define دیجی‌کالامسئولیت اجتماعی سرلوحه دیجی‌کالا |هفته‌نامه شنبه
اخبار استارتاپی استارتاپ‌های ایرانی

مسئولیت اجتماعی سرلوحه دیجی‌کالا

بنیان‌گذاران دیجی‌کالا در ایونت برخط 02، از مسئولیت اجتماعی و محیط‌ زیست می‌گویند

ایونت برخط 02 دیجی کالا
حمید و سعید محمدی، بنیان‌گذاران دیجی‌کالا: «مسئولیت اجتماعی»، «حفاظت از محیط‌زیست» و «حمایت از کسب‌وکارهای بومی و محلی»، سه موضوعی که دیجی‌کالا خود را مقید به توجه به این سه حوزه می‌داند و آن‌ها را بهترین و مؤثرترین کار برای جامعه می‌خواند.

. که اگرچه برخی توجه به مسئولیت اجتماعی را با امور خیریه‌ای یکسان می‌دانند، اما دیجی‌کالا در این مسیر، بعد از زلزله کرمانشاه در سال 1396، تجربه کمک‌رسانی خود را بازبینی کرد و برای اثربخشی کار خود در شهریور 1400 به «دیجی‌کالا مهر»، با شعار «فرصت مهربانی آنلاین» رسید.

حمید و سعید محمدی می‌گویند دیجی‌کالا مهر از شهریورماه ۱۴۰۰، باهدف ایجاد مسیری ساده، شفاف و مطمئن برای نیکوکاری مشتریان، شروع به کار کرد. دو سال است که مشتریان دیجی‌کالا می‌توانند با خرید مستقیم کالاهای موردنیاز خیریه‌های معتبر به خدمت‌رسانی این مراکز به نیازمندان، تحصیل و سوادآموزی، سلامت و درمان، محیط‌زیست و حیوانات، خدمات اجتماعی، فرهنگ و هنر و فعالیت‌های مذهبی کمک کنند. این کمک‌ها توسط دیجی‌کالا بسته‌بندی و برای خیریه‌ها ارسال می‌شود.

 

  • در آیینه آمار

آمارها نشان می‌دهد در سال 1401 حدود 12.987 نیکوکار 4.9 میلیارد تومان مبلغ نیکوکاری جمع کردند و در این پروژه، 82 موسسه خیریه با دیجی‌کالا همکاری کردند تا 86.264 کالا به نیازمندان اهدا شود. دیجی‌کالا همچنین کالاهایی را به‌طور مستقیم به مؤسسه‌های خیریه اهدا می‌کند که در سال 1401، این کمک بیش از ۶۸ هزار کالا به ارزش 7.2میلیارد تومان بوده است.

 

یکی از راه‌های موردتوجه برای خیرخواهی و مسئولیت در قبال جامعه، راه‌اندازی پویش‌هایی با اهداف خیر است و دیجی‌کالا در ادامه مسیر خیرخواهی خود چندین پویش راه‌اندازی کرده است:

پویش «یک کتاب هزار لبخند» که با همکاری دیجی‌کالا مهر و مؤسسه مهرگیتی شکل گرفت. در این پویش ۳,۸۰۰ عنوان کتاب غیردرسی برای مدارس مناطق کم‌برخوردار فراهم شد.

پویش «با مهر برای بچه های آسمان» باهدف تأمین اقلام ضروری برای آسایشگاه بچه‌های آسمان که از کودکان معلول جسمی و ذهنی و بیماران سالمند نگهداری می‌کند، راه‌اندازی شد تا کالای موردنیاز این خیریه ازجمله تهویه و خنک‌کننده، تلویزیون و سایر امکانات رفاهی فراهم شود.

پویش «پشت نیمکت‌ها ستاره‌ها نشسته‌اند»، با این ایده شکل گرفت که همه دانش‌آموزان -فارغ از محل زندگی یا تولد- باید بتوانند در شرایطی برابر درس بخوانند.12 شهریور 1401، این پویش به‌صورت مشترک بین دیجی‌کالا مهر و بنیاد کودک به مدت یک ماه اجرا شد. در این پویش۱,۱۹۵ نفر مشارکت کردند و ۵,۱۱۴ قلم کالا از دسته لوازم‌التحریر، برای تحصیل دانش‌آموزان بااستعداد کم‌برخوردار در شروع سال تحصیلی تأمین شد.

