جشن بزرگ آپارات به ایستگاه پایانی رسید

0

با رونمایی از اپلیکیشن شومات جشن بزرگ آپارات به ایستگاه پایانی رسید. اولین دوره جشن تجلیل از برنامه‌سازان فضای مجازی، جشن بزرگ آپارات با یاد زنده‌یاد علی معلم، تقدیر از برگزیدگان و معرفی نرم‌افزار شومات (اپلیکیشنی برای اشتراک تولیدات ویدیویی فضای مجازی) پایان یافت.

این مراسم که بعدازظهر جمعه، ۲۴ شهریور با حضور جمعی از مسئولان و شخصیت‌های مطرح عرصه هنر و  رسانه در مرکز همایش‌های رایزن تهران برگزار شد.

در ابتدای مراسم، امیرحسین مدرس که اجرای مراسم را برعهده داشت با حضور روی سن، ضمن خیرمقدم به حضار با اشاره به تولید بیش از ۱۲۰ برنامه در آپارات در ۲ سال گذشته گفت: «این اتفاق نقش به‌سزایی در تحول فضای رسانه‌ای کشور ایفا کرده و هم‌اکنون بیش از ۹۰ برنامه به‌صورت هفتگی بر بستر آپارات تولید و منتشر می‌شوند. امروز اینجا گردآمده‌ایم تا از این برنامه‌سازان که در راستای تولید محتوای فاخر بومی فعالیت می‌کنند، تقدیر کنیم.»

مراسم با اعلام برگزیدگان بخش مردمی ادامه یافت و محمدجواد شکوری، مدیرعامل صباایده و نماینده تاپ برای اعلام برگزیدگان این بخش که نظرسنجی آن پیش‌تر از طریق نرم‌افزار تاپ انجام شده بود، روی سن حاضر شدند.

در بخش مردمی، برنامه فوتبالی «سرخابی» به کارگردانی ابوالفضل اکبری برگزیده بخش ورزشی شد، برنامه‌های «بفرمایید خنده» و «تاکینو» به ترتیب منتخب‌های مردمی در رشته‌های انیمیشن و سرگرمی و گیم بودند و برنامه «کلید» عنوان برنامه برگزیده مردمی در بخش علم و تکنولوژی به خود اختصاص داد. برنامه «خط قرمز» و سریال طنز «نعلبکی» نیز برگزیدگان مردمی بخش‌های اجتماعی-مذهبی و هنری شدند.

photo_2017-09-16_19-01-03_0.jpg

تقدیر از علی معلم بخش بعدی این مراسم بود که با حضور محمدجواد شکوری، کمال تبریزی و فرزند مرحوم معلم، امید معلم برگزار شد.

مراسم بالاخره به بخش اصلی، یعنی اعلام نتایج توسط هیات داوران رسید. در آغاز این بخش، مدرس از کمال تبریزی، عضو هیئت‌داوران جشن برای اعلام برندگان دو بخش هنری و اجتماعی مذهبی دعوت کرد. تبریزی درباره انتخاب‌ هیئت داوران در این دو بخش توضیح داد: «اختلاف بین برنامه‌ها واقعا زیاد نبود. هر برنامه از دو بخش ساختار و مضمون تشکیل شده و جمع این دو کنار هم برنامه را می‌سازند. بنظرم صدا اولین مشکلی است که برنامه‌ها داشتند و مساله تصویر هم وجود داشت که البته بخشی از آن به محدودیت امکانات بازمی‌گردد اما بخش دیگر آن، از میزان دقتی ناشی می شود که سازندگان روی ساختار برنامه شان داشته‌اند. اگر برنامه‌ای اینجا جایزه می‌گیرد به خاطر دقت و توجه به همین مسایل کوچک است.»

تبریزی ادامه داد: «نکته مهم دیگر، نقش مجری در برنامه های گفتگومحور است. مجری در این برنامه ها نقش مهمی دارد و باید طوری گفتگو را مدیریت کند که گفتگو برای مخاطب خسته کننده نشود و در عین حال، انسجام گفتگو حفظ شود و از دست نرود. این موضوع به خصوص در بخش هنری ملاک انتخاب ما بود.»

در بخش هنری، تندیس جشن بزرگ آپارات در بخش هنری همراه با ۵ سکه تمام بهار آزادی با تقدیر از برنامه موسیقایی «چارگوش» به برنامه سینمایی «آپاراتچی» به تهیه‌کنندگی حامد قشلاقی و کارگردانی مسعود صنم تعلق گرفت.

photo_2017-09-16_19-07-40_0.jpg

همچنین، تندیس آپارات در بخش اجتماعی-مذهبی با تقدیر از برنامه گفتگومحور «آبان» به تهیه‌کنندگی مهرداد شاملو و کارگردانی مهدیا عابدی به برنامه «خشت خام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی حسن دهباشی در حوزه تاریخ شفاهی اعطا شد.

