اخبار استارتاپی بازاریابی بازاریابی شبکه های اجتماعی

چیکار کنیم شبکه اجتماعی مون بترکونه

نظرات 6 کار آفرین در مورد استراتژی شبکه‌های اجتماعی که به موفقیت‌شان کمک ‌کرده

چیکار کنیم شبکه اجتماعی مون بترکونه
برای استفاده بهتر از شبکه‌های مجازی باید عادت ارزیابی موفقیت استراتژی شبکه‌های اجتماعی را داشته باشید. برای این کار سارا فروی باور دارد که کسب‌و‌کارها باید وقت کمتری ‌‌روی ظاهر‌ و وقت بیشتری ‌ روی Engagement یا «درگیری مخاطب» بگذارند.

برندها از طریق استراتژی شبکه‌های اجتماعی به اینفلوئنسرها و پیشتازان شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شوند، چرا‌که این کانال‌ها کارایی خود را اثبات کرده‌اند. یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ۶۹‌ درصد بازاریاب‌ها از طریق بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی طرفداران ثابتی برای برند خود بنا کرده‌اند. عملا هرکسی که قدرت خرید دارد، یک حساب کاربری شبکه اجتماعی هم دارد‌ و اگر بازاریاب‌ها از این پلتفرم استفاده نکنند، رقبایشان این کار را خواهند کرد.

بسیاری از افرادی که در فضای مجازی شکست می‌خورند، از رعایت‌کردن چند اصول واضح غافلند. اولا، قبل از اینکه به اهداف خود برسید باید در درجه اول هدفی داشته باشید. بعد از آن، باید پیشرفت خود را در رابطه با این اهداف ارزیابی کنید و معیارهایی که به وسیله آن موفقیت را می‌سنجید، درک کنید. شاید از اینکه مردم مطالب شما را لایک می‌کنند لذت ببرید، اما اگر این لایک‌ها درآمدی نداشته باشد هیچ فایده‌ای ندارد.

متاسفانه برای افرادی که مخالف شبکه‌های اجتماعی هستند، کنار کشیدن و امتناع کردن جواب نمی‌دهد. قدرت فضای مجازی بسیار زیاد است. حتی بازاریابی دهان به دهان، که اسلحه پنهان کسب‌و‌‌کارهای کوچک در همه جای دنیاست، تا حد زیادی به حضور در شبکه‌های مجازی وابسته است. بله، راه فراری وجود ندارد.

عادت‌های برتر رهبران شبکه‌های اجتماعی

اگر می‌خواهید امسال‌ و سال‌های بعد، خودی نشان داده و پولی دربیاورید، فضای مجازی را نادیده نگیرید. ما با چند کارآفرین و صاحب کسب‌و‌کار صحبت کردیم تا در مورد عادت‌های شبکه‌های اجتماعی که به موفقیت‌شان کمک می‌کرد، اطلاعاتی به‌دست بیاوریم.

سارا فروی، مدیر بازاریابی آنلاین در پانتئون

برای استفاده بهتر از شبکه‌های مجازی باید عادت ارزیابی موفقیت استراتژی شبکه‌های اجتماعی را داشته باشید. برای این کار سارا فروی باور دارد که کسب‌و‌کارها باید وقت کمتری ‌‌روی ظاهر‌ و وقت بیشتری ‌ روی Engagement یا «درگیری مخاطب» بگذارند.

او می‌گوید: «بهتر است، از ارزیابی معیارهای پوچ و بی‌ارزش مثل لایک و تعداد بازدید خودداری کنید و ‌روی مسائل مهم‌تر مثل تعداد به اشتراک‌گذاری‌ها و کامنت‌ها تمرکز کنید». چرا‌که به هر حال هرکسی می‌تواند یک پست را دوست داشته باشد اما کسی که وقت می‌گذارد و به طور فعالی درگیر محتوای شما می‌شود، می‌تواند اثرگذاری برند شما را گسترده‌تر و فراگیرتر کند.

این اثرگذاری در معرض تغییرات سریع قرار دارد و به همین خاطر فروی معیارهای شرکتش را مدام کنترل می‌کند. برای مدیریت و ارزیابی تلاش‌هایی که صرف شبکه‌های اجتماعی می‌شود، پانتئون به سرعت می‌تواند همه این تلاش‌ها را به عادت تبدیل کرده و به عبارت دیگر بخشی از روتین پیش‌فرض خود قرار دهد.

او می‌گوید: «خوب یا بد، هیچ چیز نمی‌تواند این بی‌درنگی و فوریتی که در ذات شبکه‌های اجتماعی وجود دارد را شکست دهد. فضای مجازی در رابطه با احساسات مشتریان راجع به محتوای ما، بینش لحظه‌ای ارائه می‌دهد. (فرقی نمی‌کند محتوای خودمان باشد یا محتوای پولی تولید شده). شبکه‌های اجتماعی همچنین فضایی برای پاسخ دادن و برقراری گفت‌وگو با مخاطب ارائه می‌دهد.»

