مارکیتو از دل دغدغه‌هایمان بیرون آمده

گفت‌وگو با مهدی عادلی، مدیرعامل مارکیتو در یلدا سامیت‌2021

0

یلدا در کنار تمام مزیت‌هایش، فرصتی است برای شناخت و آشنایی با کسب‌و‌کارهایی که توانسته‌اند در بازار استارتاپی ایران رشد قابل قبولی را تجربه کنند. یکی از این کسب‌و‌کارها، مجموعه مارکیتو است؛ مجموعه‌ای که با ساخت و ارائه یک پلتفرم، به یکپارچه‌سازی کانال‌های فروش برای خرده‌فروش‌های آنلاین پرداخته است. مارکیتو هم می‌تواند کانال‌های فروش، از پلتفرم‌هایی همچون دیجی‌کالا گرفته تا وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی را یکپارچه کند، بلکه می‌تواند سیستم حسابداری، حمل‌و‌نقل و دیگر جزئیات مربوط به فروش آنلاین را مدیریت کند. در روز دوم یلدا، میزبان مهدی عادلی، مدیرعامل مارکیتو بودیم تا با این کسب‌و‌کار در حال رشد بیشتر آشنا شویم.

در این بخش از یلدا میزبان آقای عادلی، مدیرعامل مارکیتو هستیم.

  • در ابتدا کمی با خود شما آشنا شویم و برای ما بگویید مارکیتو چه هست و چه کار می‌کند؟

من مهدی عادلی هستم، مدیرعامل شرکت فرایند شبکه خاورمیانه برند تجاری مارکیتو. اگر بخواهم برند تجاری مارکیتو را خیلی کوتاه توضیح دهم، در اصل می‌توانم بگویم نسل جدید راهکارهای مدیریت و یکپارچه‌سازی فروشگاه‌های آنلاین مبتنی بر هوش مصنوعی است. در اصل می‌شود گفت مارکیتو پلتفرمی است که به صورت یک هاب عمل می‌کند و می‌تواند ارتباط بین کانال‌های مختلف فروش را با یکدیگر برقرار کند تا مدیریت‌کردن کانال‌های مختلف فروش از طریق یک کانال انجام شود.

  • از کلمه کانال استفاده کردید، می‌شود کمی واضح‌تر بگویید که منظور شما چیست؟

در اصل کانال‌ها همان سرویس‌ها و خدماتی هستند که نیاز به مدیریت‌کردن دارند که انواع مختلفی دارند، مثل پنل مدیریت مارکت‌پلیس‌ها، پنل‌های مدیریت e-commerceها یا پنل‌های مدیریت حمل‌و‌نقل‌ها، سیستم‌های حسابداری و حتی شبکه‌های اجتماعی.

پس ما با سیستم لجستیک، مارکت‌پلیس‌ها، سیستم‌های حسابداری و سرویس‌هایی از این جنس سر و کار داریم. مارکیتو چه ویژگی‌ای دارد که باعث می‌شود این کانال‌ها به اصطلاح شما، بیایند و با مارکیتو کار کنند؟

هرکدام از این کانال‌ها تفاوت دارند، یعنی ارزش افزوده‌ای که مارکیتو برای آنها ایجاد می‌کند، متفاوت است. نمی‌توانیم کانال‌های مارکت‌پلیس را با کانال‌هایی مثل نرم‌افزارهای حسابداری یکسان کنیم، ولی اگر بخواهم توضیح بدهم برای مثال، شاید نرم‌افزارهای حسابداری بخواهند با مارکت‌پلیس‌ها ارتباط برقرار کنند.

در حالت اولیه اگر بخواهیم به آن نگاه کنیم، چیز آنچنان پیچیده‌ای نیست که حسابداری بیاید و با مارکت‌پلیس ارتباط برقرار کند، ولی مشکل اینجاست که تعداد مارکت‌پلیس‌ها یکی دو تا نیست و فقط کانال‌های مربوط به مارکت‌پلیس‌ها نیستند و کانال‌های مختلفی داریم. اگر یک نوع مارکت‌پلیس بود مشکلی نبود، نرم‌افزار حسابداری می‌آمد و نرم‌افزار آن را طراحی می‌کرد و مثل یک پلاگین یا افزونه به نرم‌افزار حسابداری آنها اضافه می‌کرد. ولی خوشبختانه روز به روز به تعداد مارکت‌پلیس‌ها اضافه می‌شود و همچنین کانال‌های مختلفی مثل حمل‌و‌نقل‌ها هستند که اگر بخواهند همین برنامه را برای تک‌تک این مارکت‌پلیس‌ها انجام بدهند، عملا دیگر نرم‌افزار حسابداری از سیستم حسابداری خارج می‌شود و درگیر اضافه‌کردن افزونه‌های مختلف یا پلاگین‌های مختلفی می‌شود که بخواهد با فروشگاه‌های مختلف یا e-commerceها ارتباط برقرار کنند. خیلی راحت‌تر است که بخواهند آن e-commerceها یا سیستم‌های حسابداری با مارکیتو ارتباط برقرار کنند و مارکیتو ارتباط آنها را با کانال‌های مختلف برقرار کند.

