اخبار استارتاپی جذب سرمایه

حرکت اول حرکت کرد

حرکت اول
حرکت اول ۲۰/۹۴ درصد از سهام استارتاپ‌های آچاره و اوبار را به ارزش ۲۰میلیارد تومان خریداری کرد.

شرکت ساناگسترسبز صاحب استارتاپ‌های آچاره و اوبار طی قراردادی با حرکت اول، هلدینگ سرمایه‌گذاری زیرمجموعه همراه اول، نزدیک به ۲۱ درصد از سهام خود را به این شرکت واگذار کرد.

اولین قرارداد حرکت اول در زمینه CVC

عباس خوانی، مدیرعامل حرکت اول اعلام کرد: «اگر KPI (شاخص کلیدی عملیاتی) استارتاپ‌های اوبار و آچاره به میزان مورد نظر برسد، رقم سرمایه‌گذاری به ۲۷ میلیادر تومان افزایش خواهد یافت.»

خوانی با اشاره به ماموریت همراه اول در زمینه تحول حوزه دیجیتالی و تدوین برنامه‌ای پنج‌ساله برای مدل درآمدی جدید خود، گفت: «پس از تاسیس شرکت حرکت اول در هفتم مهر ماه ۹۷، همراه اول ماموریت توسعه مدل درآمدی خود را از طریق این شرکت عملیاتی خواهد کرد.»

به گفته او، سرمایه‌گذاری این مجموعه روی استارتاپ‌ها ‌به شکل CVC یا سرمایه‌گذاری جسورانه مشارکتی خواهد بود.

این عضو هیات مدیره حرکت اول با یادآوری اینکه قرارداد این مجموعه با شرکت ساناگسترسبز اولین قرارداد حرکت اول در زمینه CVC بوده است، درباره دلیل انتخاب ساناگسترسبز گفت: «بیش از یک سال است که مجموعه همراه اول با استفاده از شرکت‌های مشاوره‌ای، پلتفرم‌های مختلفی را از منظر ارزش‌گذاری و مدل درآمدی آنها بررسی کرده و نهایتا تصمیم گرفته است در حوزه حمل‌ونقل و خدمات خانگی سرمایه‌گذاری کند.»

آنگونه که مدیر‌عامل حرکت اول اعلام کرد، خدماتی که با سرمایه‌گذاری این مجموعه ارائه می‌شود، محدود به منابع مالی نخواهد بود.

به گفته عباس خوانی، دانش مدیریت شرکت یکی از نواقص اغلب شرکت‌های استارتاپی است. به همین دلیل حرکت اول از طریق کرسی‌های خود در هیات مدیره‌ این شرکت‌ها در مباحثی همچون مدیریت، بازاریابی، ساختار شرکتی و مدل حاکمیتی به آنها کمک می‌کند.

ستاری: بینشی جدید در سرمایه‌گذاری اکوسیستم استارتاپی

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین امضای قرارداد سرمایه‌گذاری حرکت اول (همراه اول) با شرکت دانش‌بنیان سانا‌‌گسترسبز گفت: «مشکل بزرگ در اکوسیستم استارتاپی کمبود سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر است. استارتاپ‌ها زمانی که رشد می‌کنند، نیاز به سرمایه‌گذاری خطرپذیر دارند و اگر به آنها بی‌توجهی کنیم، سرمایه‌گذار خارجی جذب می‌کنند.»

ستاری با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار خارجی نیز در نوع خود قابل اهمیت است و مشکل محسوب نمی‌شود، بیان کرد: «اگر شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول یا سایر شرکت‌های فعال ایرانی در این حوزه (مانند ‌همراه اول، ایرانسل، رایتل و غیره) به این نتیجه برسند که برای دستیابی به آینده بهتر باید در اکوسیستم استارتاپی سرمایه‌گذاری کنند و از رویکرد سرمایه‌گذاری سنتی دور شوند، اقدام بزرگی صورت گرفته است. سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته هم ایرانی خواهد بود.»

دومین جذب سرمایه

حامد تاج‌الدین، هم‌بنیانگذار شرکت ساناگسترپارس و مدیرعامل استارتاپ آچاره نیز با یادآوری اینکه جذب سرمایه از حرکت اول، دومین دور جذب سرمایه ساناگسترسبز است، گفت: «پیش از این نیز ۱.۴ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود.»

تاج‌الدین درباره تاثیر جذب سرمایه ۲۰ میلیارد تومانی از حرکت اول گفت: «روند رشد و توسعه ما ادامه خواهد داشت. حتی مذاکراتی برای توسعه آچاره به بیرون از ایران در حوزه کشورهای اروپا و آفریقای جنوبی هم انجام داده‌ایم.»

او با اشاره به اینکه در حال حاضر آچاره نیم‌میلیون کاربر در کلانشهرها دارد، از گستره فعالیت این استارتاپ به تمام کلانشهرهای کشور تا پایان سال خبر می‌دهد.

به گفته او، با توان حاصل از پول هوشمند همراه اول تعداد کاربران آچاره به سرعت مرز میلیون را رد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.