با حضور سروش صحت روی سن، مراسم با اعلام برگزیدگان بخش‌های علم و تکنولوژی و انیمیشن پی گرفته شد. تندیس جشن بزرگ آپارات در بخش علم و تکنولوژی همراه با ۵ سکه تمام‌بهار آزادی، ضمن تقدیر از برنامه «خوب شیم» به «تلسکوپ» به کارگردانی حافظ آهی و تهیه‌کنندگی بهرنگ امین تفرشی رسید. همچنین، تندیس جشن بزرگ آپارات همراه با ۵ سکه بهار آزادی در بخش انیمیشن این رقابت ازآن برنامه «پندانه» شد. مراسم با اجرای موسیقی توسط گروه موسیقایی «بمرانی» پی گرفته شد.

مزدک میرزایی اعلام‌کننده برندگان دو بخش پایانی این رقابت، یعنی سرگرمی و گیم و ورزشی بود. در این دو بخش، تندیس جشن بزرگ آپارات در بخش ورزشی این رقابت با تقدیر از برنامه «مربی من»، نصیب برنامه «فیت» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی نیما جعفرپور شد. در بخش سرگرمی و گیم نیز تندیس جشن بزرگ آپارات، ضمن تقدیر از برنامه «سیستان» به برنامه «جعبه سیاه» ساخته اردشیر احمدی رسید.

در ادامه مراسم، امیرحسین مدرس که اجرای جشن را برعهده داشت، درباره حجم و اهمیت این تولیدات توضیح داد: «تولید ۹۰ برنامه به‌صورت هفتگی اصلاً کار کوچکی نیست. اگر در نظر بگیریم که هر برنامه تنها ۱۰ قسمت هم تولید داشته یعنی ۹۰۰ قسمت برنامه تابه‌حال تولید شده است. این اتفاق کوچکی نیست و قطعاً از اندیشه و اراده‌ای مصمم نشئت گرفته است.»

او ادامه داد: «حالا آپارات، تصمیم گرفته علاوه بر حمایت فنی و معنوی، حمایت مادی هم از برنامه‌سازها داشته به عمل آورد. و در این راستا به تولید اپلیکیشنی برای به اشتراک‌گذاری برنامه‌ها و تولید درآمد برای برنامه‌سازها دست زده است که امروز و در این رویداد از آن رونمایی می‌شود.»photo_2017-09-16_00-07-56.jpg

مدرس در ادامه از رضا مهدوی، مدیر محصول شومات برای ارائه توضیحات تکمیلی درباره این نرم‌افزار دعوت کرد.  مهدوی در سخنانش گفت: «برنامه‌های تولیدی آپارات نقطه عطفی در فضای تولید محتوا در کشور بوده و زمینه بروز استعدادهای جدید در فضای برنامه‌سازی را فراهم کرده است. مهم‌ترین دغدغه برنامه‌سازان ما، تأمین منابع مالی برنامه‌هاست و به همین راهکارهایی در دستور کار تیم آپارات قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین راهکارها، توسعه یک اپلیکیشن بسیار قدرتمند با قابلیت درآمدزایی برای تهیه‌کنندگان و برنامه‌سازان بوده که امروز قصد داریم از این اپ رونمایی کنیم. مأموریت این اپ ایجاد باشگاه هواداری برای برنامه و درآمدزایی از طریق خدمات ارزش افزوده است.  درگاه‌های پرداخت این خدمات با همکاری ایرانسل و همراه اول ایجاد شده که فرآیند پرداخت را تا حد زیادی تسهیل می‌کند. کاربران با عضویت در سرویس شومات می‌توانند به محتواهای اختصاصی و اخبار و حواشی برنامه‌ها دسترسی داشته باشند.»

مهدوی با اشاره به اینکه نرم‌افزار شومات محصول مشترک کلید طلایی و آپارات است، ادامه داد: «قطعاً تلاش برنامه‌سازان و تهیه‌کنندگان برای معرفی این خدمات بسیار مهم است و ما برنامه‌های تشویقی برای این منظور در نظر گرفته‌ایم. در سال آینده ما برای برنامه‌هایی که بتوانند در حوزه تولید محتوای فاخر و اختصاصی شومات فعالیت بهتری داشته باشند و همچنین بتوانند کاربران بیشتری را جذب کنند جوایز ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم که یک خودروی رنو ساندرو ازجمله نفیس‌ترین آنها است.»

photo_2017-09-15_23-12-57_0.jpg

 

 

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.