رئیست را قورت بده

0

بهترین رئیس خود را به خاطر بیاورید. در اینجا می‌خواهم درباره ۲۰ رفتار که بی‌شک رئیس شما نیز به آن‌ها می‌پرداخته صحبت کنم. شاید خوش‌شانس باشید و رئیس کنونی خود را در ذهن تصور کنید. شاید هم این خاطره شیرین به سال‌ها قبل بازگردد. شاید هم رئیسی در کار نیست و خود شما رئیس باشید. پس خوش به حالتان! قول می‌دهم زمانی با یکی از آنان مواجه شده‌اید. صرف نظر از اینکه رئیس شما چه کسی است با اطمینان می‌توانم او را توصیف کنم. به این علت است که وجوه مشترک بسیاری در مدیران موفق وجود دارد. در اینجا به بیان ۲۰ مورد از اساسی‌ترین ویژگی‌های این نوع مدیران می‌پردازیم.

  • تعیین هدف روشن

هدفمند کردن و انگیزاندن افراد از طریق روشن کردن مسیر تلاش آن‌ها به‌وسیله چراغی روشن که چیزی جز هدفی مشخص و ارزشمند که اعضای گروه مشتاقانه برای آن تلاش کنند مهم‌ترین چیزی است که رهبر یک گروه بایستی برای اعضای خود فراهم کند. البته این بدان معنا نیست که رهبر ملزم به توضیح کوچک‌ترین برنامه‌هاست بلکه منظور وجود مهم‌ترین هدف به‌عنوان لوحی برای انگیزاندن افراد است تا با یادآوری آن به اعضا حس ارزشمند بودن را القا کند.

  • متخصص بودن 

کار کردن برای مدیری که از شغلی که به آن مشغول است درک کاملی ندارد مدیری که تمام قدرت او در عنوان آن (رئیس) نهفته است و از لحاظ تخصص حرفی برای گفتن ندارد بسیار آزاردهنده است. این موضوع به این معنا نیست که یک رئیس باید نفر اول از لحاظ تخصص در گروه باشد (گاهی حتی این مسئله غیرممکن است)‌ اما وی بایستی در تمام امور گروه تا حد قابل‌قبولی سررشته داشته باشد.

  • باارزش بودن زمان افراد

مدیران خوب حوصله کمی برای جلسات خسته‌کننده و کم‌اهمیت و معطل کردن بی‌خودی افراد از خود نشان می‌دهند.

  • اولویت‌بندی

زمانی که شما تلاش می‌کنید بر روی همه‌چیز تمرکز کنید درواقع در حال تمرکز بر روی هیچ‌چیز نیستید. یک مدیر باهوش این موضوع را درک می‌کند و می‌داند که اولویت‌بندی نکردن اهداف و مراحل کار باعث شیوع بی‌نظمی و عدم تمرکز تیمی می‌شود. او می‌داند عدم اجرای این مهم به معنای عدم پیشبرد اهداف در مسیر صحیح است.

  • اشتراک‌گذاری داده‌ها

گاهی مشاهده می‌شود که برخی از مدیران ترس این را دارند که همه حقایق به دست اعضای گروه بیفتد و از این طریق رهبری آن‌ها تهدید شود. از این رو اطلاعات را همانند قطره‌چکان در دست اعضای گروه قرار می‌دهد. البته زمان‌بندی به اشتراک‌گذاری داده‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است اما به طور کلی هرچه رفتار مدیر در مقابل کارمندان شفاف‌تر باشد میزان احترام اعضای تیم به مدیر بیشتر خواهد بود.

  • تعریف و تشویق

افراد اغلب در مورد نحوه عملکرد خود مطمئن نیستند. مدیران خوب افراد را از این مهم مطلع می‌کنند. این مدیران برای تشویق بیشتر این کار را در سخنرانی‌ها و با تشویق افراد در جمع انجام می‌دهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.