اسیکس چگونه با مشتری می‌دود

0

اسیکس(Asics) برندی ژاپنی در زمینه تولید محصولات ورزشی است که در سال ۱۹۴۹ راه‌اندازی شده و در ورزش دو شهرت خاصی پیدا کرده است، به همین منظور نیز در این گزارش به روند تبلیغات این برند در عرصه تولید محصولات ورزشی و خصوصا کفش ورزشی می‌پردازیم.

  •  ما هرگز تنها نمی‌دویم

برند ورزشی اسیکس برای نشان دادن این نکته که همگام با نیازهای جامعه مصرف‌کنندگان خود گام بر‌‌می‌دارد، شعارهای تبلیغاتی مناسبی را بر‌می‌گزیند که از میان آنها می‌توان به شعار «ما هرگز تنها نمی‌دویم» اشاره کرد. این عبارت در عین حال که نشان‌دهنده همگام‌بودن و همراهی این برند با مخاطبان آن است، با توجه به ماهيت این برند که یک تولیدکننده محصولات ورزشی است و کفش ورزشی نیز یکی از عمده‌ترین محصولات آن است، معنایی خاص می‌یابد و با ایجاد یک ایهام و دوگانه‌خوانی جالب توجه، به صورت پررنگ‌تری جلوه می‌کند؛ ما همیشه با شما هستیم و مطابق نیازهای شما حرکت می‌کنیم، یک سوی معنای این شعار است و در سوی دیگر نیز تناسب آن با کفش ورزشی این برند و ترغیب مخاطبان به سوی این محصول قرار دارد.

  •  با اسیکس، یک دونده ماراتن باشید

یکی از موقعیت‌های تبلیغاتی مهمی که خصوصا برندهای ورزشی می‌توانند از آن استفاده کند، حضور آنها به عنوان اسپانسر در مسابقات جهانی است. برند اسیکس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و خصوصا به دلیل محبوبیتی که کفش‌های ورزشی این برند در سطح جهان پیدا کرده‌اند، به عنوان حامی مسابقات دوی ماراتن ۲۰۱۴ نیویورک، حضور داشت. قرار گرفتن این برند در جایگاه اسپانسر این مسابقات به نوبه خود می‌تواند یک حرکت مهم در برنامه بازاریابی این شرکت تولیدی باشد که باعث محبوبیت و معروف‌شدن بیشتر آن در بین مصرف‌کنندگان می‌شود؛ اما در کنار این مزیت، گروه بازاریابی این برند در انتخاب شعارهای تبلیغاتی خود در مسابقات مذکور نیز نهایت دقت را به خرج داده و عبارت «ما دوندگان ماراتن هستیم» را به‌ عنوان یکی از شعارهای اصلی خود معرفی کردند. در حقیقت در این شعار، با تأکید بر دوی ماراتن که نمادی از استقامت است، کیفیت کفش اسیکس نیز گوشزد شده است؛ به این معنا که این کفش را نه‌تنها مناسب برای دویدن دانسته، بلکه آن را برای دویدن‌های طولانی توصیه می‌کند.

  •  با پلت‌فرم اسیکس بدوید

با توجه به اینکه امروزه فضای دیجیتال فرصت‌های تبلیغاتی زیادی را در اختیار برندهای مختلف جهان قرار داده‌اند، فضایی رقابتی در این عرصه به وجود آمده است؛ به این معنا که هر برندی سعی می‌کند با ارائه برنامه‌های خلاقانه‌تر و منحصربه‌فردی که دارد، به گونه‌ای متفاوت‌تر در این فضا حضور یافته و توجه مخاطبان بیشتری را به خود جلب کند. در همین راستا نیز یکی از اقدامات خلاقانه‌ای که برند اسیکس در رابطه با معرفی کفش‌های ورزشی خود داشته است، طراحی یک پلت‌فرم ورزشی است که به کاربران خود اجازه می‌دهد، یک برنامه آموزشی را برای دویدن داشته باشند. این پلت‌فرم طوری طراحی شده است که با توجه به سن، جنسیت و سابقه ورزشی‌ای که کاربران به آن ارائه می‌دهند، می‌تواند یک برنامه ورزشی را برای آنها طراحی کرده و تمریناتی که لازم است در جهت بهبود وضعیت خود در دویدن داشته باشد‌ را به آنها پیشنهاد می‌دهد. ارائه چنین راهکاری می‌تواند به کسانی که علاقه‌مند به ورزش دو هستند، کمک شایانی کند و در عین حال آنها را به سوی محصولات برند اسیکس، خصوصا کفش‌ ورزشی آن جلب کند.

