اخبار استارتاپی

عطر چای،طعم ادویه و خاطره مادربزرگ

کافی است قدم در یکی از مغازه‌های ادویه‌فروشی بگذارید ‌تا احساسات‌تان برانگیخته شود. بوی ادویه‌جات جادویتان کند. مزه‌های چای محلی جانتان را گرم کند و رفتار مهربانانه کارکنان فروشگاه چنان تاثیری بر شما بگذارد که ادویه‌ای الهام‌بخش را خریده و به محض بازگشت خانواده را به غذایی با عطر ادویه‌های تازه رسیده مهمان کنید.

با توجه به گفته‌ها‌ی فریمن، مدیر اجرایی و مدیر عامل شرکت  طعم چای و ادویه‌، این شرکت در سال 2008 با رشد حدود 35 درصدی آغاز به کار کرده ‌و هم‌اکنون با 50نفر کارمند در حال ارائه خدمت است.

فریمن بسیار مبادی آداب است. هر هفته ممکن است به چندین جای کشور برای حضور در شعب مختلف شرکتش مسافرت کند  و در عین حال همیشه شیک‌پوش است. تصویری که فریمن از خود نشان می‌دهد، تصویر فردی با پرستیژ و با تحصیلات است. اما در واقعیت  فریمن فقط دوره‌های آموزش عالی کوتاهی را در شرق گذرانده است.

عطر ادویه‌ها‌، فریمن را به سال‌های دور کودکی و پدربزرگ  و مادربزرگ  مجارستانی و ادویه‌های غذای مادر بزرگ می‌برد. او نگاهی به اطراف فروشگاه می‌اندازد‌. فریمن بسته‌های کوچک ادویه را در دست می‌گیرد و بو می‌کشد و می‌گوید این می‌تواند کسب‌و‌کار بعدی باشد

  •  یکی کودکی سخت

اگر زمان را به عقب و دوران کودکی فریمن برگردانیم، فریمن در خانواده طبقه متوسطی در میشیگان بزرگ می‌شود. پدر و مادر فریمن وقتی که او 12 ساله بود، از هم جدا می‌شوند و فریمن همراه با پدر و نا‌مادری‌اش به روستای دیترویت نقل مکان می‌کند. پس از آنکه زندگی با پدر را چندان ساده ندیده، به فلوریدا می‌رود تا با مادر و ناپدری‌اش زندگی کند که البته این هم چندان لذت‌بخش نبود.

 فریمن که از زندگی با پدر و نامادری‌اش هم راضی نبود، به خانه دوستش نقل مکان کرد و همچنین به عنوان پیشخدمت در رستورانی مشغول به کار شد. ولی از پس هزینه اجاره و خوراکش بر‌نمی آمد بنابراین  تحصیلاتش در دبیرستان را رها کرده و در یک  رستوران فانتزی در حومه شهر به عنوان میزبان  مشغول به کار شد.

وی می‌گوید‌: «در ابتدا مجبور بودم به  صاحب رستوران دروغ بگویم چون در رستوران آنها نوشیدنی‌های الکلی سرو می‌شد و آنها طبق قوانین اجازه به‌کارگیری شخصی درسن من را نداشتند.» اما فریمن پس از 18 ماه از میزبانی رستوران به مدیر داخلی ارتقا می‌یابد.

 10 سال بعد  او به سمت مدیر اجرایی یک رستوران مجلل می‌رسد پس از آن به عنوان فروشنده در یک هتل زنجیره‌ای مشغول می‌شود و سپس به عنوان شریک در یک شرکت املاک و مستغلات شاغل می‌شود  و در تمام این سال‌ها گذشته خود را به عنوان راز سربسته نگه می‌دارد.

وی می‌گوید: «این رازی پنهان بود که سال گذشته افشا کردم. در این سال‌ها همیشه سعی کردم بهترین باشم چون می‌دانستم ممکن است کسی با تحصیلات دانشگاهی  جایگزین من شود.»

متیو کسنیچ مدیر امور مالی  شرکت درباره مذاکره‌اش با فریمن می‌گوید: فریمن پس از آن در شهر تامپا ساکن می‌شود و شرکای تجاری‌اش در شرکت املاک و مستغلات تمام دارایی وی  را ‌می‌خرند و در سال 2007 فریمن با جیبی پر از پول و بدون هیچ برنامه‌ای  برای آینده کاری‌اش‌، تنها می‌ماند. در همان زمان خواهرش فریمن را به یک مهمانی در آگوستین دعوت می‌کند. در طی این سفر او قدم به فروشگاهی به نام «تاجران ادویه‌‌های قدیمی»‌ می‌گذارد. عطر ادویه‌ها‌، فریمن را به سال‌های دور کودکی و پدربزرگ  و مادربزرگ  مجارستانی و ادویه‌های غذای مادر بزرگ می‌برد. او نگاهی به اطراف فروشگاه می‌اندازد‌. فریمن بسته‌های کوچک ادویه  را در دست می‌گیرد و بو می‌کشد و می‌گوید این می‌تواند کسب‌و‌کار بعدی باشد. فریمن با صاحبان مغازه  – کلی فریمن و پت الدریج- در باره ایده کسب‌و‌کار جدیدش صحبت می‌کند و دو هفته بعد قرار‌‌داد کاری را امضا می‌کنند. قرارداد‌ شامل ‌ایجاد یک برند فروش با تمرکز ‌روی ادویه و چای بود. آنها برندشان را «مبادله چای و ادویه» نامگذاری کردند و ‌در آگوست 2088 فریمن به عنوان رئیس بخش فروش کار خود را آغاز کرد.

  •  فریمن  چطور از موفقیت ایده‌اش تا این حد مطمئن بود؟

در سال 2007 می‌دیدم شرایط در حال تغییر است. مردم ‌درآمد خوبی داشتند و چهار‌پنج بار در هفته وعده‌های غذایی‌شان را از رستوران می‌خریدند‌. اما من در صنعت املاک کار می‌کردم‌، می‌دانستم که این درآمد قابل قبول یک حباب است و خیلی گذرا خواهد بود. می‌دانستم مردم به زودی مجبور خواهند شد بسیاری از وعده‌های غذایی را در خانه تهیه کنند.  محصولات ما با طرز تهیه بسیار آسان به افراد این اجازه را می‌دهد که غذاهای متنوعی را در خانه تهیه کنند. فریمن امیدواراست  بتواند طی 5 سال آینده تعداد شعب‌‌ را به بیش از 200 شعبه افزایش دهد. فریمن با تلاش فراوان توانست در سال 2008 با افزایش شعب‌ شرکتش موجودی خود را نیز افزایش دهد. در سال 2011 برای تبلیغات گسترده برنامه‌ریزی کردند و تبلیغات تلویزیونی برای آموزش استفاده از ادویه‌جاتشان در غذاهای مختلف باعث افزایش فروش محصولاتشان شد. فریمن می‌گوید که ‌فرصت‌های بی‌شماری را برای رشد در پیش رو دارد. او اضافه می‌کند‌: «ادویه‌جات و چای شرکت ما در ‌سال‌های آتی الهام‌بخش تمام کسانی خواهد بود که عاشق آشپزی هستند و از چشیدن طعم‌های جدید لذت می‌برند.» او می‌گوید باور ما این است که طی 5 سال آینده 200تا 250 شعبه را در سراسر ایالات متحده افتتاح کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.