  • پس با توجه به صحبت‌های شما، ما این طرف سرویس‌های مختلفی مثل همان مارکت‌پلیس‌ها را داریم، سرویس‌های حسابداری را داریم، بحث لجستیک را داریم، ولی آن طرف قضیه ما فروشنده‌ها را داریم که درواقع end user شما حساب می‌شوند. آنجا شما چه ارزش افزوده‌ای ایجاد می‌کنید که کاربر مجاب می‌شود از کانال مارکیتو بحث فروش خود را مدیریت کند؟

بگذارید اول به این بپردازیم که مارکیتو اصلا از کجا شکل گرفت. قبل از اینکه مارکیتو به وجود بیاید، خود ما یک خرده‌فروش بودیم که به صورت آنلاین کار می‌کردیم و با این دغدغه‌ها آشنایی کامل داشتیم. یکی از دغدغه‌ها این بود که بتوانیم قیمت محصولاتمان را نسبت به رقبایمان و همچنین نسبت به نوسانات بازار به‌روز نگه داریم. از طرف دیگر، به‌روز نگه‌داشتن موجودی‌ها نیز بود و زمانی این موجودی‌ها مهم شد که تعداد مارکت‌پلیس‌ها یا تعداد کانال‌هایی که در آنها فروش داشتیم، بیشتر از ۳ یا ۴ تا شدند. ارسال محموله‌ها که به دست مشتری برسد ‌یا بحث مالی و سیستم حسابداری آنها نیز بود و تمام اینها دغدغه‌هایی بودند که برای خود ما وجود داشت و رفع این مسائل به خلق پلتفرمی به اسم مارکیتو منتهی شد.

اگر بخواهم باز هم به صورت یک مثال این را توضیح دهم، فرض کنید یک شخصی در یکی از مارکت‌پلیس‌ها مثل دیجی‌کالا بخواهد فروش خود را انجام بدهد. خیلی ساده است، وارد پنل دیجی‌کالا می‌شود، ثبت‌نام خود را انجام می‌دهد، وارد پنل مدیریتی خود می‌شود و می‌تواند کالاهایی را که می‌خواهد بفروشد، اضافه کند و فروش خود را انجام بدهد. این کار برای تعداد کالاهای پایین کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، ولی زمانی که تعداد و تنوع‌ها بیشتر می‌شود، مثلا ۱۰۰ یا ۲۰۰ یا ۵۰۰تا، حتی خیلی از فروشنده‌هایی داریم که بیش از ۲۰هزار تنوع یا شاید بیشتر هم داشته باشند. وقتی که تنوع به این تعداد می‌رسد، مدیریت‌کردن آنها کار بسیار سختی شده و از عهده یک یا چند نفر نیروی کار خارج می‌شود.

شما فرض کنید هر روز مجبور هستید یک‌سری کارهای تکراری، مثل به‌روز کردن قیمت‌ها را انجام بدهید. حالا فرض می‌گیریم که قیمت‌ها براساس ریال است. یک صنفی مثل طلا‌فروش‌ها درگیر نوسانات قیمت روز بازار نیز هستند. به‌روز نگه داشتن قیمت‌ها، یکپارچه‌سازی موجودی با انبار و ثبت سفارش و ارسال کالا به مشتری‌ها، همه اینها دغدغه‌هایی می‌شود که نیاز به نیروی انسانی را بیشتر می‌کند. وقتی تعداد نیروی انسانی آنها بیشتر می‌شود، در اصل قیمت محصول نیز برای مصرف‌کننده ‌افزایش پیدا می‌کند. همچنین باعث می‌شود که حاشیه سود آنها هم کمتر شود چون این امکان وجود دارد رقیب مثلا هزینه ۱۰نیروی انسانی برای مدیریت‌کردن کالا را نمی‌دهد. قطعا شخصی که ۱۰نیروی انسانی بابت مدیریت‌کردن محصولات پرداخت می‌کند، هزینه بیشتری هم پرداخت می‌کند. یعنی هزینه قیمت نهایی مصرف‌کننده بالا می‌رود و مجبور می‌شود که از حاشیه سود خود بزند. حالا این مثال من در ابعاد یک مارکت‌پلیس بود، چه برسد به اینکه بخواهد این کار را در ۱۰مارکت‌پلیس انجام بدهد. عملا کار نشدنی است و قطعا نیازمند به چنین پلتفرم‌هایی مثل مارکیتو می‌شود.

