راهکارهای جلوگیری از افت اعضای تیم

0

چیزی که این روزها درگیرودار ظهور تکنولوژی گم می‌شود، روابط انسانی است. گاهی اوقات اصول ساده مدیریت، مثل رهبری تیم، از یاد می‌رود و مدیران تنها به تکنولوژی و به کار گرفتنش در محیط کار دل می‌بندند، غافل از اینکه آن‌ها با انسان روبرو هستند نه ماشین!

نیازهای اساسی انسان‌ها در محل کار فارغ از هر جنسیت و قومیت و جغرافیای زیستی، هیچ‌وقت تغییر نمی‌کند. همه ما به‌عنوان انسان دوست داریم در محل کار اطلاعات مفید و کاربردی در اختیارمان گذاشته شود، ایده‌هایمان به حساب بیایند، در تغییرها و فرایندهای بهبود سازمان مشارکت داشته باشیم و نسبت به تلاش‌هایمان بازخورد بگیریم. وقتی تیمی را مدیریت می‌کنید، این نیازها را به چهار مرحله ساده زیر تقسیم کنید و مسئله کارکرد ضعیف اعضای تیم را حل کنید:

قدم اول، روشنگری: به‌روشنی برای افراد تیمتان توضیح دهید که چرا تغییر خاصی باید اتفاق بیفتد. پاسخ دادن به «چرا»ها موتور محرکه تیم است، این پاسخ‌ها به کار مفهوم می‌بخشد. چه کارکنان این سوال‌ها را بپرسند و چه نپرسند، برای جواب دادن به این سوال‌های اساسی اشتیاق نشان دهید: به کجا می‌رویم؟ (استراتژی)، چه کنیم تا به اهدافمان برسیم؟ (برنامه)،از دست من چه کمکی برمی‌آید؟ (نقش‌ها)،این کار چه نتیجه‌ای برای من دارد؟ (پاداش)، به‌ طور کامل برای اعضای تیم تشریح کنید که عملکردشان چه طور بر کارکرد تیم اثر می‌گذارد، و این تاثیر، در نهایت چطور امنیت شغلی، فرصت ترقی، اعتبار، فرصت انجام پروژه‌های بیشتر و پاداش‌های مالی را برایشان فراهم می‌کند.

قدم دوم، سوال کنید: تا وقتی مطمئن نیستید که همه اعضای تیم مسئله را درک کرده‌اند، کار را ادامه ندهید. ۸۰ درصد گوش دهید و ۲۰ درصد حرف بزنید! در موقعیت بروز پیامدهای کاری ضعیف، احساسی برخورد نکنید. در فرصت مناسب، در مورد عملکرد پایین کارمند، صحبت کنید و قضاوت را تا شنیدن همه حرف‌های او به تعویق بیندازید. هفته آینده در مورد دو قدم بعدی می‌نویسم، قدم‌هایی که مسیر بهبود اعضای تیم را به‌راحتی هموار می‌کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.