وظیفه دولت‌ها بسترسازی برای فعالیت‌های اقتصادی ارزش‌آفرین است

مجید حسینی‌نژاد در آئین رونمایی از طرح نوآفرین

0

مجید حسینی‌نژاد، عضو اتاق بازرگانی تهران در سخنرانی خود طی آئین رونمایی از “طرح نوآفرین” که به‌تازگی ویدئو آن در فضای مجازی مورد توجه قرارگرفته با اشاره به اصل اول اقتصاد که اصل بهینه‌یابی است، وظیفه دولت‌ها را بسترسازی برای فعالیت‌های اقتصادی ارزش‌آفرین دانست.

مجید حسینی‌نژاد که علاوه بر ریاست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، بنیان‌گذار چند مجموعه استارت‌آپی مانند علی‌بابا نیز هست، در این سخنرانی متفاوت که درحضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات انجام شد، گفت: “اگر شما به عنوان دولت بستر قاچاق بیافرینید، من خواهم شد مجید قاچاقچی و اگر بستر کارآفرینی فراهم کنید مثل امروز من را مجید کارآفرین خطاب خواهید کرد.”

در اصل اقتصادی بهینه‌یابی، افراد می ‌‌‌کوشند بهترین گزینه‌ی در دسترس را انتخاب کنند. در کشوری که شرایط به نفع کارآفرینان نباشد، آنگاه می‌شود بهشت قاچاق‌چیان، رانت خواران و کاسبان‌تحریم! چرا؟ چون آن گزینه‌ها، بر اساس اصل بهینه‌یابی مطلوب‌ترند.

هنر کشورداری آن است که مجموعه سیاست‌ها، قوانین و مقررات (بستر فعالیت اقتصادی) به گونه‌ای طراحی شود که شرایط را به نفع گزینه کارآفرینی تغییر دهد و گزینه‌های دیگر نامطلوب‌تر شود.

لازم نیست گزینه‌ها را از بین ببریم یا ایجاد کنیم، بلکه تنها کاری که باید کرد این است که مطلوبیت گزینه‌ها را بالا و پایین کنیم، مردم و بنگاه‌های اقتصادی خودشان انتخاب‌هایشان را بهینه خواهند کرد.

ویدیو این سخنرانی را از اینجا ببینید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.