  •  قهرمانان را به چالش بکشید

همانگونه که ذکر شد، برند اسیکس به طور خاص به ورزش دوی ماراتن توجه خاصی دارد و در همین زمینه نیز سریع‌ترین دونده دوی مارتن آمریکا، یعنی رایان هال در برنامه‌های تبلیغاتی این برند جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. در همین زمینه می‌توان به یکی از راهکارهای خلاقانه برند اسیکس در سال‌های اخیر تحت عنوان «چالش تردمیل» اشاره کرد که طی اقدامی عملی، فعالیتی خلاقانه و منحصربه‌فرد را در زمینه تبلیغات به انجام رسانده بود. در این شیوه، برند اسیکس، تردمیل‌های سیاری را به نقاط مختلف آمریکا برده و مردم را به چالش دویدن ‌روی تردمیل فرا می‌خواند. در این چالش از مردم خواسته می‌شد که رکورد رایان هال را بشکنند که البته چنین اتفاقی نیفتاد و هیچ‌کس از شرکت‌کنندگان در این چالش موفق به چنین کاری نشدند. هدف اصلی که از این شیوه خاص تبلیغاتی مورد نظر بود، در درجه اول ایجاد یک احترام همگانی برای ورزشکاران بود، چراکه این افراد به‌گونه‌ای متفاوت و منحصر‌به‌فرد، جایگاه مهمی در فعالیت‌های ورزشی داشته و قدرت بدنی بالایی دارند که دیگر مردم جهان فاقد آن هستند. از طرفی نیز همگام‌بودن ورزشکار مذکور با محصولات اسیکس و خصوصا کفش ورزشی آن، اقدام مذکور را به یک چالش عمده با این نام تجاری نیز تبدیل کرده بود؛ چالشی که در آن هیچ هماوردی در مقابل این برند وجود نداشته است.

  •  کمپینی که مخاطب آن جوانان هستند

کمپین«?want it more» از جمله کمپین‌های تبلیغاتی جدید برند اسیکس محسوب می‌شود که بیشتر با هدف مخاطب قرار دادن گروه سنی جوانان شکل گرفته است. این کمپین که به معرفی محصولات ورزشی این برند می‌پردازد، از طریق ابزارهای مختلف تبلیغاتی مانند رسانه‌های چاپی، رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و … ورزشکاران حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای را مخاطب قرار داده و با انتخاب شعار فوق نیز بر روحیه جاه‌طلبی و زیاده‌خواهی جوانی تأکید بیشتری دارد. در واقع مدیران اجرایی این کمپین، معتقد هستند که با انتخاب شعار مذکور، انگیزه زیادی به ورزشکاران داده می‌شود تا به اهداف مورد نظر خود برسند، این اقدام یک گام جسورانه محسوب می‌شود که در عین حال این جسارت را به مصرف‌کنندگان محصولات اسیکس نیز می‌دهد تا بتوانند در موقعیت‌های ورزشی خود، موفقیت‌های قابل توجهی را پیش‌بینی کرده و برای رسیدن به آنها، بیشتر تلاش کنند.

  •  اسیکس فقط برای دوندگان نیست

گسترش دایره مخاطبان و یافتن مصرف‌کنندگان بیشتر، از جمله اهداف بزرگ در سیستم‌های بازاریابی محسوب می‌شود که خصوصا بعد از تثبیت و جا افتادن یک نام تجاری در میان مخاطبان، به اجرا در‌می‌آید. در همین راستا نیز باید گفت برند اسیکس که جایگاه خود را به عنوان یک برند ورزشی در میان مخاطبان جهان یافته است، سعی در گسترش دایره مخاطبان خود داشته و نفوذ به سایر رشته‌های ورزشی به جز‌ دوندگی و حتی نفوذ به عرصه زندگی عادی مردم را در دستور کار خود قرار داده است. از آنجایی که برند اسیکس، در سال‌های اخیر توجه خاصی به دوی ماراتن نشان داده‌ و بیشتر تبلیغات آن نیز در حوزه این ورزش بوده است، اینطور استنباط می‌شود که کفش ورزشی این برند مخصوص دوندگان طراحی شده‌ و این نکته نیز از دید مدیران بازاریابی این نام تجاری دور نمانده و بنابراین در اهداف آتی خود برای طراحی برنامه‌های تبلیغاتی، این نکته را مد نظر خواهند داشت. گسترش استفاده از کفش اسیکس در دیگر ورزش‌ها، جزء اهداف اصلی این برند محسوب می‌شود، ضمن اینکه مدیران ارشد بازاریابی برند اسیکس، معتقدند که این برند تنها برای ورزشکاران طراحی نشده، بلکه سایر مردم عادی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند؛ بنابراین پیام‌های تبلیغاتی جدیدی که برند اسیکس آنها را ترویج می‌دهد، شامل عبارت‌هایی مانند «اسیکس فقط برای دوندگان و یا ورزشکاران نیست»، می‌شود که نشان‌دهنده گسترش این نام تجاری در میان طیف بیشتری از مخاطبان خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.