بازار سرمایه در انتظار پول هلیکوپتری

تحلیل های اقتصادی سه استراتژیست جهانی در مورد راه های خروج از بحران اقتصادی پسا کرونا

0

مهم‌ترین و واضح‌ترین پیامی که در این گفت‌وگوها برای سرمایه گذاران وجود دارد، این است که در صورت مواجهه با موج عظیم کاهش درآمد و افزایش ضعف در بازدهی اوراق بهادار، به یک روند مدیریتی قدرتمند نیاز خواهد بود‌.

Pascal Blanqué، مدیر ارشد سرمایه گذاری گروه Amundi، خانم Joanna Munro مدیر ارشد سرمایه گذاری هلدینگ HSBC و خانم Kristina Hooper مدیر استراتژی بازار جهانی شرکت Invesco، در گفت‌وگویی که با روزنامه فایننشیال تایمز داشتند، در پاسخ به سؤالاتی درباره تأثیر وضعیت ویروس کرونا بر شاخص سهام S&P 500، اوراق قرضه در آمریکا، استراتژی‌های جایگزین و پول هلیکوپتری، نظرات خود را ابراز کردند که خواندن آنها برای علاقه‌مندان حوزه سرمایه‌گذاری، خالی از لطف نخواهد بود.

کرونا و سرمایه گذاری

ویروس کرونا با شدت و سرعت در حال درنوردیدن بسیاری از بخش‌های زندگی بشر امروز است و با توجه به شرایطی که رقم زده‌، جهان را با یک بحران جدی مواجه کرده و خصوصا سایه تهدید یک رکود عمیق را بر اقتصاد جهانی افکنده است؛ به طوری که گفته می‌شود از زمان بحران مالی سال‌۲۰۰۸ تاکنون، این بحران بزرگ‌ترین رکود فروش را در بازارهای جهانی در پی داشته است.
اقتصاد جهان بر پایه سرمایه گذاری می‌چرخد و این سرمایه گذاران هستند که بخش مهمی از فعالیت‌های کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ جهان را شکل می‌دهند، اما در حال حاضر، با توجه به تهدید بزرگی مثل کرونا، ممکن است بسیاری از سرمایه گذاران در روند سرمایه گذاری و فعالیت‌های خود دچار تردید شده و نیاز به راهکارهای اساسی‌تر و کاربردی‌تر داشته باشند. در همین راستا، روزنامه اقتصادی و سیاسی فایننشیال تایمز (FT) با برخی از رؤسای سرمایه گذاری شرکت‌های پیشرو جهان در زمینه مدیریت دارایی، به گفت‌وگو نشسته و نظرات آنها را در خصوص بحران کنونی و چالش‌هایی که در روند سرمایه گذاری ایجاد کرده است، همچنین راهکارها و راه‌حل‌های کاربردی پیشنهادی آنها، جویا شده است.
مهم‌ترین و واضح‌ترین پیامی که در این گفت‌وگوها برای سرمایه گذاران وجود دارد، این است که در صورت مواجهه با موج عظیم کاهش درآمد و افزایش ضعف در بازدهی اوراق بهادار، به یک روند مدیریتی قدرتمند نیاز خواهد بود. سرمایه گذاران مذکور به ۴سؤال زیر که در حوزه سهام S&P 500، اوراق قرضه آمریکا، استراتژی‌های جایگزین و پول هلیکوپتری هستند، پاسخ می‌دهند:
سؤال اول در زمینه سهام: پیش‌بینی شما درباره شاخصS&P 500 (‌۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس‌) در پایان سال‌۲۰۲۰ چیست؟
سؤال دوم در زمینه اوراق قرضه: آیا عملکرد ۱۰‌ساله خزانه‌داری آمریکا منفی خواهد شد؟
سؤال سوم در زمینه استراتژی‌های جایگزین: آیا جستجوی سود در سال‌های آینده شدت می‌یابد؟
سؤال چهارم در زمینه پول هلیکوپتری: آیا دولت‌ها شروع به ارسال پول نقد به شهروندان(پول هلیکوپتری) می‌کنند؟

گفت‌وگو با Pascal Blanqué:

خطر تورم در جعبه پاندورا

Pascal Blanqué، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری گروه Amundi، که یک شرکت فرانسوی در زمینه مدیریت دارایی است، در گفت‌وگو با فایننشیال تایمز به سؤالات مذکور پاسخ داده است:

سهام

اگرچه سقوط سهام معنادار بوده است، اما این سطح فعلی، رکود طولانی‌مدت جهانی را کاهش نمی‌دهد. این یک بازار خرسی غیرمعمول است و با توجه به سرعت و اندازه واکنش‌ها و پاسخ‌های سیاسی، ممکن است دوام چندانی نداشته باشد، اما این روند به شیوع ویروس نیز بستگی دارد. تمرکز ما روی کیفیت سهام‌ها با قدرت نفوذ پایین و ترازنامه‌های سالم در اروپاست.

