تفکیکان برای ساماندهی ارتباط خریدار و فروشنده ضایعات

1

خرید و فروش ضایعات یکی از بی‌سر و سامان‌ترین کسب و کارهایی است که در کشور ما وجود دارد؛ زیرا هیچ گونه نظارتی بر آن نیست و دوره گردها به صورت مستقل فعالیت می‌کنند. از سوی دیگر افرادی که با ضایعات قابل بازیافت سر و کار دارند نیز بسیار سردرگم هستند و نمی‌دانند که در وهله‌ی اول چطور باید این ضایعات را به فروش برسانند و در وهله‌ی دوم ارزش واقعی ضایعاتی مانند ضایعات پلاستیک، آهن، کاغذ و… را نمی‌دانند.

پلتفرم جامع تفکیکان با هدف رفع تمام مشکلات مرتبط با معاملات ضایعات و ساماندهی ارتباط خریدار و فروشنده ضایعات طراحی و ایجاد شده تا بتواند در این راستا تاثیرگذار باشد. در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه شوید تا به بررسی این استارتاپ بپردازیم و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

استارتاپ تفکیکان چیست؟

استارتاپ تفکیکان در واقع پلتفرمی آنلاین برای ساماندهی ارتباط میان خریداران و فروشندگان ضایعات است. پیش از شکل گیری این پلتفرم، هیچ مرجع قابل اعتماد و مطمئنی برای این معاملات وجود نداشت و دوره گردان با ایجاد آلودگی صوتی در خیابان‌ها گشت می‌زدند و با اعلام حضور خود از طریق بلندگوی و آن صدای آشنای آزاردهنده، سکنه‌ی یک منطقه را دعوت می‌کردند تا ضایعات خود را به آن‌ها بفروشند. این روش ایرادات بسیار زیادی داشت که در لیست زیر برخی از این معایب را به شما عزیزان معرفی کرده ایم:

 • ایجاد آلودگی صوتی: همه‌ی ما بارها و بارها شاهد صدای آزاردهنده وانتی‌های دوره‌گرد بوده‌ایم که آرامش ما را بر هم می‌زنند.
 • منتظر ماندن فروشندگان: فروشندگان باید مدت‌ها منتظر بمانند تا به صورت اتفاقی یکی از این دوره‌گردها در منطقه‌ی آن‌ها حضور پیدا کند.
 • نبود نرخ مشخص: فروشندگان باید با پیشنهاد خریدار موافقت می‌کردند و یا مجددا منتظر می‌ماندند تا شخصی قیمتی منصفانه به آن‌ها پیشنهاد دهد. از سوی دیگر اغلب فروشندگان از ارزش واقعی ضایعات مطلع نیستند و با اولین پیشنهاد، ضایعات خود را واگذار می‌کنند.
 • مشخص نبودن هویت خریدار و فروشنده: هیچ گونه احراز هویتی صورت نمی‌گیرد و در صورت بروز مشکل، عملا کار خاصی از دست شما بر نخواهد آمد.

با این تفاسیر متوجه شدیم که وجود یک مرجع معتبر و قابل اعتماد در این حیطه ضروری است و به همین دلیل استارتاپ تفکیکان شکل گرفت تا در این مسیر پیشرو باشد. حال با نحوه‌ی عملکرد استارتاپ تفکیکان آشنا خواهیم شد.

تفکیکان به چه نحوی فعالیت می‌کند؟

تفکیکان یک پلتفرم آنلاین است که امکان درج آگهی برای فروش ضایعات را فراهم کرده است. فروشندگان ضایعاتی مانند ضایعات چوب، آهن، کاغذ، لوازم خانگی مستعمل و ضایعات ساختمانی می‌توانند در وب سایت تفکیکان ثبت نام کنند و آگهی خود را در آن ثبت نمایند. در این مرحله کارشناسان متخصص تفکیکان به فروشندگان کمک می‌کنند تا بر اساس نرخ روز بازار، قیمت مناسبی برای ضایعات تعیین کنند. سپس این آگهی‌های مندرج در اختیار خریدارانی که از قبل در سایت ثبت نام کرده‌اند و همچنین احراز هویت آن‌ها صورت گرفته، قرار خواهد گرفت. این سرویس فعلا در پایتخت فعال است و ساکنین شهر تهران می‌توانند به سادگی و با چند کلیک ضایعات خود را به فروش برسانند.

چرا به پلتفرم جامع تفکیکان برای خرید و فروش ضایعات نیاز داریم؟

تفکیکان در راستای مرتفع کردن نیازهای موجود در بازار معاملات ضایعات ایجاد شده تا بتواند با استراتژی‌هایی که در نظر دارد، ارتباط بین خریدار و فروشنده‌ی ضایعات را ساماندهی کند. ارزش‌هایی که تفکیکان در جامعه‌ی ایرانی به وجود آورده است تنها به برقراری این ارتباط ختم نمی‌شود. در ادامه با ارزش آفرینی‌های تفکیکان آشنا خواهید شد.