همچنین بعد از زلزله ۵/۹ ریشتری در شهر خوی پویش «حمایت از مردم زلزله‌زده خوی» تشکیل شد. کمک به زلزله زدگان و  پیدا کردن  مسیری شفاف و قابل‌اطمینان از اهداف این پویش بود. تا کالا ها و  اقلام ضروری به آنها برسد.  دیجی‌کالا مهر با همراهی مؤسسه آگاپه و پس از نیازسنجی از هم‌وطنان زلزله‌زده، باهدف تأمین کالاهای موردنیاز ۵۰۰ خانوار، از کاربران خود دعوت کرد در این پویش شرکت کنند. 2.826 نفر در این پویش 4 روزه شرکت کردند.  22,160 قلم کالا در این مدت ارسال شد. ۴۶۹ بسته مواد غذایی و ۵۱۴ بسته بهداشتی در 16 روستا توزیع شد.  این کمک ها معادل بیش از 603 میلیون تومان بود.

  • حامی کسب‌وکار محلی

محور دوم مورد بحث در نشست ایران برخط 02 ، پایدارسازی کسب‌وکارهای بومی‌ومحلی بود. مهمترین محورهای این نشست عبارت بودند از: حمایت از کسب‌وکارهای بومی و محلی و SMEهای فعال در شهر و روستا.  توجه به محصولات صنایع‌دستی و کشاورزی در بستر دیجی‌کالا. فروش بدون واسطه …  حاشیه سود بیشتری نصیب‌شان شود. در این طرح 6.765 هزار فروشنده بومی و محلی توانستند بدون نیاز به واسطه‌ها، 78000 محصول خود را به دست مشتریان رسانده اند. عدالت در عرضه محصولات، حذف واسطه‌ها و استفاده از چرخه توانمندسازی دیجی‌کالا مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح است.

دیجی‌کالا سعی کرده برای کمک به پایدارتر شدن کسب‌وکارهای بومی‌ومحلی امتیازها و امکاناتی را برای آن‌ها در نظر بگیرد. تخفیف کمیسیون فروش، آموزش‌های آنلاین مقدماتی، اختصاص ظرفیت انبار بدون دریافت هزینه و اختصاص ظرفیت تبلیغاتی به شکل رایگان بخشی از امکاناتی است که برای فروشندگان بومی‌ومحلی در نظر گرفته‌شده است.

  • چتری سبز برای هوا و زمین

توجه به محیط‌زیست از مسئولیت‌های جدی دیجی‌کالاست و «سبزتر از همیشه» شعار محیط‌زیستی‌اش. کاهش اثرات محیط‌زیستی در فرایند کسب‌وکار، یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های فعالان اقتصادی در جهان مدرن است. دیجی‌کالا برای بهینه سازی وب سایت فروشگاه انلاین از هوش مصنوعی استفاده کرده است.  این شرکت  با اجرای پروژه‌های Optime و PUDO در دو سال گذشته 138 میلیون کیلومتر در مسیر حمل‌ونقل سفارش‌ها صرفه‌جویی کرداست. 18 میلیون لیتر مصرف بنزین را در سال گذشته کاهش‌یافته است.

پروژه‌هایی با اثرات بلندمدت در این حوزه  اجرا شده اند. می توان اشاره کرد به پروژهایی مثل بهینه‌سازی فرایندهای بسته‌بندی (Packing)، بهینه‌سازی مسیر حمل‌ونقل (Optime) و توسعه مراکز تحویل حضوری و کمدهای هوشمند گنجه (PUDO)…

استفاده از هوش مصنوعی فرایند بسته‌بندی سفارش‌ها، را بهینه کرده است. 20 درصد کاهش مصرف مقوا ؛ معادل دو هزار تن کارتن از نتایج این بهینه سازی است. این مقدار معادل نجات 34هزار درخت است.  و این گامی در مسیر حمایت از محیط‌زیست و توجه به مسئولیت اجتماعی است.

اما این تنها مسیر دیجی‌کالا در جامعه نیست؛ همکاران دیجی‌کالا با آغاز به کار پلتفرم کار داوطلبانه دیجی‌کالایی‌ها در سال ۱۴۰۱، سعی می‌کنند بخشی از ساعات کاری خود را صرف مشارکت در پروژه‌هایی اجتماعی و محیط‌زیستی کنند. کارهایی چون رنگ‌آمیزی و نوسازی مدارس مناطق محروم، تیمار حیوانات آسیب‌دیده، نظافت مراکز نگهداری از حیوانات آسیب‌دیده، پاک‌سازی فضای سبز شهری و درخت‌کاری و آموزش به کودکان محروم از انتخاب دیجی‌کالایی‌ها برای بهبود حال جامعه ایرانی است؛ آن‌ها می‌خواهند مهربانی را از خانه به خانه ببرند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.