رشد کسب‌وکار

سرمایه‌هایی که به وُرک‌دی سرازیر شد

راز سرمایه‌پذیری مداوم برخی استارتاپ‌ها در چیست؟ راندهای متوالی جذب سرمایه برای برخی استارتاپ‌ها گویی کاری است شبیه خوردن یک لیوان آب. استارتاپی که این هفته معرفی کرده‌ایم چنین مسیری را پشت سر گذاشته است.  صحبت از استارتاپ ورک‌دی است.

ورک‌دی(‌Workday) یک فروشنده نرم‌افزار مدیریت سرمایه انسانی و مدیریت منابع مالی مبتنی بر فضای ابری است. این شرکت در سال 2005 توسط دیوید دافیلد، موسس و مدیرعامل سابق شرکت پیپل‌سافت و استراتژیست ارشد سابق این شرکت، آنیل بوستری، راه‌اندازی شد. این شرکت در سال 2012 یک عرضه عمومی اولیه موفق داشت که موجب شد ارزش شرکت به 9.5 میلیارد دلار برسد.

ورک‌دی در مارس 2005 تاسیس و در نوامبر 2006 راه‌اندازی شد. در ابتدا، دافیلد و شرکت سرمایه خطرپذیر گری‌لاک پارتنرز بودجه آن را تامین کردند. در دسامبر 2008، ورک‌دی دفتر اصلی خود را از والنات کریک تا پلیسانتون تغییر داد. این استارتاپ با استفاده از مدل نرم‌افزار به عنوان خدمات، نرم‌افزار و خدمات می‌فروشد.

 

در 6 فوریه 2008، ورک‌دی اعلام کرد که توافق کرده ‌تا نرم‌افزار کیپ‌کلیر را خریداری کند. در مه 2008، ورک‌دی یک قرارداد بزرگ را با فلکس‌ترانیکس امضا کرد تا خدمات نرم‌افزاری مدیریت سرمایه انسانی ارائه دهد. سایر شرکت‌های چند‌ملیتی و بزرگ که با این استارتاپ قرارداد بستند عبارتند از: آویوا، چیکویتا برندز، فرچایلد سمی‌کانداکتور، تامسون رویترز و تایم وارنر. در 29 آوریل 2009، ورک‌دی اعلام کرد که 75 میلیون دلار سرمایه از سرمایه‌گذاران خود دریافت کرده است. در 24 اکتبر 2011 نیز 85میلیون دلار بودجه جدید کسب کرد و کل سرمایه آن به 250 میلیون دلار رسید. مدیرعامل و رئیس فعلی ورک‌دی آنیل بوسری است که یکی از شرکای گری‌لاک پارتنرز است. تا بهار 2012، ورک‌دی 310 مشتری از کسب‌و‌کارهای متوسط گرفته تا شرکت‌های فورچون 500 داشت. در اکتبر 2012، ورک‌دی عرضه عمومی اولیه خود را راه‌اندازی کرد. سهام آن 28 دلار قیمت‌گذاری شد و در 12 اکتبر 48.69 دلار به فروش رسید. این شرکت 22.75میلیون سهم درجه یک را فروخت و 637 میلیون دلار به دست آورد.

ورک‌دی با استفاده از فروش اشتراک خدمات خود کسب درآمد می‌کند تا فروش نرم‌افزار. هنگام ثبت یک مشتری جدید هزینه‌ها جمع‌آوری می‌شود اما درآمد مربوطه در طول قراردهای چندساله به دست می‌آیند. در چهار ماه اول سال 2016، ورک‌دی اعلام کرد که درآمد سالانه آن برای اولین‌بار در سال 2016 از 1 میلیارد فراتر رفته است.

ورک‌دی 29 به‌‌روز‌رسانی در خط تولید خود منتشر کرده است. این شرکت هر شش‌ماه یک‌بار یک به‌روز‌رسانی عرضه می‌کند. این شرکت IBM Cloud را به عنوان پلتفرم آزمایش و توسعه اولیه خود پذیرفته است تا توسعه خود را در سراسر دنیا تسریع کند.

در جولای 2017، مدیرعامل ورک‌دی اعلام کرد که این شرکت تصمیم گرفته ‌پلتفرم خود را در اختیار توسعه‌دهندگان، شرکا و نرم‌افزار شخص ثالث قرار دهد. در نتیجه، ورک‌دی وارد بازار پلتفرم به عنوان خدمات خواهد شد. آنیل می‌گوید این حرکت به مشتریان امکان می‌دهد تا پسوند‌ها و اپلیکیشن‌های سفارشی را برای کار با ورک‌دی ایجاد کنند. در سال 2013، ورک‌دی در یک دور دیگر از تامین بودجه شرکت کرد. در سال 2014، این شرکت در تامین بودجه 100 میلیون دلاری آناپلن شرکت کرد. 3سال بعد نیز در سال 2017 در تامین بودجه 70 میلیون دلاری Duo Security شرکت کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.