define مارکتینگ اتومیشن (Marketing Automation) چیست؟ |هفته‌نامه شنبه
محتوای برند بازاریابی

۱۰ دلیل برای اینکه کسب و کار شما به اتوماسیون بازاریابی نیاز دارد

داستان پیدایش مارکتینگ اتومیشن با گسترش دیجیتال مارکتینگ در قرن 21 گره خورده است. در این سال‌ها کسب‌وکارها سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه دیجیتال مارکتینگ انجام داده‌اند  از این رو  نیاز به ساز و کارهای جدیدتری بود تا  این فرایندها سریع‌تر و با بازدهی بیشتری انجام شود. امروزه بر اساس آخرین آمار نزدیک به 51٪ از کسب و کارها در سراسر جهان از اتوماسیون بازاریابی استفاده می‌کنند.

مارکتینگ اتومیشن چیست؟

در یک  تعریف کلی، مارکتینگ اتومیشن (Marketing Automation) یا اتوماسیون بازاریابی به پلتفرمی اشاره دارد که گردش کار و وظایف بازاریابی را به صورت خودکار اجرا  و اندازه‌گیری آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. این مزیت موجب می‌شود که کسب و کارها عملکرد و درآمد خود را به طرز چشمگیری بهبود دهند.
“هدف استفاده از مارکتینگ اتومیشن در ساده‌ترین تعریف ممکن، رساندن پیام درست در زمان درست به مخاطب درست است “بر اساس آخرین آمار، نزدیک به 51٪ از شرکت ها در سراسر جهان از اتوماسیون بازاریابی استفاده می‌کنند.

گزارشی که توسط Salesforce با عنوان State of Marketing(2021) منتشر شد، بیان می‌کند که 67 درصد از سرنخ‌های بازاریابی تولید شده در سراسر دنیا با نوعی از اتوماسیون بازاریابی جذب شده‌اند.

مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی بسیار زیاد است، به طوری که 91٪ از استفاده کنندگان قبول دارند که نقش مارکتینگ اتومیشن  برای موفقیت کلی تلاش های بازاریابی آنها بسیار مهم است.

زبلاین نخستین مارکتینگ اتومیشن کاملا ایرانی:

یکی از مشکلات عمده کسب و کارهای ایرانی در  استفاده از پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی ، هزینه بالا ،پرداخت دلاری و عدم امکان استفاده از این پلتفرم‌ها به دلیل تحریم‌های بین المللی بوده است. 

زبلاین به عنوان پلتفرم مارکتینگ اتومیشن ایرانی راهکارهایی اجرایی و عملیاتی برای چالش‌های بازاریابی کسب‌وکارهای ایرانی دارد. تمامی امکاناتی که برای خودکارسازی کمپین‌های بازاریابی خود نیاز دارید در زبلاین به بهترین شکل ممکن و در سطح استانداردهای جهانی ارائه می‌شود همچین قیمت مناسب و پشتیبانی دقیق و فارسی با رویکرد بازار ایران از مزیت‌های استفاده از زبلاین به عنوان بازیگر اصلی  اتوماسیون‌ بازارایابی در  ایران است .

مزیت‌های مارکتینگ اتومیشن زبلاین برای کسب‌وکارها:

1. صرفه‌جویی در زمان با خودکارسازی بازاریابی:

خودکارسازی کمپین‌های تبلیغاتی  می‌تواند بیش از8  ساعت در هفته در زمان شما را صرفه‌جویی کند

با استفاده از زبلاین ، این امکان وجود دارد هر آنچه برای اجرای روتین‌‌های بازاریابی خود نیاز دارید  را از قبل برنامه ریزی کنید. بنابراین وقت شما را آزاد می کند تا روی سایر فعالیت های مهم بازاریابی خود تمرکز کنید.

2.افزایش کارایی CRM

ترکیب زبلاین با سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) شما می توانند ارزش زیادی برای کسب و کارتان ایجاد کند و تصویری جامع از رابطه ای که یک مشتری با برند شما دارد به اشتراک می‌گذارد.

3. ارائه تصویری یکپارچه از فعالیت‌های بازاریابی

زبلاین شما را قادر می‌سازد تا کل فعالیت‌های بازاریابی خود را در یک محیط مدیریت کنید و همچنین تصویری بکپارچه  از کمپین‌های تبلیغاتی، نرخ تبدیل و موارد دیگر به شما نشان می‌دهد.

4. امکان شخصی‌‍سازی پیام‌های بازاریابی 

 پیام‌های شخصی سازی ‌شده ۶ برابر پیام‌های عمومی تعامل کاربر را به همراه دارند. 

