براساس نیازهایتان استخدام کنید

9 مدل استخدام برای صاحبان کسب‌وکار‌های کوچک

1

بسیاری از صاحبان مشاغل می‌خواهند خیلی زود پیشرفت کنند. در ذهن اکثر کارآفرینان این مسئله حک شده که سریع‌ترین راه برای توسعه کارشان افزایش کارکنان است، در صورتی‌که استخدام کارمندان زیاد تجارت شما را به خطر می‌اندازد. متاسفانه استخدام بیش از اندازه در هر کسب‌وکاری باعث دردسر و سردرد برای مدیران خواهد شد.

استخدام یک کارمند در شرکت‌های مختلف روش‌های متفاوتی دارد. با توجه به هزینه‌های مختلفی که شرکت‌ها پرداخت می‌کنند، به دنبال استخدام کارمند جدید می‌گردند.برای همین کارمندان همواره در رقابتی پایان‌ناپذیر هستند تا جایگاه مناسب خود را پیدا کنند، ولی حقیقت انکار‌نشدنی این است که رقابت در شرکت‌ها تنها مختص کارمندان نیست بلکه مدیران نیز در این رقابت سهم زیادی دارند.

مدیران در کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ خواستار پیشرفت مهارت‌های کارمندانشان هستند. از سوی دیگر مدیران کسب‌وکارها به اندازه کافی وقت برای استخدام کارمندانی ندارند که سابقه کارشان مناسب نیست، اما صاحبان مشاغل باید بدانند که بهترین راهکار برای تغییر دنیای تجارتشان آموزش و افزایش بهره‌وری کارکنانشان است.

در این مقاله که توسط نویسندگان سایت آل بیزینس (allbusiness) نوشته شده است، به ۹ مدل استخدام برای صاحبان کسب‌وکار اشاره دارد. در این مقاله بیش از هر چیزی به مهم‌ترین نکاتی که مدیران کسب‌وکار‌های کوچک ‌هنگام استخدام باید به آن توجه داشته باشند، می‌پردازد. اگر شما هم استارتاپ دارید و می‌خواهید کسی را استخدام کنید، نکات زیر را به خاطر بسپارید.

فقط براساس نیازهایتان نیرو استخدام کنید

بسیاری از صاحبان مشاغل می‌خواهند خیلی زود پیشرفت کنند. در ذهن اکثر کارآفرینان این مسئله حک شده که سریع‌ترین راه برای توسعه کارشان افزایش کارکنان است، در صورتی‌که استخدام کارمندان زیاد تجارت شما را به خطر می‌اندازد. متاسفانه استخدام بیش از اندازه در هر کسب‌وکاری باعث دردسر و سردرد برای مدیران خواهد شد. در حالی‌که اگر صاحبان مشاغل به‌خصوص کسب‌وکار‌های کوچک کمی صبر کنند و براساس نیازهایشان استخدام انجام دهند، موفق‌تر خواهند شد.

شاید بهتر است برای کاهش هزینه‌ها در مراحل اولیه کار با تعداد کمی کارمند شروع کرد. تصور نکنید که با استخدام تعداد زیادی کارمند، تجارت شما هم رشد می‌کند. باید نقش و کارهای مربوط به هر کارمندی را مشخص کنید. در چنین شرایطی است که افراد و نقش کلیدی‌شان در کار شما تعیین می‌شود.

وقتی شما وظایف کارمندان را تعریف کرده باشید، پیدا‌کردن بهترین کاندیدا در آن موقعیت شغلی هم راحت‌تر است. شما حتی می‌توانید در آن زمان مشخص کنید که به چه نوع کارمندی نیاز دارید، تمام وقت، نیمه‌وقت یا فریلنسر‌.

تغییر و تحولات گران است

ممکن است به این فکر کنید که هیچ چیزی مهم‌تر از یک جابه‌جایی در موقعیت‌های شغلی نیست، اما در دنیای واقعی هزینه جابه‌جایی کارمندان گران است. حتی در سایز‌های کوچک کسب‌وکار نیز می‌توانید با کاهش تغییر کارمندانتان در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

وقتی به کارکنان خود نشان دهید که حضورشان در فرهنگ شرکت‌تان تاثیرگذار است، دیگر نیازی به تغییر و جابه‌جایی‌های زیاد نیست. زمانی‌که کارمندانتان به فرهنگ شرکت شما لطمه وارد کنند، با وجود هزینه‌های بالای جابه‌جایی، آنها را جایگزین نیروی تازه‌ای کنید.

انتظار پذیرفتن همه متقاضیان را نداشته باشید

بعضی از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک برای رشد تجارتشان همه متقاضیان کار را می‌پذیرند. آنها دقیق نمی‌دانند به دنبال چه کسی هستند چون وظایف مشخصی برای کارمندانشان تعریف نکرده‌اند.

واقعیتی که بهتر است هر مدیر تجاری بداند قبول نکردن همه متقاضیان است. رهبر قدرتمند در چیدمان و انتخاب کارمندانش دقت می‌کند.

استعداد اصلی‌ترین مزیت رقابتی است

مهارت، استعداد و دانش کارمندان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. برای آنکه تجارت خود را به سطوح بالاتر ببرید، باید استعدادهای کارمندان را درک کنید. بهترین صاحبان مشاغل از مزیت رقابتی استعداد کارکنانشان استفاده می‌کنند.

