جذب سرمایه

اقتصاد اشتراکی، ادغام و چند روند دیگر

در ادامه می‌خواهیم شما را با 5 روند برتر فین‌تک و پرداخت سال ۲۰۱۷ آشنا کنیم که چشم‌اندازهای جدیدی را وارد این عرصه می‌کند و اتفاقات و تغییرات خوبی را رقم خواهد زد.

 ۱. ادغام فین‌تک (Fintegration): همکاری بانک‌ها و فین‌تک‌ها

موضوع دیگر این نیست که آیا بانک‌ها و فین‌تک‌ها باید با هم همکاری و مشارکت داشته باشند یا نه، بلکه سؤال اصلی این است که برای استفاده از نهایت خدمات و قابلیت‌های هر دو بخش، چطور این همکاری باید شکل بگیرد. ادغام فین‌تکی که درواقع همان ادغام میان بازیگران حوزه فین‌تک با سیستم مالی و بانکی موجود است، به‌شدت در اروپا دنبال می‌شود.

واقعی‌ترین نمونه این همکاری را می‌توان در سه حرف خلاصه کرد: API که یک پروتکل فنی است که باعث ایجاد ارتباط میان سیستم‌های اطلاعاتی مختلف می‌شود. در واقع به کمک این سیستم بانک‌ها می‌توانند سرویس‌های فین‌تک‌ها را به‌راحتی در اختیار مشتریانشان بگذارند.

 ۲. پرداخت‌های آنی: پرداخت به سرعت اینترنت

هیات پرداخت‌های خرد یورو (ERPB) از شورای پرداخت اروپا خواست که تا نوامبر سال ۲۰۱۷، طرحی برای پرداخت‌های آنی، توسعه و عملیاتی کند. به‌کارگیری پرداخت‌های آنی در منطقه SEPA می‌تواند اروپا را به یک منطقه رقابتی‌تر و با رشد بیشتر بدل کند.

۳. PSD2: تقویت امنیت و شفاف‌کردن نقش بازیگران صنعت پرداخت

درواقع دستورالعمل اصلاح‌شده PSD2 مسائل مربوط به ارائه‌دهندگان واسط در صنعت پرداخت را نیز پوشش می‌دهد؛ مانند ارائه‌دهندگان اطلاعات حساب مشتری (AISP) که درواقع کارشان این است که به مشتریانی که در بانک‌های مختلف، حساب‌های جداگانه‌ای دارند، امکان مشاهده جزئیات حسابشان را روی یک رابط می‌دهد و همین‌طور ارائه‌دهندگان سرویس اقدام به پرداخت (PISP) که درواقع کارشان آغازکننده پرداخت از حساب کاربر و ارسالش به حساب فروشنده است.

 ۴. پرداخت نامرئی یا تجربه مشتری بدون اصطکاک

چرا استفاده از سرویس‌هایی مانند اوبر اینقدر بی‌زحمت و بدون دردسر است؟ یکی از دلایل راحتی این سرویس، علاوه بر کیفیت رانندگی، به این خاطر است که مشتری مجبور نیست در طول مسیر هزینه‌ای پرداخت کند و خبری از کشیدن کارت و باقیمانده پول نیست. اخیرا آمازون جایی تحت عنوان آمازون‌گو معرفی کرد که در آن خریداران مجبور به انجام هیچ پرداختی نبودند. اگر بخواهیم واضح‌تر تعریف کنیم، خریداران هیچ نوع پرداخت آگاهانه‌ای انجام نمی‌دهند. مشتری به‌راحتی هر چیزی که می‌خواهد را برمی‌دارد و از مغازه بیرون می‌رود. درست مانند اوبر، هیچ خبری از معطلی و کارت اعتباری و دریافت باقیمانده پول نیست.

 ۵. اقتصاد اشتراکی: فرصتی برای بازیگران صنعت پرداخت

۶۸ میلیون نفر در سراسر دنیا مبلغی را صرف دریافت اشتراک آلبوم‌های موسیقی می‌کنند. کل اکوسیستم دریافت اشتراک و همین‌طور مدل‌های Pay as you go، مبتنی بر یک اصل است و آن هم ایجاد تجربه مشتری بهبودیافته است. در این مورد، انتخاب روش پرداخت بسیار مهم است چراکه درواقع روشی برای پشتیبانی و حمایت از یک مدل کسب‌وکاری طولانی‌مدت، بدون اصطکاک و پرتکرار است. در آخر این موضوع را هم یادآور شویم که بنا به گزارش مکنزی، ۴۳ درصد فعالیت استارتاپ‌ها در زمینه پرداخت است و توسعه اقتصاد اشتراکی می‌تواند نقش بسیار مهمی در کل این حوزه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.