اوراق قرضه

در اینجا یک تغییر پارادایم وجود دارد. ترازنامه‌ها و بدهی‌های عمومی بانک‌های مرکزی افزایش پیدا خواهند کرد و بدهی‌ها به صورت درآمد واقعی می‌شوند. ضمن اینکه نرخ بهره پایین و سرکوب مالی (financial repression) روی اوراق است. همچنین در نظر داشته باشید بخش عمده‌ای از اوراق قرضه دولت، به زودی، توسط بانک‌ها نگه داشته خواهد شد.

جایگزین‌ها

تقاضا برای دارایی‌های خصوصی همچنان قوی خواهد بود که این امر به دلیل عملکرد مطلق آنها نیست، بلکه این عملکرد مقایسه‌ای آنهاست که باعث جذابیت‌شان می‌شود. همچنین این ارتقا‌، به نقدینگی کم آنها و به آلفای (بازدهی فعال یک سرمایه گذاری) آنها نیز برمی‌گردد که ذاتی این طبقات دارایی است، چراکه مالکیت فعال، ارزش ایجاد می‌کند.
به لحاظ تاریخی این امر برای تمام بحران‌ها صادق بوده است که در صورت تخصیص، ارزیابی‌های بازار خصوصی به تدریج با محیط جدید سازگار می‌شوند که این فرایند قطعا فرصت‌های سرمایه گذاری خوبی را فراهم می‌کند. ما همیشه به مشتریان خود توصیه کرده‌ایم که با توجه به شرایط بازار، هر سال مبلغ پایداری را در این طبقات دارایی سرمایه گذاری کنند تا کمتر در معرض چرخه بازار قرار بگیرند.

پول هلیکوپتری

چک‌هایی که برای خانواده‌های آمریکایی ارسال می‌شود به نوعی پول هلیکوپتری محسوب می‌شوند. ما شاهد ادغام بانک‌های مرکزی و ترازنامه‌های ایالتی هستیم. اما خطر واقعی این است که ممکن است پس از پایان این بحران، یک جعبه پاندورا (در افسانه‌های یونانی، جعبه‌ای است محتوای شوربختی‌ها و بلاهای بشریت) برای‌مان باز شود که ریسک تورم آن بالا باشد.

بازار سرمایه در انتظار پول هلیکوپتری

گفت‌وگو با Joanna Munro :

سریع‌ترین بازار خرسی در دوران رکود

خانم Joanna Munro مدیر ارشد سرمایه گذاری هلدینگ HSBC که یک شرکت سرمایه گذاری چندملیتی بریتانیایی است، از دیگر متخصصان سرمایه گذاری است که طرف گفت‌وگوی این گزارش قرار گرفته است؛ در ادامه نظرات او درباره ۴ سؤال مذکور آورده می‌شود:

سهام

در حالی که میانگین بازار خرسی S&P 500 حدود ۴۰ درصد افت دارد، جنبه منحصر‌به‌فرد این کاهش فروش، سرعت آن است. این سریع‌ترین بازار خرسی در دوران رکود است و از نظر تاریخی، دو برابر کاهش اولیه، با اوج جدیدی بهبود پیدا می‌کند. این بدان معناست که ما می‌توانیم بهبود بازار سهام را طی ۶ماه آینده پیش‌بینی کنیم؛ اگرچه ریسک‌های زیادی نیز دارد.

اوراق قرضه

سیاستگذاران خیلی سریع به این ویروس پاسخ داده‌اند و پیش‌بینی ما این است که برنامه‌هایی که اخیرا اعلام شده‌اند، برای ماه‌ها اجرا خواهند شد. این پاسخ همچنین به منظور حمایت از صدور اوراق قرضه دولت و تسهیل سرمایه گذاری مجدد شرکتی است. با توجه به اینکه هزینه بدهی، نقش مهمی در پایداری نسبت بدهی بالاتر/ تولید ناخالص داخلی، در میان‌مدت دارد، سرمایه گذاران باید انتظار بازدهی کمتر را برای مدت طولانی داشته باشند. در این میان، سیاست مالیاتی، به دلیل نقصان بازار و چشم‌انداز افزایش نرخ پیش‌فرض، نقش مهمی در بازسازی احساسات بازار خواهد داشت. در واقع مبارزه با رکود اقتصادی تنها مربوط به سیاست‌های پولی نیست، بلکه اقدامات هدفمند برای بخش‌های مضطرب و هماهنگی سیاسی را نیز شامل می‌شود.