  • سؤال بعدی من دغدغه ذهنی خودم نیز هست. مارکت‌پلیس‌های مختلف هویت‌های مختلف دارند، کاربران متفاوتی دارند، پرسناهای متفاوتی دارند، آیا مارکیتو می‌تواند آن موفقیت در فروش را برای یک فروشنده در تمام این مارکت‌پلیس‌ها ایجاد کند؟

قطعا بله. اگر نخواهند از چنین سیستم‌هایی استفاده کنند، عملا مدیریت این کانال‌ها نشدنی است، یا به مارکت‌پلیس‌های دیگر ورود نمی‌کنند و اگر هم به آن مارکت‌پلیس‌ها ورود کنند، نمی‌توانند از ظرفیت ۱۰۰‌درصد آن مارکت‌پلیس‌ها استفاده کنند. چون وقت و زمان آن را ندارند و هزینه‌ای هم می‌خواهند بابت این کار صرف کنند، دیگر توجیهی ندارد، یعنی آن حاشیه سود اجازه نمی‌دهد که این اتفاق بیفتد. پس قطعا می‌تواند برای آنها مفید باشد و ۱۰۰‌درصد‌ رشد آنها در تمامی کانال‌ها می‌تواند موثر باشد زیرا در این پلتفرم ما با کمک هوش مصنوعی، این مدیریت را انجام می‌دهیم. در حقیقت با مارکیتو می‌توانیم به خرده‌فروش این امکان را بدهیم تا بیشترین حضور را در بازار آنلاین داشته باشد. از مارکت‌پلیس‌های مختلف گرفته تا سایت فروش مستقیم یا شبکه‌های اجتماعی که امکان فروش را ایجاد کرده‌اند.

هوش مصنوعی و قیمت‌گذاری در بازار

  • فکر می‌کنم از هوش مصنوعی بیشتر برای بحث قیمت‌گذاری استفاده شود. این سیستم قیمت‌گذاری را هم توضیح دهید. چون ما بازارهایی داریم که متغیرهای آنها خیلی نوسانی است و آن شاخص‌ها به‌شدت بازارهای نوسانی دارند. سیستم قیمت‌گذاری شما به چه شکل کار می‌کند؟

خیلی ساده است. وقتی از طریق مارکیتو ارتباط خود را با یک کانال برقرار می‌کنند، باز هم مثل همان دیجی‌کالا، وقتی با پنل دیجی‌کالا ارتباط برقرار می‌کنند، تمامی کالاهایی که تامین‌کننده داخل پنل دیجی‌کالای خود از قبل تعریف کرده است، داخل مارکیتو نمایش داده می‌شود و هر تنوع به صورت جداگانه قابلیت تعریف استراتژی دارد. هر تنوع عرض می‌کنم به این دلیل که مثلا یک گوشی موبایل شاید رنگ‌بندی‌های مختلفی داشته باشد یا حافظه‌ها یا حتی گارانتی‌های مختلفی داشته باشد و هر‌کدام از اینها می‌توانند قیمت خرید یا فروش متفاوتی داشته باشند.

وقتی این کالاها از دیجی کالا به مارکیتو اضافه می شوند، می‌توانید تک‌تک روی هر کدام از کدها تنوع قیمت‌گذاری را به صورت جداگانه انجام دهید. حالا وقتی که شما پنل دیجی‌کالا را به مارکیت متصل می‌کنید، چون از قبل تمامی هزینه‌هایی که داخل دیجی‌کالا از سمت فروشنده کسب می‌شود تعریف شده است، مثل کمیسیون آنها روی کالا، هزینه، ارسال و پردازش و بسته‌بندی یا مالیات و حتی هزینه‌های جانبی مثل ارسال کالا از انبار آنها به انبار دیجی‌کالا یا چسباندن لیبل‌هایی که مثلا مشخصات کالا را مشخص می‌کند، می‌توانند هزینه‌های جانبی را هم تعریف کنند و تنها کاری که فروشنده انجام می‌دهد، قیمت حداقل و حداکثر، یعنی درصد سود خالصی که روی حداقل و حداکثر آن کالا نیاز دارد را معرفی می‌کند. خود مارکیتو دیگر محاسبات قیمتی را انجام می‌دهد و نسبت به آن بازه قیمتی می‌تواند قیمت‌گذاری را انجام دهد و حتی می‌تواند رقابت هم انجام دهد. حالا به غیر از اینکه می‌تواند کانال مثلا سیستم حسابداری خود را هم به مارکیت متصل کند و حتی اضافه‌کردن دیتایی مثل قیمت خرید و حتی تعداد موجودی هم از سمت سیستم حسابداری یکپارچه‌سازی شود.

  • و سوال آخر، آینده مارکیتو را چطور می‌بینید؟

تمامی سعی و تلاشمان را می‌کنیم که با تمامی کانال‌هایی که وجود دارند، مثل مارکت‌پلیس‌ها، سیستم‌های حسابداری، CMS ها و سیستم‌های لجستیک ارتباط برقرار کنیم تا تمامی فروشنده‌هایی که می‌خواهند کار کنند از طریق یک پنل مدیریت را انجام دهند و بدون دغدغه یعنی تمامی فکر و ذکر آنها تامین کالا باشد نه مدیریت کردن کالا، یا سیستم حسابداری یا مثلا قیمت‌گذاری آنها.

ممنونم. امیدوارم در مسیرتان موفق باشید و امیدوارم که در یلداهای دیگر هم میزبان شما باشیم.

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.