قهرمانان صلح از نبردهای واقعی می‌آیند

یادداشت رضا زرنوخی، مدیرعامل صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران

0

در این روزها سوگوار از دست‌دادن حاج‌قاسم سلیمانی، بزرگمرد واقعی، اصیل و حرفه‌ای در نقش کلیدی که داشت، هستیم. همانطور که در دوره حیات پر خیر و برکتش منشأ اثرات و دستاوردهای فوق‌العاده بود، اهدای خون پاکش نیز نتایج فوق‌العاده‌تری برای دنیا و ایران خواهد داشت. کمترین اثر آن رسوایی استکبار جهانی و دشمنان بشریت است که قهرمان واقعی نابودی تروریسم سازمان‌یافته داعش را ترورکردند. آن‌هم به بهانه مبارزه با تروریسم!

تمام انسان‌های نیک‌اندیش و خیرخواه دنیا می‌فهمند که چقدر جایگاه ملت بزرگوار ایران برحق است و ظلمی که در این سال‌ها به بهانه تحریم بر‌این مردم‌شده، بیهوده و واهی بوده‌است. محدود‌کردن ظرفیت‌های اقتصادی کشور‌در تعامل‌با‌دنیا و ایجاد تنش در اقتصاد جهانی به‌خاطر ایران بزرگ، اشتباه بوده‌است. محروم‌کردن نیروی‌انسانی توانمند ایرانی از تعامل و دانش و تجربه جهانی و خدمات متقابلی که نخبگان این کشور می‌توانند به دنیای علم و فناوری بدهند، غیرقانونی بوده‌است.

صبر و خویشتنداری ایران در نادیده‌گرفتن حقوق واقعی‌اش در توافق با دنیا و بدعهدی با این ملت کریم، نشان از فرهنگ اصیل ایرانی دارد و مقاومت در مقابل این‌بدعهدی ظالمانه، نمایانگر اقتدار بوده‌است. در همین چند روز بعد از این اتفاق، پرده‌ای از آن نمایان شده است.

ملت بزرگ ایران در این سال‌ها رنج‌ها و ناملایمت‌های زیادی‌را متحمل شده‌اند درحالی‌که شایستگی برخورداری از‌بهترین شرایط و امکانات را دارند. دور زمانی نیست که گشایش‌های بزرگی در این امر پدید بیاید و ظرفیت‌های انسانی و اقتصادی کشور به‌طور فوق‌العاده‌ای رشد کنند. نوآوری‌ها و فناوری‌هایی که به‌دست کارآفرینان ایران خلق شوند، فراتر از مرزهای ایران مورد استفاده بشر قرار گیرد و بخشی از چالش‌های امروز بشر به‌دست این نسل خلاق و باهوش برطرف شود.

شرکت‌های نوآور و استارتاپ در این سال‌ها با انواع مشکل و محدودیت دست و پنجه نرم کرده و تعداد زیادی از این دریای طوفانی اقتصاد جان سالم به‌در برده‌اند و پرچم امیدواری را بالا نگه داشته‌اند. برای هر معضل، خلاقیت و پشتکار به‌خرج داده و راهکاری پیدا کرده‌اند. در آن زمان که بسترهای پیشرفت فراهم شود، سرعت عمل و عملکردشان چند برابر خواهد شد.

اکوسیستم کارآفرینی نوآوری ایران در آینده‌ای نه‌چندان دور همراه با صلح و اقتدار، باید با افتخار به این دوران نگاه کند و قدر بزرگمردانی که راه را هموار کردند، بیشتر بداند. حاج‌قاسم را در آینده بیشتر به‌یاد خواهیم آورد و خواهیم آموخت که آینده ایران در دست کسانی است که زیر پرچم ایران و به پاس ملت بزرگ ایران ایستادگی کردند و گوش به ناملایمات و نکوهش‌های روزگار نسپردند.

حاج قاسم عزیز، دلتنگ آرامش، خلوص، عملگرایی بدون شعار و فراتر از خود بودن شما خواهیم بود و اگر‌چه کنارمان نیستید، ولی همدوره‌بودن با یک هموطن نابغه و اصیل ایرانی که سال‌ها در داستان‌ها خوانده بودیم‌ را با فخر و نیکی به یاد داریم. در حین نوشتن این یادداشت، خبر جانکاه از دست دادن جمعی از هموطنان به‌ویژه نخبگان دانشگاهی به غصه‌هایمان افزود. یادشان گرامی…

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.