اخبار استارتاپی دانش بنیان

تامین ۷۰ درصد هزینه‌ فضای شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان

Dr. Siavash Melkifar in a press conference
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری از تامین 70 درصد هزینه‌ رهن فضای استقرار شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: این تسهیلات به مدت 5 سال و بدون بهره و وثیقه در اختیار این شتاب‌‌دهنده‌‌ها قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دکتر سیاوش ملکی‌فر در نشست خبری با حضور خبرنگاران رسانه‌ها درباره چرخه عمر استارتاپ‌ها، گفت: استارتاپ‌ها چرخه عمری دارند و به‌تدریج پا‌می‌گیرند و بزرگ می‌شوند.

تعدادی از آنها موفق شده و وارد بازار بورس می‌شوند. صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر دارد از لحظه‌ای که استارتاپ‌ها شکل می‌گیرند تا لحظه‌ای که وارد بازار بورس می‌شوند، در کنار استارتاپ‌ها باشد و از آنها حمایت کند.

وی در ادامه به تشریح این حمایت‌ها پرداخت و اظهار کرد: برای کمک به استقرار شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان، صندوق نوآوری و شکوفایی تا ۷۰درصد هزینه‌های رهن فضای استقرار آنها را پرداخت می‌کند که این تسهیلات به مدت ۵سال و بدون بهره و وثیقه در اختیار این شتاب‌‌دهنده‌‌ها قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، اعطای تسهیلات برای تامین تجهیزات فنی یکی دیگر از خدمات صندوق به شتاب‌دهنده‌هاست.

بسیاری از شتاب‌دهنده‌ها برای آنکه شتاب‌دهی را انجام دهند، نیازمند تجهیزات متعددی هستند، در این راستا می‌توانند از صندوق تسهیلات کم‌بهره با نرخ ترجیحی دریافت کنند که در این بحث با سایر نهادها به خصوص شهرداری تهران نیزهمکاری‌هایی انجام داده‌ایم، به عنوان مثال شهرداری فضاهایی دارد که می‌تواند به صورت رایگان یا همراه با تخفیف‌های ویژه در اختیار شتاب‌دهنده‌ها قرار دهد.

حمایت ۹۰ درصدی برای دوره‌های آموزشی

ملکی‌فر همچنین با اشاره به ارائه خدمات بلاعوض توانمندسازی برای شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان عنوان کرد: این خدمات در قالب خدمات آموزشی، مشاوره‌ای، حمایت از اخذ استانداردها و مجوزها، حفاظت از مالکیت فکری، برگزاری رویدادها و شبکه‌سازی، رتبه‌بندی و جوایز و توسعه بازار ارائه می‌شود.

در حوزه آموزش ما می‌توانیم از اعزام مدیران و کارشناسان شرکت‌ها به دوره‌های آموزشی داخل و خارج کشور حمایت کنیم و ۹۰ درصد هزینه‌ها را بپردازیم. در حوزه استانداردها و تاییدیه‌ها نیز اقداماتی صورت گرفته و در حال حاضر لیست ۱۵ گانه‌ای از استانداردهای محصولی و صادراتی تهیه شده است. البته باید توجه داشت که این لیست بسته نشده ‌و بنا به درخواست شرکت‌‌ها، استانداردهای دیگری نیز در صورت تصویب در صندوق به لیست اضافه خواهد شد.
وی ادامه داد: برای اخذ استانداردهای محصولی تا سقف ۲۰‌میلیون تومان و برای اخذ استانداردهای صادراتی تا سقف ۱۰۰میلیون تومان حمایت‌های بلاعوض برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده است. همچنین صندوق فضاهای مناسبی برای برگزاری رویدادهای کارآفرینی، نوآوری و… در اختیار دارد.

از جمله یک سالن ویژه رویدادهای شتاب‌دهی، یک آمفی‌تئاتر با ظرفیت ۲۰۰ نفر و سالن‌های دیگری که می‌تواند به صورت رایگان یا با تخفیف‌های قابل توجه در اختیار شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان قرار ‌گیرد.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، در خصوص حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی یک لیست از ۷۲ نمایشگاه معتبر داخلی و ۴۰ نمایشگاه معتبر خارجی تهیه کرده است.

۷۰ درصد هزینه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان تا سقف ۲۰ میلیون تومان در سال برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی تحت پوشش صندوق قرار دارد. برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی نیز این شرکت‌‎ها تا سقف ۶۰ میلیون تومان خدمات بلاعوض دریافت می‌کنند. همچنین صندوق از اعزام یا پذیرش هیات‌‌های تجاری برای بازاریابی محصولات دانش‌بنیان یا عقد قراردادهای تجاری نیز حمایت می‌کند.

حمایت غیرمستقیم صندوق از استارتاپ‌ها از طریق اختصاص تسهیلات ۲۶۹ میلیارد تومانی به صندوق‌های پژوهش و فناوری

ملکی‌فر در ادامه این نشست خبری، با اشاره به اینکه استارتاپ‌ها معمولا بعد از یک دوره شش‌ماهه تا یک‌ساله از شتاب‌دهنده‌های دانش‌بنیان خارج می‌شوند، گفت: این شرکت‌ها، برای رشد و بهتر شدن نیاز به جذب سرمایه دارند.

