مدیریت تیم

AT&T اینطور به کارمندانش انگیزه می‌دهد

برنامه «یک گام به جلو» یک دعوتنامه برای کارمندان است و از آنان می‌خواهد تا به فعالیت‌های روزانه خود بیندیشند و یک تغییر که اثرات مثبتی برای خودشان، جامعه و یا شرکت دارد را ایجاد کنند. این برنامه کارمندان را تشویق می‌کند تا به مرور کارهای ساده اما صحیح را به چرخه زندگی‌شان اضافه کنند. اعمالی مانند خاموش‌کردن صفحه نمایش رایانه در شب، جدا‌کردن قوطی‌های فلزی و شیشه‌ای از مابقی زباله‌ها، انجام فعالیت‌های داوطلبانه در هر ماه، ورزش و یا حتی درخواست برای دریافت صورتحساب قبوض تنها به صورت آنلاین(صرفه‌جویی در مصرف کاغذ)!!

اما زیبایی حقیقی برنامه «یک گام به جلو» در ایجاد تغییرات بنیادی در فرهنگ است. درنهایت زمانی که شما کارکنان را به تغییر در رفتارها تشویق می‌کنید، آنان نیز در مقابل شرکت را به انجام چنین اعمالی وادار می‌کنند. سادگی این برنامه کمک می‌کند تا در عین پایبندی به حد و مرزهای فرهنگ سازمانی یک شرکت، بتوان برای ایجاد تغییرات مثبت، اندکی از برنامه‌ریزی‌ها عبور کرد.

حال در اینجا به بیان پنج استراتژی موثر که ما آنها را برای اجرای برنامه «یک گام به جلو» ضروری می‌دانیم، می‌پردازيم:

با اطمینان تام، به نوآوری تشویق کنید

  در حالی که کارمندان را به ارائه پیشنهادهایشان راجع به ایجاد تغییرات مثبت در شرکت تشویق می‌کنید، در رابطه با حد و مرزهای شرکت با آنان شفاف باشید. هرچند برنامه «یک گام به جلو» یک نوع جنبش مردمی به حساب می‌آید، اما هنوز هم نیاز است تا به هنجارهای فرهنگی که در طولانی‌مدت در سازمان شما شکل گرفته گره بخورد؛ در غیر این صورت کارمندان شما به این روش اعتماد نخواهند کرد. برای مثال در کمپانی «ای‌تی‌اند‌تی»، یکی از پیشنهاد‌های برنامه «یک گام به جلو» این است که از طریق یک وب‌سایت داخلی افراد بتوانند ایده‌هایشان در رابطه با محصولات و خدمات و همچنین نظرها و آراي خود را در رابطه با برنامه‌ها و روش‌های موجود بنویسند. در نهایت ایده‌هایی که بیشترین آرا را به خود اختصاص دهند در راستای برنامه‌های قابل اجرا در این شرکت قرار می‌گیرند.

روایات و پیشنهاد‌های افراد را برجسته جلوه دهید

با در نظر گرفتن فعالیت‌های ارزشمندی که کارمندان در شرکت شما به آن مشغول هستند، آنان را برای ادامه مسیر مشتاق و علاقه‌مند کنید. هرماه در «ای‌تی‌اند‌تی» تلاش‌های افراد از طریق یک وب‌سایت داخلی در ویترین و در معرض نمایش قرار می‌گیرد. این شرکت همچنین با مهیا‌کردن منابع مناسب برای رهبران تجارت در سراسر شعب‌ کشور، از آنها خواسته‌ تا کارمندانی را که در راستای برنامه «یک گام به جلو» قدم‌های مهمی را برداشته‌اند، مورد تشویق و قدردانی قرار بدهند. «ای‌تی‌اند‌تی» در سالی که گذشت، با برجسته نشان دادن بیش از 20 مورد از روایت‌های کارمندان در کانال‌های تلويزیونی و شرکت دادن آن در یک رقابت، بر سر بهترین ایده‌ها، به نفرات برتر جایزه اهدا کرد.

