ابهامات قانونی مانع اصلی فعالیت پلتفرم‌های فروش آنلاین داروست

0

در گفت‌و‌گوی نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران و رئیس هیئت‌مدیره اسنپ‌دکتر مطرح شد:
در روزهایی که نیاز مردم به خدمات درمانی و دارویی تبدیل به مهم‌ترین مسئله‌ی کشور شده است، جای تعجب دارد که نهادهایی چون انجمن داروسازان با ایجاد محدودیت‌ برای فعالیت‌ پلتفرم‌های فروش آنلاین دارو چون اسنپ‌دکتر که می‌توانند در خلوت شدن داروخانه‌ها، تامین داروهای اساسی و قطع زنجیره کرونا موثر باشند، مانع‌تراشی می‌کنند. در همین راستا، در برنامه‌ی «دارونامه» در رادیو گفت‌وگو، بهمن صبور، نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران و مسعود تاج‌فرد، هم‌بنیان‌گذار و رئیس هیئت‌مدیره اسنپ‌دکتر گفت‌وگویی داشتند.

تسهیل دسترسی مردم به خرید آنلاین دارو در اسنپ‌دکتر

در این جلسه مسعود تاج‌فرد، هم‌بنیان‌گذار و رئیس هیئت‌مدیره اسنپ‌دکتر، با اشاره به ورود اسنپ‌دکتر به بازار فروش آنلاین دارو با هدف تسهیل دسترسی مردم به دارو، گفت: «در اسنپ‌دکتر کاربران می‌توانند نسخه‌های خودشان (نسخه‌های کاغذی، نسخه‌هایی که در سامانه‌های الکترونیک ثبت می‌شوند) را برای داروخانه‌ها ارسال کنند. اسنپ‌دکتر فقط نقش تسهیل‌گر را ایفا می‎کند و نسخه را به دست داروخانه می‎رساند.

داروخانه بعد از مشاهده‌ی نسخه‌ها بر اساس صلاح‌دید مسئول فنی و قوانینی که وجود دارد، نسخه را بررسی می‌کند و اگر این امکان وجود داشته باشد که اقلام نسخه به صورت آنلاین قیمت‌گذاری و با پیک‌های ما برای کاربر ارسال شوند، نسخه را قیمت‌گذاری می‎کنند و دارو به دست کاربران می‌رسد.

ما در اینجا چند مسئله را پیش‌بینی کردیم. اگر اقلام دارویی خاص یا پرخطر باشند، داروخانه می‌‌تواند اصل نسخه را درخواست کند، در این صورت پیک اصل نسخه را از کاربر دریافت می‌کند و به داروخانه می‎دهد و بعد دارو برای کاربر ارسال می‌‌شود. بعضی از داروها هم ممکن است نیاز به حمل در شرایط خاصی داشته باشند که با توجه به اطلاع‌رسانی‌ای که به داروخانه‌ها انجام شده و قوانینی که خود داروخانه‌ها در این زمینه دارند، در این شرایط سفارش لغو می‌شود.»

استناد به قانون سال ۱۳۳۴ در زمینه دارو و مواد محرک

در این گفت‌وگو دکتر بهمن صبور، نایب رئیس انجمن داروسازان استان تهران، درباره‌ی فروش آنلاین دارو به قانون سال ۱۳۳۴ اشاره کرد و گفت: «دارو یک کالای استراتژیک است و بر اساس قانون ۱۳۳۴، دارو و مواد محرک که شامل ویتامین‌ها و غیره هستند، جزو داروها دسته‌بندی می‌شوند. در حال حاضر هم در کشور زیرساخت فروش دارو به صورت آنلاین وجود ندارد و در نتیجه داروهای تقلبی زیادی از این مسیر به فروش می‌رسند که مبدا فروش آن‌ها مشخص نیست. در بحث کرونا شرکت‌هایی که کار فروش آنلاین دارو را انجام می‌دهند، بیشترین تخلف را دارند. فعالیت این شرکت‌ها باعث می‌شوند برندهای خارجی و داروهای قاچاقی که فقط در چند داروخانه توزیع می‌شوند، در اختیار همه قرار بگیرد.»

ابهامات قانونی سد راه پلتفرم‌های فروش آنلاین دارو

در ادامه رئیس هیئت‌مدیره اسنپ‌دکتر درباره‌ی مشکلات قانونی در زمینه‌ی فروش دارو عنوان کرد: «نگرانی درستی در زمینه‌ی مشخص بودن مبدا داروهایی که به صورت آنلاین فروخته می‌شوند، وجود دارد. اما ما در این حوزه یک تفاوت با بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین دارو داریم. ما به هیچ عنوان نه دارویی را معرفی و تبلیغ می‌کنیم، نه دارویی را می‌خریم و می‌فروشیم. ما صرفا واسط بین کاربر و داروخانه هستیم. در واقع اگر شما بتوانید دارویی را به صورت حضوری از داروخانه بخرید، همین دارو را به صورت آنلاین هم می‌توانید از اسنپ‌دکتر تهیه کنید. به همین دلیل هم ما مجوزمان را در رسته‌‌ی سلامت از اتحادیه کسب و کارهای مجازی گرفته‌ایم و از نظر قانونی کار ما ایرادی ندارد.»

اسنپ‌دکتر واسط میان کاربر و داروخانه

تاج‌فرد همچنین در زمینه احتمال ایجاد انحصار فروش دارو از سوی پلتفرم‌های آنلاین تصریح کرد: «انحصار تعریف مشخصی دارد و به این معناست که شرکتی محصولات را قیمت‌گذاری کند و دیگران نتوانند در قیمت‌گذاری نقشی داشته باشند. بازار دارو به این صورت نیست که شرکتی بتوانند در این زمینه به صورت انحصاری عمل کند. ما هم به صورتی عمل نمی‌کنیم که دیگران نتوانند وارد این حوزه شوند. در کشور ما شورای رقابت و قوانین مشخصی در این زمینه وجود دارد که بر فعالیت شرکت‌ها نظارت می‌کنند. در حوزه‌ي دارو کار ما صراحتا به صورت پلتفرم است و ما ماهیت پلتفرمی خود را در آینده‌ هم حفظ خواهیم کرد و هرگز وارد تامین یا خرید و فروش دارو به صورت مستقیم نخواهیم شد.»

هم‌بنیان‌گذار اسنپ‌دکتر درباره لزوم فعالیت اسنپ‌دکتر با وجود مخالفت‌ها گفت: «در دنیا این طور نیست که کشورهای مختلف دارو را به صورت یک کالای خیلی خاص که امکان فروش اینترنتی ندارد، دیده باشند.»
تاج‌فرد در نهایت اظهار کرد اسنپ‌دکتر از مذاکره با بخش خصوصی و دولتی برای برطرف کردن چالش‌ها در زمینه‌ی فروش اینترنتی دارو استقبال می‌کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.