شاخ این غول‌ها شکستنی نیست!

0

چه کسی برنده است؟ در میدانی به بزرگی اکوسیستم تلفن‌های همراه ایستاده‌ایم و جنگی تمام‌عیار درگرفته است. دو گلادیاتور روبه‌روی هم ایستاده‌اند. گامی عقب نمی‌روند. جنگی همه‌جانبه است. نه‌تنها درآمد بیشتر که به دست آوردن قلب و فکر مشتریان و طراحان اپلیکیشن‌ها را هم باید عاملی برای این جنگ بزرگ دانست. اما در دنیای امروز غول‌های جنگجوی این میدان چه کسانی می‌توانند باشند جز ابرقدرت‌های دنیای دیجیتال؟ بله، باز هم صحبت از اپل است که این بار رودرروی گوگل ایستاده است در میدان جنگ اپلیکیشن‌ها. اپل سیستم‌عامل آی‌او‌اس (ios) را به بازار عرضه می‌کند و گوگل اندروید را. اولی برای عرضه اپ‌هایش صاحب اپل ‌استور است و دومی محصولاتش را در گوگل پلی ارائه می‌دهد. هردو محصولات متنوعی مانند اپ، کتاب، فیلم، موسیقی و سریال‌های تلویزیونی برای مشتریان آماده دارند. اما کدام یک بهتر است؟ در این گزارش براساس آخرین آمارها به مقایسه این دو پرداخته‌ایم.

  •  آمار میلیونی اپل و گوگل

هردو بیش از یک میلیون اپ ارائه می‌دهند و آمار دانلودی بالای چند میلیارد دارند. اپل معمولا در سخنرانی‌های تکنیکی از این آمار استفاده می‌کند. در سال 2008 میلادی آیفون 3G عرضه و با حدود 500 اپ راه‌اندازی شد. اپل استور طی سه ماه به بیش از 100 میلیون دانلود و رشد اپ‌ها به بیش از 3 هزار عدد رسید. در سال 2009، 2 میلیارد، در 2010 حدود 3 میلیارد و در سال 2011، 10 میلیارد دانلود از 350 هزار اپ این شرکت صورت گرفت. در ماه مارس سال 2012 تعداد کل دانلودها از 550 هزار اپ (170 هزار اپ برای استفاده در آی‌پد عرضه شده بود) به بیش از 25 میلیارد رسید. یک سال بعد اپل 50 میلیارد دانلود و در اواخر 2014، 85 میلیارد دانلود داشت. در اواخر سال 2013 میلادی تعداد اپ‌ها به بیش از یک میلیون رسید و در حال حاضر تعداد اپ‌های آی‌اواس به حدود 4/1 میلیون عدد می‌رسد. اگرچه عده‌ای از پژوهشگران اعتقاد دارند رقم واقعی آن حدود 2/1 میلیون است.

  •  شاخ این غول شکستنی نیست

گوگل فروشگاه اندروید را در سال 2008 با تعداد کمی اپ راه‌انداری کرد. اما نرخ رشد بالا بود و در سال 2009، 300 اپ و در تابستان 2010 حدود 8 هزار اپ را برای دانلود در دسترس کاربران قرار داد و تعداد کل دانلودها از یک میلیارد عبور کرد. با این حال هنوز با اختلاف زیادی از اپل عقب بود. سال 2011 گوگل آمار دانلود بالایی داشت، 3، 6 و سپس 10 میلیارد آماری بود که گوگل در این سال ثبت کرد. این الگو در سال 2012 هم ادامه یافت و تعداد اپ‌ها از 500 هزار گذشت و برای اولین بار شمار دانلودها از مرز 25 میلیارد عبور کرد. در 6 مارس 2012 نام فروشگاه اندروید (اندروید مارکت) به گوگل پلی تغییر یافت و همزمان به گوگل‌ موزیک و فروشگاه مجازی کتاب گوگل الحاق شد و شد آنچه شاید خیلی‌ها انتظارش را داشتند. یعنی در این سال گوگل توانست روی دست اپل بزند و از نظر تعداد اپ‌های دردسترس، فروشگاهش در اواخر سال 2014 از اپل پیشی گرفت. به گزارش وال‌استریت ژورنال، در سه ماه اول سال 2015 تعداد اپ‌های دانلودشده از گوگل پلی 70 درصد بیشتر از اپل استور بوده اما درآمد اپل از بازار اپ‌های خود در این دوره زمانی 70 درصد بیشتر از گوگل بوده است. گزارش وال‌استریت ژورنال براساس App Annie Index تهیه شده بود. آمار بالاتر دانلود گوگل عمدتا به علت بازار رو به گسترش مکزیک، ترکیه، برزیل و اندونزی بوده است و مقایسه آمارها نشان می‌دهد که در 9 ماه اول 2015 گوگل 60 درصد آمار دانلود بیشتری نسبت به اپل داشته است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.