در این مرحله ما از دو برنامه استفاده می‌کنیم. یکی از این برنامه‌ها، همکاری با صندوق‌های پژوهش و فناوری است. تا امروز ۲۶۹ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ترجیحی و ۹۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری در اختیار ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری قرار داده‌ شده است. این صندوق‌ها می‌توانند منابعی را که در اختیارشان قرار گرفته به اعطای تسهیلات، سرمایه‌گذاری و صدور ضمانتنامه اختصاص دهند. در واقع صندوق نوآوری و شکوفایی استارتاپ‌ها را از کانال صندوق‌های پژوهش و فناوری حمایت می‌کند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به روش‌های این صندوق برای حمایت از شتاب‌‌دهنده‌های دانش‌بنیان، عنوان کرد: ما به دو روش می‌توانیم به این شتاب‌دهنده‌ها کمک کنیم؛ یکی ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه ۴ درصدی به آنها‌ست، با این هدف که شتاب‌دهنده‌ها این تسهیلات را برای تامین سرمایه بذری استارتاپ‌های فناور هزینه کنند.

روش دوم نیز «هم‌سرمایه‌گذاری» با صندوق‌های پژوهش و فناوری است، در این روش بخش قابل توجهی از منابع مالی مورد نیاز استارتاپ‌هایی که قرار است از شتاب‌دهنده‌ها خارج شوند، در دوره‌های اولیه سرمایه‌گذاری توسط صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت غیر‌مستقیم و توسط صندوق‌های پژوهش و فناوری به صورت مستقیم تامین می‌شود.

توسعه اکوسیستم نوآوری و فناوری با همکاری‌ سایر بازیگران این عرصه

وی در بخش دیگری از این نشست خبری درباره مهم‌ترین برنامه‌های معاونت توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: یکی از فعالیت‌های اصلی ما در این معاونت، همکاری با سایر بازیگران اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور با هدف توسعه اکوسیستم است.

در این حوزه ما چند برنامه اصلی داریم؛ اول اینکه به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها کمک کنیم تا بازارشان در داخل کشور رونق بگیرد، چرا‌که بسیاری از اینها اگر به مشتریان بالقوه‌شان متصل شوند، شاید بتوانند بخش خوبی از نیازهای مالی‌شان را از محل فروش کالا و خدمات تامین کنند که ما با برگزاری انواع رویدادهای تبادل فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های توانمند را به خریداران و مشتریان بالقوه محصولاتشان متصل می‌کنیم.

در همین زمینه به‌زودی رویداد سه‌روزه‌ای را با همکاری سازمان فضایی کشور برگزار خواهیم کرد که طی آن حدود ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه فضایی را گردهم آورده و با مشتریانشان آشنا می‌کنیم. این اتفاق برای دیگر حوزه‌های فناوری نیز برنامه‌ریزی شده است.

برای توسعه فناوری در مناطق محروم برنامه‌هایی داریم

ملکی‌فر در ادامه یکی دیگر از برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی را کمک به صادرات محصولات دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: با اینکه در حال حاضر کشور در وضعیت تحریم به سر می‌برد، اما راه برای صادرات خدمات و محصولات فناورانه بسته نیست.

شرکت‌های دانش‌بنیان خودشان راهکارهای خوبی برای صادرات پیدا کرده‌اند و ما نیز با تمام توان و ابزارهای مالی که در اختیار داریم، به آنها کمک خواهیم کرد. یکی از این روش‌ها تقویت پایگاه‌های صادراتی ایران در مقاصد صادراتی است. در سال جاری از ارائه خدمات و محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان در ۱۰ نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی در سایر کشورها حمایت می‌کنیم‌ که تاکنون حمایت‌های ما از ۳پایگاه در ترکیه، آذربایجان و چین قطعی شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی همکاری با صنایع بزرگ و شرکت‌های صنعتی بزرگ است، برای اینکه زنجیره‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان حول محور آنها شکل بگیرد. تحریم‌ها و نوسانات نرخ ارز باعث شده زنجیره ارزش شرکت‌ها و صنایع بزرگ کشور تا حدود زیادی آسیب ببیند.

ما معتقدیم که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند این زنجیره ارزش را تامین و تقویت و به رقابت‌پذیری صنایع بزرگ کشور کمک کنند، لذا در تلاش هستیم شرکت‌های دانش‌بنیان را به این صنایع بزرگ متصل کنیم.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان با تاکید بر اینکه برای توسعه فناوری‌های اولویت‌دار کشور نیز برنامه‌ای داریم، خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی برای توسعه فناوری‌های انرژی خورشیدی، حوزه پسماند، حوزه آب و سایر حوزه‌هایی که اولویت دارند و نیازمند تامین مالی هستند، در دستور کار داریم. برنامه‌هایی را نیز برای توسعه فناوری در مناطق محروم به قصد ایجاد اشتغال پایدار و حل مشکلات آن مناطق تنظیم کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.