سهولت دسترسی فروشندگان به خریداران

از طریق وب سایت تفکیکان، فروشندگان می‌توانند آگهی خود را در معرض دید تعداد زیادی از خریداران قرار داده و ضایعات خود را در کوتاهترین زمان به فروش برسانند.

سهولت دسترسی خریداران به فروشندگان

خریداران ضایعات نیز دیگر نیازی نیست تا ساعت‌ها در خیابان‌های مختلف به گشت و گذار غیر بهینه بپردازند تا بتوانند این ضایعات را جمع‌آوری و خریداری کنند.

فراهم آوردن امکان کسب درآمد از ضایعات

همه‌ی ما در طی زندگی خود با ضایعات مختلفی در ارتباط هستیم. در ساده‌ترین حالت ممکن لوازم خانگی ما پس از گذشت مدتی غیرقالب استفاده خواهند شد. ضایعات فلزات، مبلمان منزل، سینک، شیر و اتصالات، شوفاژ و بسیاری از وسایل خانگی دیگر قابل بازیافت هستند. به علت سخت بودن فرآیند فروش، بسیاری از افراد این ضایعات را دور می‌ریزند، اما با وجود تفکیکان می‌توانند این ضایعات را تبدیل به احسن کنند.

کاهش تدریجی آلودگی صوتی ایجاد شده

همانطور که می‌دانید صدای دوره‌گردها باعث ایجاد آلودگی صوتی می‌شود. با رجوع خریداران به پلتفرم تفکیکان، به تدریج با کاهش این آلودگی روبرو خواهیم شد.

حفاظت و نگهداری از محیط زیست

بسیاری از این ضایعات در طبیعت رها می‌شوند و در نهایت منجر به ایجاد آلودگی آب و خاک و تولید گازهای گلخانه‌ای خواهند شد. در صورت ساده‌تر شدن فرآیند خرید و فروش ضایعات، این ضایعات به دست بازیافت کنندگان می‌رسد و در راستای حفط محیط زیست گام بزرگی برداشته خواهد شد.

کمک به چرخ اقتصادی کشور

همانطور که ممکن است بدانید، هزینه‌ی بازیافت مواد قابل بازیافت نسبت به تولید مجدد آن، بسیار کمتر است. به همین دلیل محصولاتی که از مواد بازیافتی تولید می‌شوند، قیمت کمتری دارند و از سوی دیگر منابع کشور نیز حفظ خواهند شد. به عبارتی دیگر این امر کمک به توسعه اقتصاد چرخشی میشود.

از زاویه‌ای دیگر با بیشتر شدن معاملات ضایعاتی امکان کسب درآمد برای بسیاری از افراد فعال در حوزه ضایعات و بازیافت فراهم خواهد شد و این کار اهرمی برای بهتر شدن اقتصاد کشور مبدل خواهد شد.

حال که با مزیت‌های این استارتاپ آشنا شدیم، سوال ایجاد می‌شود که چه نوع ضایعاتی را می‌توانیم از طریق آن به فروش برسانیم؟

ضایعات قابل فروش در پلتفرم تفکیکان

به طور کلی محصولاتی که در گروه‌های زیر قرار می‌گیرند را می‌توانید در این پلتفرم به فروش برسانید. این گروه‌ها عبارتند از:

 • ضایعات انواع فلزات : آلومینیوم، مس، آهن، استیل و چدن و لوله‌ها و اتصالات
 • ضایعات چوب : تمامی محصولاتی که از چوب ساخته شده‌اند مانند کمد، دراور، سرویس خواب و کابینت چوبی.
 • ضایعات لوازم خانگی: لوازم خانگی بزرگ و کوچک از جمله کولر، یخچال، بخاری، اجاق گاز و ….
 • ضایعات کاغذ و کارتن : روزنامه، مجله، کتاب، کارتن و کاغذهای باطله
 • ضایعات بازسازی و تخریب : تمامی موارد به غیر از نخاله‌های ساختمانی شامل نبشی، میلگرد، تیرآهن و درب و پنجره
 • ضایعات پلاستیک : کلیه محصولاتی مانند بطری پلاستیکی، دبه های 4 لیتری و پنجره‌های PVC که از پلاستیک ساخته شده‌اند
۱ دیدگاه
 1. علی می‌گوید

  خیلی کاربردیه بنظرم. با توجه به اینکه تا الان راه حلی نبوده.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.