نان و پنیر برایتان لالایی می‌خواند

0

همه چیز برای دچار‌شدنتان به دیابت فراهم است؛ کاری که به‌خاطرش ساعت‌ها بی‌حرکت پشت میز می‌نشینید، غذایی که نمی‌توانید برای سالم تهیه‌کردنش وقت بگذارید، زندگی پردغدغه‌ای که استرس بالایی را به شما تحمیل می‌کند و البته خوابی که با وجود یک دنیا فکر و خیال، به آسانی به چشمتان نمی‌آید. محققان می‌گویند خواب ناکافی یکی از دلایل اصلی ابتلا به دیابت، چاقی و حتی اضطراب است. اگر شما هم آسان به خواب نمی‌روید و اگر هم بروید‌ تا صبح بارها از خواب می‌پرید، به این توصیه‌ها عمل کنید. شاید با راهکارهایی که در ادامه آورده‌ایم، بتوانید شانس مبتلا‌شدن به بیماری‌های ناشی از کم‌خوابی و بدخوابی را پایین بیاورید.

  •  تریپتوفان‌درمانی کنید

پیش از این نامی از این ماده جادو‌کننده نشنیده‌اید؟ تریپتوفان همان ترکیبی است که برای بهبود وضعیت خوابتان به آن نیاز دارید و از نظر محققان با مصرف برخی خوراکی‌ها، می‌توانید حجم این ماده در بدنتان را بالا ببرید. محققان معتقدند که با مصرف آجیل‌ها، مغزها، موز، عسل و تخم‌مرغ میزان قابل توجهی از این اسیدآمینه ضروری به بدنتان وارد می‌شود و راحت‌تر، عمیق‌تر و طولانی‌تر می‌خوابید.

  •  بی‌خیال کربوهیدرات نشوید

شاید کربوهیدرات‌ها علت اصلی چاقی شما باشند اما برای اینکه چرخه خواب و بیداری‌تان دچار اختلال نشود، نباید آنها را به‌طور کامل از رژیم شبانه‌تان حذف کنید. کربوهیدرات‌ها هم باعث افزایش تریپتوفان در بدنتان می‌شوند و به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از خواب، یک کاسه غلات غنی‌شده را همراه با شیر میل کنید یا لااقل یک لقمه نان و پنیر بخورید.

  •  میان‌وعده قبل از خواب فراموش نشود

اینکه اهل شام خوردن هستید یا نه، برای ما مهم نیست. مهم این است که درست در لحظه‌ای که گرسنه هستید، وارد رختخوابتان نشوید. درست است که با خوردن غذاهای سنگین، خواب‌خوشی را  تجربه نمی‌کنید، اما اگر با شکم کاملا خالی بخوابید هم اتفاق خوبی در انتظارتان نخواهد بود.

  •  با برگر و سیب‌زمینی سرخ‌شده خداحافظی کنید

محققان می‌گویند کسانی که غذاهای چرب و سرخ‌شده می‌خورند، تنها دچار چاقی نمی‌شوند. با توجه به بررسی‌های پژوهشگران، این افراد به اختلالات خواب هم دچار می‌شوند و گذشته از این، تا صبح بارها به‌خاطر توالت‌رفتن از خواب بیدار می‌شوند. از نظر آنها افرادی که به خوردن غذاهای سنگین عادت دارند، درست مثل کسانی که شب‌ها خوراکی کافئین‌دار میل می‌کنند یا بعد از تاریک‌شدن هوا مایعات زیادی را مصرف می‌کنند، بارها در طول شب از خواب بیدار می‌شوند و به همین دلیل صبح هر روز خسته‌تر از روز قبل از خواب بیدار می‌شوند.

  •  مراقب کافئین پنهان باشید

حتی اگر شب‌ها چای و قهوه نخورید هم نمی‌توانید به خوب خوابیدن مطمئن باشید. بسیاری از هله‌هوله‌های دوست‌داشتنی شما، بی‌آنکه بدانید میزان زیادی کافئین دارند و می‌توانند شما را بی‌خواب کنند. شکلات کاکائویی، نوشابه سیاه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا از جمله خوراکی‌هایی هستند که بعد از تاریک‌شدن هوا نباید سراغشان بروید. گذشته از این، داروهایی مثل مسکن‌ها، قرص‌های کاهش وزن و برخی ‌داروهای سرماخوردگی هم این ماده را در خود دارند. پس قبل از مصرف‌کردنشان برچسب روی جعبه را مطالعه کنید.

  •  سس فلفلی نخورید

مصرف خوراکی‌های محرک، درست مانند مواد غذایی کافئین‌‌دار، باعث بی‌خوابی می‌شود. اگر فلفل‌دوست باشید و شام شبتان همیشه تند باشد، احتمالا کم‌خواب یا بدخواب هم هستید. گذشته از این، از یاد نبرید که مصرف نیکوتین هم اثر مشابهی روی بدن می‌گذارد و به همین دلیل اگر سیگاری باشید، ممکن است بارها و بارها با بی‌خوابی شبانه دست و پنجه نرم کرده باشید.

  •  کمتر ادویه بخورید

بسیاری از ادویه‌های خوش‌طعم و بویی که در غذاها می‌ریزید، دستگاه گوارش شما را آزار می‌دهند و اگر ۳-۴ ساعت قبل از خوابیدن سراغشان بروید، با سوزش سر‌دل و مشکلاتی از این دست خوابتان را مختل می‌کنند.

  •  از ویتامین‌ها کمک بگیرید

مصرف ویتامین‌های گروه ب، می‌تواند آرامش را به خواب و حتی بیداری شما بیاورد. اگر آزمایش‌هایتان از کمبود این ویتامین حکایت می‌کنند، پس از مشورت با متخصصان، دوز مناسبی از مکمل‌های حاوی ویتامین‌های گروه ب را مصرف کنید. گذشته از این، برای بهتر خوابیدن، در طول روز از خوراکی‌های حاوی این ویتامین مثل جوانه‌گندم، سبوس، موز یا  حتی تخمه‌آفتابگردان کمک بگیرید. به گفته محققان مصرف بیشتر این ویتامین می‌تواند به کاهش اختلالات خواب منجر شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.