برنامه  را برای تجارت مهم و با ارزش نشان دهید

بهترین راه برای نشان‌دادن اهمیت استفاده از این برنامه به کارمندان و ملموس‌شدن ارزش آن برای آنها، این است که برنامه را به اهداف ارزش‌های تجارت خود مرتبط سازید. به طور مثال، فروشگاه‌های خرده‌فروشی «ای‌تی‌اند‌تی» در سراسر کشور برای تشویق مشتری‌های خود برای استفاده از قبوض اینترنتی به جای قبوض کاغذی، تبلیغات گسترده‌ای را هزینه کرده‌اند. این فروشگاه‌ها همچنین تخفیفاتی را برای آن دسته از مشتریانی که این مهم را به انجام برسانند، در نظر می‌گیرند. به طور مثال، در سال گذشته یکی از فروشگاه‌ها با تلاش‌های خود توانست تعداد افراد متقاضی برای استفاده از قبوض اینترنتی را به چهار‌برابر سال آمار سال گذشته خود برساند.

سادگی و جذاب‌بودن این برنامه را حفظ کنید

 کارمندان در حالت عادی، کارها و وظایف بسیاری را برای انجام دادن و مشغول بودن به آن دارند؛ پس با تبدیل این طرح توسعه پایدار به موضوعی با ارزش و جذاب و نه یک وظیفه، کاری کنید تا همه برای انجام آن مشتاق باشند. یکی از روش‌هایی که برای اجرای این کار در «ای‌تی‌اند‌تی» انجام می‌شود، این است که شیوه ابلاغ پیام‌ها و ایده‌های برنامه «یک گام به جلو» به طریقی خلاقانه و جذاب (‌مثلا از طریق انیمیشن‌های کوتاه و جذاب) و به روشی که زمان کوتاهی از آنان را به خود اختصاص دهد، در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

تاکید بر ‌تاثیر جمعی‌بودن اینگونه فعالیت‌ها: به کارمندان خود این آگاهی را بدهید که در حالی که برنامه «یک گام به جلو» از طریق یک پیشنهاد فردی آغاز می‌شود، اما تاثیر آن از طریق یک فعالیت دسته‌جمعی خواهد بود. کارمندان در «ای‌تی‌اند‌تی» می‌توانند از طریق وب‌سایت برنامه «یک گام به جلو» فعالیت‌های خود را  شروع کنند، مدیریت کنند و همچنین روند بسیاری از فعالیت‌ها را از طریق این وب‌سایت دنبال کنند. در حال حاضر بیش از 300 تیم در سراسر کشور در حال گسترش فعالیت‌های خود در این برنامه هستند. یک تیم در شهر لنکستر، شروع به بازیافت جعبه‌هایی کرده ‌که تا پیش از این از طریق فروشگاه‌های این شرکت دور ریخته می‌شد. تا به امروز این گروه مقدار بازیافت 159156 پاوند مقوا و 30668 پاوند پلاستیک را گزارش کرده است و بر این اساس با این شیوه توانسته ‌تا سالانه 17500 دلار را برای «ای‌تی‌اند‌تی» ذخیره کند. این همان معنای کار گروهی است.

بهترین قسمت از تجربه من در این برنامه مشاهده این بود که چطور افراد این برنامه را متعلق به خود می‌دانند؛ یک غول ارتباطات تکنولوژی که توسط یک ویدئوی کوتاه حضور و ابتکار کارمندان خود در جمع‌آوری و بازیافت را نشان می‌دهد تا مدیران رده بالاي این شرکت که در جلسات خود از اهمیت این موضوع صحبت می‌کنند و به دنبال راهکار‌هایی برای بهینه‌سازی و استفاده حد‌اکثری از این روش‌ها هستند.

با انتخاب برنامه «یک گام به جلو»‌، «ای‌تی‌اند‌تی» و کارمندانش از بیش از 252 هزار پاوند زباله که وارد محل‌های دفن زباله شوند، جلوگیری و همچنین چیزی نزدیک به 7.1 میلیون گالن  آب را ذخیره کردند‌. موفقیت نهایی زمانی است که ایده تازه دیگری توسط عضو کوچکی از تیم‌های این برنامه متولد شود و نه از طریق ‌‌شرکت‌های بزرگ و با سرمایه‌های زیاد. این دقیقا زمانی است که تغییر فرهنگی به طور حقیقی شکل می‌گیرد.

گزارشی از نیکول اندرسون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.