مایکل کیل، بنیانگذار و کاپیتان وب‌سایت سیاره قایق‌ها (Boat Planet)

مهم نیست معیارهای شبکه‌های اجتماعی شما، چقدر ارزشمندند، تا زمانی که آنها را به ورطه عمل نکشانده‌اید، هیچ معنا و مفهومی ندارند. وقتی مایکل کیل و تیمش اثربخشی کمپین‌هایشان را ارزیابی می‌کردند، سعی کردند از این دانش استفاده کرده و وقتشان را ‌‌روی کارهای با‌ارزش صرف کنند.

کیل می‌گوید: «ما نتایج هر یک از پست‌های شبکه‌های اجتماعی‌مان را تحلیل می‌کردیم و استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود را بر اساس نحوه عملکرد پست‌ها بازبینی و اصلاح می‌کردیم. با این روش می‌دانستیم کدام پست‌ها ارزش بیشتری دارند تا در آینده ‌روی آنها سرمایه‌گذاری زمانی کنیم.»

طبیعت پیمایش سریع شبکه‌های اجتماعی، ارزش تصاویر خیره‌کننده را افزایش می‌دهد. کیل به دیگران توصیه می‌کند تا تصاویری که احساسات مثبت مخاطب را بر‌می‌انگیزانند، پیدا کرده و در آینده کیفیت آن پست‌ها را افزایش دهند.

در صفحه فیس‌بوک شرکت، یک عکس جذاب و پرمخاطب یا به اصطلاح ویروسی، از بیشتر از هزار عکس دیده‌نشده و بی‌ارزش، ارزشمندتر است. البته کیل برخی از موفقیت‌های تیمش در شبکه‌های اجتماعی را ناشی از صنعت می‌داند. او می‌گوید: «قایقران‌ها افراد بسیار پرشوری هستند و ما خوش‌شانسیم که در صنعتی کار می‌کنیم که مخاطب‌مان به طور روزانه با محتوا در ارتباط و تعامل است.»

میچلا کریوانکوا، موسس یامی‌ور

صحبت از تصاویر گرافیکی شد، کسب‌و‌کارِ فقط آنلاین میچلا کریوانکوا برای فروش محصول، به‌شدت به اینستاگرام وابسته است. مثل کیل، او نیز اعتقاد دارد که عملکرد گذشته می‌تواند به بهبود نتایج آینده کمک کند.

کریوانکوا می‌گوید: «بخشی از کارهای روتین تیم من، چک‌کردن مداوم صفحه پروفایل اینستاگرام برای بررسی یکپارچه بودن تصاویر، طراحی و محتواست. مثل یک تشریفات و مراسم کوچک، ما به طور مداوم طراحی‌های بعدی‌مان را بر اساس رنگ‌هایی که صفحه اینستاگرام را جذاب‌تر و برجسته‌تر نشان می‌دهد، بنا می‌کنیم.»

فروش مهم است ولی کریوانکوا می‌گوید که درگیری مخاطب در اولویت اصلی قرار دارد. پیروزی تیم او دیدن استفاده مخاطب از ایموجی‌ها و کامنت‌گذاری است. شرکت او در گفت‌وگوهای کامنت‌ها شرکت می‌کند چرا‌که باعث می‌شود طرفداران با این برند در حال رشد، ارتباط بیشتری بگیرند.

کریوانکوا توضیح می‌دهد: «ما مدام به دستورالعمل‌های برند خود مراجعه می‌کنیم تا مطمئن شویم محتوایی که تولید می‌کنیم، مورد رضایت فالوئرهای ما قرار دارد.» طراحان او هنگام طراحی تصاویر گرافیکی در ذهن خود مخاطبان اینستاگرامی را در نظر می‌گیرند و از نقل قول‌ها و یک لحن پر‌احساس استفاده می‌کنند.

به عنوان نمونه، برای سال جدید شرکت یک تصویر گرافیکی درست کرد که هدف آن مبارزه با چیدن برنامه‌های اساسی برای تغییر در سال جدید بود. روی تصویر نوشته شده بود‌: «سال جدید، منِ جدید؟ ممنون ولی من خودِ فعلی‌ام رو دوست دارم».

دنیل رابینز، مدیر ارشد عملیاتی بینتانا سا پارایزو

مثل کریوانکوا، دنیل رابینز نیز نرخ Engagement یا درگیری مخاطب با محتوای پست‌ها را با حفظ حضور خود در بخش کامنت‌ها افزایش داده است. او می‌گوید: «ما به هر دیدگاهی که افراد ‌روی مطالب ما می‌گذارند، پاسخ می‌دهیم. مردم از اینکه یک برند به آنها گوش ‌داده و پاسخ می‌دهد، لذت می‌برند. این کار موجب قدرتمند‌شدن برند می‌شود.

«Attention Span‌» یا محدوده توجه آنلاین خیلی به طول نمی‌انجامد. برندها باید زمانی که کامنت هنوز داغ و تازه است، جواب آن را بدهند. رابینز همچنین گفت که حفظ یکپارچگی پیام برند در این فرایند کلید اصلی است.