جایگزین‌ها

استراتژی‌های جایگزین نقش خود را به عنوان محرک‌های هوشمند در طول بحران‌ها به انجام رسانده‌اند. بازده صندوق نسبت به بازارهای سهام، در مجموع، برتر بوده است. سهام خصوصی از مدل سرمایه گذاری بلندمدت خود و نرخ بهره پایین بهره‌مند شده و دارایی‌های ارزان‌قیمت باید روند فعالیت آن را تحریک کنند. در این میان، اگرچه استرس مالی کماکان باقی مانده است، اما با این حال ریسک جایگزین حق بیمه، در مدت زمان کوتاهی به طرز چشمگیری بهبود پیدا کرده است. همچنین با توجه به اختلاف بازدهی بین بخش‌ها و مدیران، انتخاب دقیق مدیران و صندوق‌ها در این زمینه نقش کلیدی دارد.

پول هلیکوپتری

سیاست‌های مربوط به مهار ویروس کرونا منجر به یک توقف ناگهانی اقتصادی شده که یک کاهش کوتاه‌مدت را رقم زده است. دولت‌ها مجددا بر افزایش تقاضای کل متمرکز خواهند شد. در این میان پول هلیکوپتری نیز گزینه‌ای است که مورد استفاده قرار گرفته و قبلا نیز در آسیا استفاده شده بود. به هرحال ما برای حمایت از وجود نقدینگي خانگی و تجاری به دولت‌ها احتیاج داریم.

گفت‌وگو با Kristina Hooper:

سرمایه گذاران باید سبد درآمد خود را متنوع‌تر کنند

خانم Kristina Hooper مدیر استراتژی بازار جهانی شرکت Invesco است. این شرکت آمریکایی در زمینه مدیریت سرمایه گذاری فعالیت می‌کند. در ادامه نظرات این متخصص سرمایه گذاری را در زمینه سهام، اوراق قرضه، استراتژی‌های جایگزین و کمک‌ دولت‌ها در شرایط بحرانی کنونی می‌خوانیم.
سهام خانم Hooper در پاسخ به سؤال مربوط به S&P گفت: ما در دنیای نامطمئنی زندگی می‌کنیم که نتایج آن در ۳زمینه بهداشت، پول و امور مالی، توسط واکنش‌های سیاسی ارائه می‌شود. در این میان تعدادی از شاخص‌ها نشان می‌دهد که ما در حال پایین‌آمدن هستیم. با توجه به شرایط بی‌سابقه کنونی، بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم، ایجاد طیف گسترده‌ای از سناریوهاست. بر همین اساس اهداف ۱۲ماهه ما برای محدوده سهام S&P 500 از ۱۴۰۰ تا ۳۰۰۰ است. سهم انگلیس و ژاپن پتانسیل صعودی را نشان می‌دهند و همچنین انتخاب سهام چینی نیز با توجه به اینکه فعالیت اقتصادی در حال بهبود است، هر چند به کندی، می‌تواند سودمند باشد.

اوراق قرضه

برنامه فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا (Fed’s )، تأثیر مثبتی خواهد داشت. اما با این حال پشتیبانی این بانک نیز نمی‌تواند جلوی ورشکستگی اعتبارات و شرکت‌ها را بگیرد. بر این اساس، ما کماکان به دنبال بالاتر بردن کیفیت برای به دست آوردن پاداش‌های بالقوه‌ای که در این مرحله وجود دارند، هستیم.

جایگزین‌ها

با توجه به اقدامات فعلی بانک مرکزی، نرخ بازدهی، کمیاب‌تر نیز خواهد شد و در نتیحه جستجو برای افزایش سود و عملکرد، بیشتر می‌شود. در این میان، سرمایه گذاران باید به منظور ترکیب گسترده‌ای از طبقات دارایی سودمند و پربازده، فراتر از درآمد ثابت سنتی، سبد تولید درآمد خود را متنوع‌تر کنند. این می‌تواند شامل سهام‌های پرداخت سود سهام و سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات شود.

پول هلیکوپتری

با توجه به افت فعالیت اقتصادی، نگه‌داشتن بیزینس‌ها نیاز به محرک‌های مالی زیادی دارد؛ به همین دلیل نیز بانک‌های مرکزی باید استفاده از پول هلیکوپتری را، خصوصا در شرایطی که محرک‌های مالی به اندازه کافی وجود ندارند، در نظر بگیرند. به یاد داشته باشید که در بحران‌های مالی جهان، محرک‌های مالی ناکافی بوده و ابزارهای سیاست پولی نیز کند بودند که این وضعیت بر بازارهای سرمایه، نسبت به اقتصاد عمومی، تأثیر بیشتری دارد؛ بر این اساس ما نمی‌توانیم این اتفاق را بار دیگر نیز رقم بزنیم.
انتقادات برحقی نیز نسبت به پول هلیکوپتری وجود دارد، مانند اینکه قدرت بانک مرکزی را افزایش می‌دهد یا از مرزهای قانونگذاری عبور می‌کند. بنابراین اگرچه من از پول هلیکوپتری در شرایط عادی دفاع نمی‌کنم، اما در شرایط فعلی باید از هر ابزاری به منظور بهبود اوضاع استفاده کنیم و بر این اساس، پول هلیکوپتری نیز می‌تواند یک ابزار مؤثر باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.