ارجاعات، بهترین کانال برای استخدام هستند

اگر شما آماده دریافت مزایای ارجاع کارمندانتان نیستید، برترین کانال استعدادیابی را در صنعت خود از دست می‌دهید. باید به شناختی نسبی از تک‌تک کارمندانتان برسید. در چنین شرایطی است که می‌توانید استعداد‌های آ‌نها را درک کنید. برخی ‌کارمندان شما در زمینه‌هایی تجربه و دانش دارند که شما به دنبال آن هستید.

تنها به رزومه‌هایی که برایتان ارسال می‌شود، نگاه نکنید

اکثر مصاحبه‌کننده‌ها تنها به رزومه‌ای که برایشان ارسال شده توجه می‌کنند. آنها فراموش می‌کنند که کیفیت کاری متقاضیان را مورد سنجش قرار دهند. به عنوان مالک کسب‌وکارهای کوچک، پیش از هر چیز یک مدیر منابع انسانی استخدام کنید؛ کسی که بداند چه زمانی باید فردی را استخدام کند.

مدیران منابع انسانی با مهارت‌سنجی متقاضیان سعی در انتخاب بهترین گزینه دارند، اما اگر شغل شما به اندازه‌ای کوچک است که نمی‌توانید مدیر منابع انسانی استخدام کنید، خودتان را به رزومه‌های ارسالی محدود نکنید. مهم‌ترین مسئله برای شما به عنوان مدیر کسب‌وکارهای نوپا و کوچک توجه به رفتار یا عملکرد کارکنانتان است. همچنین باید فراتر از تجربیات یا دانش افرادی بروید که قصد استخدامشان را دارید.

از سوی دیگر شما باید افرادی را استخدام کنید که برای برند شما ارزش قائل هستند. در صورتی‌که اشتراک‌گذاری ارزش‌ها و اهدافتان را با متقاضیان احساس نکنید، آن کاندیداها بهترین نیستند.

انتخاب کاندیداها را محدود به یک مکان نکنید

متقاضیان همکاری با شرکت شما، از هر جایی ممکن است بیایند. بیشتر شرکت‌های کوچک برای استخدام خود آگهی‌ می‌دهند. آگهی‌های استخدام شرکت‌ها گاهی رنگ و بوی آگهی‌های تبلیغاتی را دارند. به همین خاطر اشخاص متفاوت از مکان‌های مختلف برای دریافت کار رزومه ارسال می‌کنند.

خودتان را محدود نکنید به موقعیت اجتماعی و مکانی که افراد از آنجا می‌آیند. آگهی‌های استخدامی شما یکی از مهم‌ترین کانال‌های ورود متقاضیان است. بدترین استراتژی که یک مدیر ‌هنگام استخدام می‌تواند انجام دهد، استخدام متقاضیان با مهارت‌های خاص، از یک پلتفرم مشخص و کانال‌های ورودی محدود است.

همه چیز را در یک مصاحبه متوجه نخواهید شد

دانستن همه چیز درباره متقاضیان از یک مصاحبه کار بسیار سختی است. به همین خاطر بهترین روش برای فهمیدن ارزش‌های هر متقاضی، مصاحبه‌های جداگانه است. غیرممکن است که شما در یک جلسه اطلاعات کاملی از افراد به دست آورید. انتخاب یک کاندیدا بستگی به این دارد که پیشینه کاری اشخاص را بدانیم.

قبل از تصیم‌گیری، اگر امکان افزایش تعداد جلسات مصاحبه وجود نداشت، می‌توانید سوالات مناسبی را آماده کنید تا در مصاحبه از آنها استفاده کنید؛ سوالاتی که جوابشان برای شغل پیشنهادی‌تان اهمیت دارد.

آموزش نیازمند زمان و هزینه است

همانطور که اشاره شد، از‌دست‌دادن یک کارمند و جایگزین‌کردن آن با فرد دیگری، یک فرایند پرهزینه است. یکی از دلایل پرهزینه و زمان‌بر بودن فرایند جابه‌جایی کارمندان، آموزش است. وقتی شما فردی را استخدام می‌کنید، باید فرهنگ کارتان را به او آموزش دهید. همچنین سیاست‌های حاکم در هر شرکتی با دیگری متفاوت است.

ارتباط با دیگران و همکاری با آنها نیز پروسه‌ای زمان‌بر است. دلیلی وجود ندارد که هنگام استخدام هر نیروی تازه‌ای، به او آموزش دهید. سعی کنید فردی را استخدام کنید که تمام قابلیت‌های مربوط به کار شما را دارد.

۱ دیدگاه
  1. یک خواننده شنبه می‌گوید

    دوستان شنبه ای من هیچوقت نظر نمی ذارم اما دیگه اینبار لازم دیدم
    اینقدر ترسو نباشید
    حداقل انتظار داشتم یه نصف مطلب در مورد قطع اینترنت بنویسید اما هیچ خبری نیست (به قول اجنبی ها grow some balls)

    یه خواهش دیگه، این تبلیغات یلدای استارتاپی هم دیگه خیلی رو اعصابه، من شخصا چند روز پیش صفحه اینستاگرامتون رو انفالو کردم. واقعا شورش رو درآوردید. دیگه الان همه خواننده هاتون از این رویداد مطلعن، هرکس دلش بخواهد میاد شرکت میکنه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.