define تقویم محتوا چیست و چرا مهم است؟ |هفته‌نامه شنبه
بازاریابی انتخاب سردبیر

تقویم محتوا چیست و چرا مهم است؟

تقویم محتوا برای نویسندگان، ناشران، صفحات اجتماعی و مدیران کارآمد است

تقویم محتوا
می‌توان گفت با داشتن یک برنامه منظم می‌توانید در شرایط متفاوت بهتر تصمیم‌گیری کنید که در رویدادها و شرایط غیرمنتظره بسیار کارآمد است.

تقویم محتوا یک گاه‌شمار یا تقویم است که محتوا که می‌خواهید منتشر کنید، به همراه زمان انتشار هر کدام، در آن درج شده است. ایجاد و مدیریت تقویم محتوا می‌تواند با نرم‌افزارهای بازاریابی محتوا، یا تنها با طراحی یک تقویم معمولی در اکسل یا روی کاغذ صورت بگیرد.

تقویم محتوا می‌تواند کمی جامع‌تر باشد و نوع محتوا، مثل متنی یا ویدئویی، یا زمان انتشار در شبکه‌های اجتماعی را نیز شامل شود. تقویم محتوا نه‌تنها برای کسب‌وکارها و بازاریابان محتوا، بلکه برای نویسندگان، ناشران، صفحات اجتماعی و مدیران نیز کارآمد است.

  چرا باید از تقویم محتوا استفاده کرد؟

تقویم محتوا

تقویم محتوا می‌تواند از چند جهت باعث پیشرفت فرایند استراتژی تولید محتوا شود. پیش از همه، این ابزار به شما زمان می‌دهد تا درباره محتوایی که قصد نگارش آن را دارید، به درستی فکر کنید. در واقع، تفاوت اصلی نویسندگان حرفه‌ای با سایرین، این است که نویسندگان معمولی شاید یک ساعت را تنها برای نوشتن یک پاراگراف صرف کنند، چراکه کاملا نمی‌دانند قرار است درباره چه چیزی بنویسند. در حالی که نویسندگان حرفه‌ای نسبت به موضوع تسلط دارند.

با کمک تقویم محتوا می‌توان تمام ایده‌ها را به صورت سازماندهی شده در یک جا مشاهده کرد. اگر میزان محتوای مورد نیاز و انواع آن را مشخص کرده باشید، در این صورت تنها کافی است دست به نوشتن بزنید و نیازی نیست برای پیداکردن محتوای مناسب وقت تلف کنید. تقویم محتوا شما را پیش از نوشتن محتوای جدید، نسبت به موضوع جدید آماده می‌کند.

در همین حال، با داشتن یک تقویم سازماندهی شده، برنامه‌ریزی آسان‌تر از معمول می‌شود. در این صورت لزومی برای تعیین دوباره استراتژی درباره محتوایی که باید بنویسید و تاریخ و پلتفرم انتشار وجود ندارد و در برنامه‌تان ثبات برقرار می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد، ۲۷ درصد از مشتریان می‌گویند، محتوای منتشرشده بدون نظم زمانی و با کیفیت پایین باعث می‌شود تا این باور در آنها القا شود که آن برند به‌روز نیست و همگام با عادات مشتریان پیش نمی‌رود.

  ویژگی‌های تقویم محتوا

ویژگی‌های تقویم محتوا

اول از همه، می‌توان گفت با داشتن یک برنامه منظم می‌توانید در شرایط متفاوت بهتر تصمیم‌گیری کنید که در رویدادها و شرایط غیرمنتظره بسیار کارآمد است. همچنین همکاری بین اعضای تیم با وجود یک لیست منظم چندین برابر آسان‌تر می‌شود، چراکه همه چیز با نظم کامل از پیش مشخص شده است.

از دیگر ویژگی‌های تقویم محتوا این است که برای تولید محتوای همیشه سبز به کمک‌تان می‌آید. محتوای همیشه سبز به آن دسته از پست‌هایی گفته می‌شود که وابسته به زمان محدودی نیستند. یعنی مخاطب در هر زمان به سراغشان می‌آید. این محتوا بهترین دوستان بازاریابان به حساب می‌آید و با کمک تقویم محتوا می‌توانید آسان‌تر به آن دسترسی داشته باشید و با انتشار یا اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، استفاده چندباره و بهینه‌تری ببرید.

علاوه بر این، در یک تقویم، پست‌ها بر اساس انواعی که خودتان مشخص می‌کنید، قابل مرتب‌سازی هستند که می‌تواند بر اساس هدف (مانند محتوای محصول‌محور، محتوای آموزشی یا…) یا دسته‌بندی مشخص شود. از این رو می‌توانید بازخورد هرکدام از محتوا‌ها را با توجه به فاکتورهایی مانند ماه، روز یا ساعات مختلف بررسی کنید و از آمار به دست آمده برای پست‌های آینده بهره ببرید.

ویژگی دیگر تقویم محتوا که به کمک بازاریابان می‌آید، کمک برای نه گفتن به پروژه‌های غیرضرورری است. در صورتی که یک فهرست مشخص از محتوا داشته باشید، می‌توانید بهتر تصمیم‌گیری کنید که پروژه جدیدی را به فهرست خود اضافه کنید یا خیر. این ویژگی نیز در ثبات استراتژی تولید محتوا اثرگذار است.

  نتیجه‌گیری

شاید تقویم محتوا در ابتدا تنها به عنوان یک فهرست ساده تلقی شود. شاید به این فکر کنید که نیازهای کسب‌وکار به مرور تغییر می‌کند و داشتن یک تقویم  خیلی ضروری نیست. یا اینکه آن را دست‌و‌پاگیر خطاب کنید. اما این ابزار نه‌تنها مانع پیشرفت استراتژی شما نمی‌شود، بلکه کاملا انعطاف‌پذیر است و می‌تواند موانع زیادی را هم بردارد.

در واقع، تقویم محتوا به شما کمک می‌کند تا محتوای باکیفیت‌تر، بیشتر و با استرس کمتری تولید کنید و در نتیجه شما را بهتر به نتیجه دلخواه می‌رساند. تقویم محتوا ابزار ساده‌ای است که بازاریابان، نویسندگان یا ناشران را در آسان‌تر ساختن امور یاری می‌کند و از همه مهم‌تر، هزینه زیادی به همراه ندارد و تهیه آن به‌سادگی و در مدت زمان کم صورت می‌گیرد. به همین دلیل است که بسیاری از بازاریابان محتوا و نویسندگان حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند.

1 دیدگاه

  • رضازاده 15 نوامبر 2018

    نوین هاب یکی از سایت های ایرانی که من دارم ازش استفاده میکنم که خیلی خوبه و تقویم و زمانبندی انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی را دارد. https://novinhub.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.