اخبار استارتاپی

مصاحبه با شریف نظام مافی رئیس اتاق بازرگانی ایران سوئیس و مدیرعامل محک

دولت نباید با بخش خصوصی رقابت کند

در روز دوم نماشگاه اینوتکس 2021 نشستی با حضور آقایان شریف نظام مافی و پدرام سلطانی با عنوان اقتصاد دولتی و خطرات سرمایه داری برگزار شد. به همین بهانه گفتگوی کوتاهی با آقای نظام مافی داشتیم.
روند دیجیتالی شدن اقتصاد از طرف دولت با چه سرعتی پیش می‌رود؟ شما از این روند سرعت راضی هستید یا خیر؟ از نظر حمایت از استارت آپ‌ها، از نظر حمایت از جریان اقتصادی، آیا برای شما کمک کننده بوده یا خیر؟ نظر شما نسبت به این قضیه چیست؟
من فکر می‌کنم که دولت هر وقت از بعد اقتصادی به مشکل می‌خورد تازه متوجه ارزش بخش خصوصی می‌شود. این موضوع را در شرایط تحریم حس کردیم و دیدیم و الان هم به نظر من امکانات و اراده برای تصمیماتی که باید بگیرد را ندارد. از این جهت من فکر می‌کنم بخش خصوصی به خصوص در حوزه استارت آپ‌ها حمایت چندانی نمی‌شود.
با توجه به نزدیک بودن انتخابات شما چه انتظاراتی دارید؟ چه حمایت‌هایی از جانب دولت  انتظار دارید؟
بخش خصوصی نهایتا همیشه همین انتظار را دارد، در سال‌های گذشته هم همیشه به همین صورت بوده است. اینکه دولت دخالت و رقابت در بازار آزاد نکند و با بخش خصوصی رقابت نکند. فکر می‌کنم اگر از بعد کلان نگاه کنیم راه شکوفایی اقتصادی فقط همین است. ولی متاسفانه دولت‌ها در سال‌های گذشته در ایجاد گلوگاه‌ها برای رشد بخش خصوصی بسیار موفق بوده‌اند و اقتصاد ما اقتصاد مریضی است که متاسفانه الان بسیار مشکل است که به آن خوشبین باشیم.
به نظر شما حضور استارت‌آپ‌ها چقدر در حیطه اقتصاد کلان می‌تواند موثر باشد؟ وجود استارت آپ‌ها چه تاثیری از نظر شما دارد؟
می‌تواند بسیار کمک کننده باشد به خصوص در زنجیره اصناف متفاوت، اما به شرطی که دولت همان کاری که با بقیه بخش خصوصی انجام داد با استارت‌آپ‌ها نکند. یعنی اینکه دخالت و رقابت با استارت آپ‌ها نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.