رشد کسب‌وکار

نکاتی مهم در مورد برنامه‌ریزی یک جلسه حضوری

مهارت ارتباطی در کار گروهی
  •  حتما قبل از روز و ساعت جلسه، یک یادآوری(reminder) به مصاحبه‌شونده ارسال کنید. این یادآوری می‌تواند از طریق ایمیل، SMS و یا سایر روش‌های معمول باشد.
  •  به نظر می‌رسد هر مصاحبه 20 دقیقه‌ای، تقریبا یک ساعت از شما زمان ببرد، چراکه باید زمانی را برای آماده‌سازی برای مصاحبه، زمانی را برای مصاحبه و زمانی را برای جمع‌بندی مطالب در نظر بگیرید. البته این مسئله در مورد مصاحبه‌های اول است، هرچقدر بیشتر مصاحبه انجام دهید، اولا تجربه‌تان بیشتر می‌شود، دوما مطالب و نکاتی که مصاحبه‌شوندگان ارائه می‌دهند، احتمالا تکراری خواهد بود و جمع‌بندی ساده‌تر و مختصرتر می‌شود.
  •  ممکن است افراد دیر برسند، این اتفاقی معمول در ایران است.
  •  ممکن است مصاحبه به جاهای خوبی برسد و شخص بخواهد بیش از 20 دقیقه با شما گپ بزند. این خیلی خوب است، برای همین زمانی را برای این اتفاق در نظر بگیرید.
  •  حتما زمانی را برای استراحت و جمع‌بندی بین مصاحبه‌ها در نظر بگیرید،‌ مخصوصا اگر قرار است چند مصاحبه در روز انجام دهید.
  •  اگر کسی نیامد چه؟

یادتان باشد معمولا طبق آمار بین 5 تا 10 درصد افرادی که شما برای مصاحبه با آن‌ها هماهنگی انجام داده‌اید سر قرار حاضر نمی‌شوند، یا در لحظه آخر قرار را کنسل می‌کنند، یا اینکه بدون خبر دادن سر قرار حاضر نمی‌شوند، یادشان می‌رود و… پس نگران نشوید، این مسئله‌ای معمول است و خوب است که  برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده داشته باشید تا اگر کسی نیامد، از این زمان بهترین استفاده را کنید؛ مثلا جمع‌بندی نتایج مصاحبه‌های پیشین، هماهنگ کردن مصاحبه‌های بعدی و…

  •  مرحله بعد

بیایید فرآیند اعتبارسنجی مشتری را با هم مرور و جمع‌بندی ‌کنیم. تا اینجا فرضیه‌سازی کردیم، این فرضیه‌ها را اولویت‌بندی کردیم، ویژگی‌هایی از مشتریان بالقوه خودمان را استخراج کردیم، سپس بر پایه این ویژگی‌ها با استفاده از منابعی که معرفی کردیم، مثل دوستان و همکاران، لینکدین، تالارهای گفتگو، گروه‌های تلگرامی و… به جستجوی کاندیداهای مصاحبه پرداختیم. بعد از پیدا کردن این افراد بسته به نوع محصول و نوع اعتبارسنجی که به آن نیاز داریم، تصمیم به انتخاب یکی از روش‌های مصاحبه گرفتیم (اینکه مصاحبه حضوری باشد یا تلفنی یا ویدئوی و… بستگی به شرایط مخاطب و میزان اعتبارسنجی شما دارد). در مرحله بعد باید دعوت‌نامه‌ای برای حضور در این تحقیق و سنجش میزان حساسیت این افراد به موضوع مورد بررسی برای آن‌ها ارسال کنید. همین که آن‌ها به این درخواست پاسخ مثبت بدهند، یا منفی و یا حتی اینکه درخواست شما را بی‌پاسخ بگذارند، می‌تواند خود به‌گونه‌ای نوعی اعتبارسنجی باشد. بعد از دریافت پاسخ اولیه از این افراد نوبت آن است که برای روز و ساعت مصاحبه (در مورد هر نوع مصاحبه‌ای که باشد، فرقی ندارد) با آن‌ها هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که خود مصاحبه را چگونه انجام دهید، چه مطالبی را باید در مصاحبه بپرسید، روال مصاحبه را چطور پیش ببرید و… پاسخ این پرسش‌ها را در نوشته بعدی مورد بحث و بررسی قرار خواهم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.