او گفت: «اینکه بتوانی داستان برندت را به طور یکپارچه تعریف کنی، در بین مردم دست‌کم گرفته شده است اما یکی از مهم‌ترین عادت‌ها برای کسب موفقیت است.» شرکت آنها حتی به پست‌های مرتبط سایر افراد در شبکه‌های اجتماعی، یعنی پست‌هایی که در محدوده مخاطبی آنها قرار دارد، پاسخ می‌دهند. پیام دایرکت یا کامنت‌گذاری ‌روی پست‌ها به شرکت رابین اجازه می‌دهد تا به مکالمه‌ای که در مورد یک موضوع خاص در حال وقوع است، بپیوندند.

[bs-quote quote=”If you make customers unhappy in the physical world, they might each tell 6 friends. If you make customers unhappy on the Internet, they can each tell 6,000 friends
اگر در دنیای واقعی مشتریان از شما رضایت نداشته باشند، ممکن است به ۶ نفر از دوستانشان بگویند. اما اگر مشتریانتان در دنیای اینترنتی از شما راضی نباشند، می‌توانند این موضوع را با ۶۰۰۰ نفر از دوستانشان در میان بگذارند.” style=”style-13″ align=”left” author_name=”Jeff Bezos” author_job=”بنیانگذار آمازون” author_avatar=”https://shanbemag.com/wp-content/uploads/2019/04/jeff-bezoos.jpg”][/bs-quote]

علی ماهوان، مدیر اجرایی و موسس شیربرت

حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی که برند شده‌اند، فقط به آن برند خدمات نمی‌دهند؛ بلکه به افرادی که یک خانه آنلاین در اجتماعی که آن برند ایجاد کرده است نیز، کمک می‌کند. علی ماهوان می‌گوید با ارزش‌ترین عادت تیمش ساخت یک community یا اجتماع‌، به‌جای پر‌کردن شبکه‌های اجتماعی با پیام‌های برندگونه است. ماهوان می‌گوید: «پیام شما برای هیچ‌کس مهم نیست. شما باید یک اجتماع بسازید. سعی خود را برای فروش متوقف کنید و سعی کنید بخشی از فرهنگ و اجتماع باشید.»

شرکت ماهوان فقط درباره قراردادها و فروش‌ها مطلب نمی‌گذارد، بلکه برند او حساب کاربری‌اش را با پست‌هایی راجع به افراد با‌استعداد و موسیقی‌دان پر می‌کند. او می‌گوید: «موفق‌ترین استراتژی شبکه‌های اجتماعی، استراتژی‌ای است که قابل اعتماد باشد و گفت‌و‌گوی افراد را بر‌انگیزاند.»

فالوئرها، برند‌ها را بخشی از شخصیت خود می‌دانند، بنابراین هرچه آن برند در فرهنگ و اجتماع ریشه‌دار‌تر باشد، بهتر است.

آنتونی داوانی، مدیر اجرایی گروه داوانی

همه فالوئرها با هم یکسان نیستند. آنتونی داوانی با افتخار ۱۰۰۰ فالوئر غیر‌فعال را با تعداد انگشت‌شمار از افرادی که فعال و درگیر برند هستند، تعویض می‌کند. او می‌گوید: «ما به تعداد فالوئرهای خود توجه نمی‌کنیم.

تمرکز ما ‌روی ایجاد یک استراتژی شبکه‌های اجتماعی است که با کسب رضایت فالوئرهایی که محتوای ما را مفید و الهام‌بخش می‌دانند، رشد طبیعی برای برند به بار بیاوریم.» برای نیل به این هدف، داوانی نسبت به محتوایی که برندش در فضای مجازی پخش می‌کند، حساسیت نشان می‌دهد و تیم او این عادت را دارد که پست‌های «الهام‌بخش و آموزنده» در شبکه‌های اجتماعی پخش کند.

او برای یکپارچگی ارزش قائل است ولی باور دارد تعداد زیاد پست با پیام‌های تبلیغاتی می‌تواند افراد را فراری دهد. تیم او تعداد زیادی تصویر در استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود گنجانده است به طوری که آن پست‌ها تاثیرگذاری بیشتری دارند.

عادت‌های خوب یک‌شبه شکل نمی‌گیرند. این متخصصان تاکید داشتند که نه‌تنها باید استراتژی شبکه‌های اجتماعی مناسب را شناسایی کرده، بلکه باید آنها را در پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود به کار بگیرند. شما نیز می‌توانید همین کار را کنید، اما مراقب باشید، عادت‌های بد نیز به آسانی عادات خوب می‌توانند شکل بگیرند.

فرهنگ لغت محتوا

بازدید‌کننده :

بازدیدکننده به هر فرد ناشناس که صفحات وب‌سایت یا وبلاگ را مشاهده می‌کند، اطلاق می‌شود و هیچ اطلاعی نداریم که این فرد می‌تواند مشتری ما شود یا خیر.

مخاطب:

به بازدیدکننده‌ای که به محتوا و محصولات ما علاقه‌مند شده است و احتمال انتخاب محصولمان را در بین سایر محصولات برایش قائلیم، مخاطب می‌گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.