سنگاپور استارتاپی‌تر است یا تورنتو؟

0

میزان آمادگی شهرهای مختلف برای شکل‌گیری استارتاپ‌ها باتوجه به فاکتورهایی مانند سرمایه‌گذاری‌، میزان دسترسی به بازار، سطح اتصال به جامعه جهانی، تعداد افراد با استعداد و متخصص، تجربه شکل‌گیری استارتاپ‌ها، میزان جذب منابع و فعالیت شرکت‌های بزرگ و انگیزه بنیانگذاران آنها، برآورد شده است.

  •  سیلیکون، پشت سر سنگاپور!

بدون تردید سیلیکون‌ولی آمریکا، بهترین نقطه جهان برای فعالیت استارتاپ‌ها به‌شمار می‌رود و پس از آن، نیویورک و لندن قرار دارند. این در حالی است که نفوذ آمریکا در استارتاپ‌های شهرهای آسیایی و اروپایی رو به کاهش است و بخشی از این روند نزولی، به رکود ارتباط دارد. برای مثال، شهرهای لس‌آنجلس و شیکاگو بیشترین میزان رکود را در بین ۲۰شهر اول این فهرست داشته‌اند که بیشتر این رکود، به‌دلیل کمبود فاکتور «اتصال به جامعه جهانی» بوده است. با وجود این، سلطه آمریکا هنوز پابرجاست و در بین ۲۰شهر نخست فهرست، ۷شهر فقط مختص به ایالات متحده آمریکاست. از سوی دیگر، سیلیکون‌ولی، هنوز سرآمد دیگر منطقه‌ها است، با این وجود، فاکتور «تعداد استعدادهای متخصص» این منطقه هنوز از سنگاپور عقب است. حقوق‌های درخواستی بالا و همچنین عدم توانایی استارتاپ‌های نوپا در جذب استعدادهای متخصص در مراحل اولیه شکل‌گیری، از دلایلی است که سیلیکون‌ولی را در این زمینه کمی به‌عقب می‌راند.

اما مونترئال و سائوپائولو دو شهری هستند که نسبت به سال پیش، پیشرفت زیادی داشته‌اند و اکوسیستم‌های مناسب‌تری برای استارتاپ‌ها فراهم کرده‌اند. شهر تورنتو نیز خود را بالاکشیده و حالابه دلیل اتصال بالا به جامعه جهانی، در جایگاه ۱۶ این فهرست قرار دارد. مشکل عدم توانایی استارتاپ‌های نوپا در جذب استعدادهای متخصص نیز در این شهر وجود دارد. 

  •  رشد خوب اروپایی‌ها

جایگاه شهرهای اروپایی در فهرست ۲۰شهر برتر فهرست قابل‌توجه است. لندن سوم، برلین هفتم، پاریس یازدهم، استکهلم چهاردهم و آمستردام نوزدهم است. 

 شهر لندن، با جهش سه‌پله‌ای نسبت به سال گذشته و با توسعه فاکتورهای سرمایه‌گذاری و تجارب استارتاپ‌ها، توانست فضای بهتری برای رشد استارتاپ‌ها نسبت به سال ۲۰۱۵ فراهم کند. لندن، با وجود ۴هزار و ۳۰۰ تا ۵هزار و ۹۰۰ استارتاپ، هنوز پایتخت تکنولوژی اروپا و یکی از ۴شهر برتر دنیا در زمینه بازدهی استارتاپ‌های نوپاست. یکی از جالب‌ترین نتایج اعلام شده در گزارش امسال، ارتقای جایگاه شهر استکهلم بوده است. این شهر که تا سال گذشته در رده‌هایی بالاتر از ۲۰شهر برتر قرار داشت، امسال جایگاه ۱۴ لیست را از آن خود کرد. فاکتورهایی که جایگاه شهر استکهلم را بالا کشیدند میزان اتصال به جامعه جهانی، کیفیت سرمایه‌گذاری و بازدهی بالابوده است. دو نمونه از استارتاپ‌های موفقی که در این شهر ریشه دارد، اسپاتیفای و کینگ است. کینگ، شرکت سازنده بازی محبوب کندی‌کراش است.

  •  رتبه دهم سنگاپور

در این بین، رقابت شهرهای آسیایی و اروپایی با سیلیکون‌ولی زیاد است. بسیاری از دولت‌های آسیایی و اروپایی، اهداف روشنی در زمینه حمایت از اکوسیستم‌های نوآورانه اعلام کرده‌اند. سنگاپور، یکی از مناطق روبه‌رشد در جهان به‌شمار می‌رود. دولت سنگاپور، نقش فعالی در زمینه ایجاد اکوسیستم‌های حامی استارتاپ‌ها دارد. این شهر،  امسال رتبه نخست را در زمینه تعداد استعدادهای متخصص دارد که یکی از دلایل آن، تصویب قوانین حمایت از مبتکران و مخترعان در دهه ۱۹۹۰ است.  آینده‌نگری، نقش اصلی را در ارتقای سنگاپور داشته است و سنگاپور با کمک دولتی حامی و صبور، توانست امسال در بین ۱۰شهر برتر این لیست قرار بگیرد. چین نیز از دیگر شهرهای آسیاست که یکی از اکوسیستم‌های با کیفیت و حامی استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا را دارد و با ارتقای فاکتورهایی مانند بازدهی بالا، سرمایه‌گذاری و اتصال به جامعه جهانی، توانست جایگاه معقول و قابل‌قبولی در این فهرست داشته باشد.

  •  لوگوس، شهر استارتاپی آفریقا

هیچ شهری از قاره آفریقا در بین ۲۰شهر برتر گزارش امسال وجود ندارد، اما این به آن معنی نیست که اکوسیستم‌های روبه‌رشدی برای استارتاپ‌ها در بین شهرهای آفریقایی وجود ندارد. ۳شهر آفریقایی اشاره شده در این لیست، لوگوس در نیجریه، کیپ‌تاون و ژوهانسبورگ در آفریقای‌جنوبی است. اکوسیستم استارتاپ‌ها در لوگوس، جایگاه چندان بالایی ندارد؛ اما در کل قاره آفریقا، این شهر در بین برترین‌هاست.  این شهر، اتصال چندان خوبی با جامعه جهانی ندارد و شرکت‌های پا‌گرفته، عمدتا بدون تجربه هستند اما به‌دلیل وجود مهندسان متخصص کم‌توقع، این شهر جای پیشرفت زیادی دارد. شهر کیپ‌تاون در صدر کشورهای آفریقایی است. این شهر مانند لوگوس اتصال چندان پیشرفته‌ای به جامعه جهانی ندارد ولی شاخص‌های «سرمایه‌گذاری» و وجود متخصصان کم‌توقع، می‌تواند این شهر را به‌زودی بالابکشد.جای تعجبی نیست که فقر گسترده در اغلب کشورهای قاره آفریقا، یکی از دلایل عقب‌ماندن این منطقه از عصر انقلاب استارتاپ‌هاست.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.