جذب سرمایه خارجی یعنی رشد ارزش ملی

0

امیرعباس کریم‌زاده، کارشناس اقتصاد کلان

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یکی از اصلی‌ترین نمودهای جهانی شدن است. امیرعباس کریم‌زاده، کارشناس بورس و فرابورس با تاکید بر این جمله می‌گوید: «اقتصاددانان و دولت‌ها همگی بر اهمیت حیاتی سرمایه‌گذاری خارجی اتفاق نظر دارند. از دید آن‌ها این مسئله نیرویی، به‌ویژه در کشورهای درحال‌توسعه، برای ایجاد طیف وسیعی از تحولات اقتصادی به حساب می‌آید. سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند ابزاری برای رشد و توسعه باشد و اغلب کشورها، به‌ویژه کشورهای درحال‌توسعه که امکانات اقتصادی کمتر و نقدینگی پایین‌تری دارند، برای اجرای طرح‌های اقتصادی و رشد اقتصادی-صنعتی خود، به دنبال جذب سرمایه‌های خارجی هستند. بدین سبب سرمایه‌گذاری خارجی ابعاد سیاسی و اقتصادی وسیعی دارد. با وجود اهمیت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در فرآیند حرکت به سمت اقتصاد جهانی، متاسفانه سهم ایران از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهان بسیار ناچیز بوده است و هر گونه ورود سرمایه خارجی به بازار ایران باید به چشم خوشنودی نگریسته شود.»

 

 ایجاد مشاغل جدید، پیامد مثبت جذب سرمایه خارجی

وی در ادامه اضافه می‌کند: «ورود سرمایه به یک بازار از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. چه بازار از نوع سنتی مانند حوزه‌های نفت و گاز و پتروشیمی و… باشد و چه بازار از نوع دانش‌بنیان مانند حوزه‌های آی‌تی و اکوسیستم استارتاپی باشد. وجه اشتراک همه این زمینه‌ها و همه این حوزه‌ها یک چیز است و آن هم نیاز به سرمایه و جذب سرمایه است.» اما اینکه جذب سرمایه آن هم از نوع خارجی در شرایط کنونی ایران در دهکده جهانی، چه تاثیراتی می‌تواند بر حوزه‌های مورد نظر داشته باشد، موضوعی است که با کریم‌زاده کارشناس اقتصاد کلان مطرح کرده‌ایم. کریم‌زاده صحبت‌هایش را با تاکید بر جنبه‌های مثبت جذب سرمایه خارجی آغاز می‌کند و می‌گوید: «در هر بازار فرصت‌های بالقوه‌ای وجود دارد که شاید از دید سرمایه‌گذاران سنتی آن بازار دور مانده باشد اما سرمایه‌گذار جدید و به ویژه سرمایه‌گذار خارجی به دلیل آشنایی با زمینه‌های فعالیت‌های اقتصادی در سطح جهانی، می‌تواند با شناسایی ظرفیت‌ها زمینه‌ساز ایجاد مشاغل جدیدی در آن حوزه شود و پیشنهادهای مفیدی در قالب طرح‌های جدیدی بدهد که قبلا در آن بازار موجود نبوده است.» وی اضافه می‌کند: «حتی آمار و ارقام هم این مدعی را تایید می‌کند، کما اینکه بر اساس آمار موجود سرمایه‌گذاری‌های خارجی قبل از وضع شدید تحریم‌ها بر علیه ایران و حتی تا قبل از سال ۹۰، هر سال بیش از ۱۲ هزار شغل در ایران ایجاد می‌کرد و هر سال تعداد افراد بیشتری صاحب درآمد می‌شدند. بنابراین یکی از مهم‌ترین فواید جذب سرمایه خارجی زمینه‌سازی برای ایجاد شغل‌ها و فرصت‌های کسب‌وکار جدید است.»

 

 بار روانی مثبت در سطح جهانی

این کارشناس اقتصاد کلان در ادامه اشاره‌ای هم دارد به بار روانی مثبتی که حضور سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند در سطح جهان و در ارتباط با ایران ایجاد کند. چون با ورود سرمایه‌گذاران خارجی به هر کشوری در صندوق ورلد اینوستمنت ریپورت گزارش‌هایی منتشر می‌کند که منبعی برای پژوهش و بررسی بازارها توسط سرمایه‌گذاران سراسر دنیاست. بنابراین بالا رفتن ترند و حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به معنای افزایش امنیت ایران برای سرمایه‌گذاران است و به لحاظ روانی تاثیر مثبتی در سطح بین‌المللی برای کشورمان به همراه دارد که موجب می‌شود در سال‌های آینده سرمایه‌گذارهای بزرگ‌تری با حجم سرمایه‌های بیشتر به بازارهای ایران روی بیاورند.

 

 سرمایه‌گذاری خارجی و رشد ارزش ملی

وی همچنین به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بازار اشاره‌ای می‌کند و می‌گوید: «سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آمار تولیدات صنعتی را افزایش می‌دهد و موجب رشد ارزش ملی کشور می‌شود که نتیجه مثبت آن رشد کشور در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی است و کشور با توجه به افزایش ارزش ملی‌اش می‌تواند در رنکینگ جهانی رشد کند و اوراق مالی آن از ارزش بیشتری برخوردار شوند. از طرفی سرمایه‌گذاری که وارد کشوری می‌شود تعهداتی دارد برای فروش محصولات و خدماتش. اینکه مثلا تنها در بازار ایران بفروشد یا بازارسازی‌های بین‌المللی انجام دهد و حتی متعهد می‌شود که روی بازارهای صادراتی فکر کند که در هر صورت زمینه‌های فروش محصولات ایرانی را فراهم می‌کند.» کریم‌زاده در ادامه و در مورد پیامدهای مثبت حضور و عرضه یک شرکت در بورس می‌گوید: «حضور هر شرکتی در بورس چندین مزیت هم برای خود شرکت و هم برای خریداران سهام شرکت دربردارد. زیرا با حضور در بورس به لحاظ قیمتی، ارائه صورت‌حساب‌های مالی، کلیه اطلاعات درآمدی و قراردادها، شفافیت‌های لازم برای اهالی بازار صورت می‌گیرد و از فیلترهای بورس عبور می‌کند که برای سرمایه‌گذار و آینده روشن یا غیرروشن شرکت اهمیت دارد. بنابراین وقتی شرکت و به عبارتی سهام شرکتی در بازار اول و دوم بورس عرضه می‌شود شفافیت اطلاعات مالی مهم‌ترین نتیجه این امر است. بنابراین شفافیت موجود مشتریان بیشتری را به خرید برگه‌های مالی شرکت ترغیب می‌کند و این شرکت برای تامین مالی پروژه‌های آتی خود دیگر لازم نیست به سراغ بانک‌ها برود و از بانک‌ها تسهیلات با بهره‌های بالا دریافت کند، بلکه از طریق انتشار برگه‌های مالی تامین سرمایه می‌کند که ریسک بسیار کمتری را هم متوجه کسب‌وکارش می‌کند و اتکا به بانک از بین می‌رود. از طرفی چنین شرکتی می‌تواند از طریق ابزارهای اسلامی مانند انتشار اوراق مشارکت و… و فروش سهام، سرمایه مورد نیازش را تامین کند.»

ارسال دیدگاه
امتیاز بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.