانند اسپاتیفای، اپل پادکست، گوگل پادکست، کست باکس و … بشنوید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.