با زبلاین می‌توانید به راحتی محتوا را بر اساس پرسونا و تعاملات خود شخصی‌سازی کنید. به عنوان مثال، می‌توانید بر اساس تعامل با یک محصول خاص پیامی فردی به مشتری ارسال کنید که در آن اطلاعاتی مانند نام و … نیز ذکر شده است.

5.جذب و پرورش سرنخ‌های فروش

یکی از  مزیت‌های اصلی مارکتینگ اتومیشن بهبود مدیریت و پرورش سرنخ است.

مارکتینگ اتومیشن کسب و کار شما را دقیقا مقابل چشم سرنخ‌های فروشتان قرار می‌دهد و آن‌ها را به سمت قسمت‌های پایین تر از قیف فروش هدایت می‌کند. پرورش لید به عنوان یکی از حیاتی‌ترین مؤلفه‌ها در اجرای استراتژی اتوماسیون بازاریابی محسوب ‌می‌شود.

6.بخش بندی و هدفگیری مجدد مشتریان

اتوماسیون بازاریابی می‌تواند در زمینه افزایش تعامل به خوبی عمل کند و برای جذب مجدد مشتریان همان روشی را به کار ببرد که در وهله اول برای جذب و درگیر کردن آنها عمل می‌کرد.

 اولین راه‌حل برای دستیابی به این هدف بخش‌بندی هوشمندانه کاربران است. برای اینکه پیام‌های شما مؤثر باشد، می‌توانید لیست مشتریان خود را بر اساس نیاز‌های مشترک آن‌ها سگمنت‌بندی کنید

7.شناخت و درک بیشتر رفتار مشتریان

مهم‌ترین تغییر در چشم انداز بازاریابی در سال‌های  اخیر این است که مشتری فقط اطلاعات  پروفایل کاربری نیست، بلکه یک شخصیت است و شناخت هر یک از مشتری های خاص بسیار مهم است.

  با رویکرد درست، می توانید از اتوماسیون بازاریابی برای شناخت مشتریان استفاده کنید وبا آن‌ها به زبانی شیوا صحبت کنید که بهترین بازخورد را داشته باشد.

8.بهینه سازی کمپین‌های بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به بهینه سازی فرآیندها و رساندن کمپین ها به سطح کاملاً جدیدی کمک می کند.

اتوماسیون بازاریابی به شما امکان می دهد در لحظه درست انتظارات مشتریان را برآورده کنید. این ابزارها سطح تعامل با مشتریان را متحول می‌کند.

9.پاسخگویی به‌هنگام به نیازهای کاربری

طبق مطالعه ای که توسط هاروارد بیزینس ریویو انجام شده است، اگر مشتریان بالقوه شما در عرض یک ساعت پس از درخواست پاسخ دهید، 7 برابر بیشتر احتمال دارد که از شما خرید کنند. همین مطالعه نشان داد که 63 درصد از شرکت ها بیش از یک ساعت زمان می برند تا به سوالات پاسخ دهند.

یک راه آسان برای کاهش زمان پاسخ‌گویی استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی  است. این سیستم به شما امکان می‌دهد که به کاربران خود در کسری از ثانیه پاسخ متناسب ارائه کنید.

10.یکپارچه سازی تجربه کاربری برای مشتریان

می‌توانید با نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی آسوده خاطر باشید و که مخاطبان شما، بسته به عملکردشان، تجربه یکسان و ثابتی را دریافت خواهند کرد.

زبلاین تضمین می‌کند که وقتی کاربر وارد یک گردش کار می شود، پیامی مناسب دریافت می‌کند.

جمع بندی

در این نوشته به بررسی مارکتینگ اتومیشن و نقش حیاتی آن در جذب مشتری جدید، وفادار کردن مشتری به کسب‌وکار و افزایش فروش پرداختیم و دانستیم با گسترش فضای رقابتی بین کسب‌وکارهای دیجیتال، عدم بهره‌مندی صحیح و به‌موقع از ابزار خودکارسازی بازاریابی موجب اتلاف بودجه‌ی بازاریابی و کاهش فروش کسب‌وکار می‌گردد.

بیشترین تمرکز اتوماسیون بازاریابی روی ارسال هدفمند و سفارشی پیغام به مشتری معطوف شده تا تعامل و خوانش پیام دریافتی از سوی کاربر به بالاترین میزان ممکن برسد.

توجه به محتوای پیغام، زمان ارسال و کانال ارتباطی بین کسب‌وکار و مشتری از مهم‌ترین فاکتورهایی است که برای تعامل با کاربر باید موردتوجه تیم بازاریابی کسب‌وکار قرارگیرد.

کاهش هزینه‌های بازاریابی و نیروی انسانی و همچنین افزایش سرعت اجرای کمپین‌های تبلیغاتی و تحلیل کاربران را می‌توان جزء بارزترین مزایای استفاده از زبلاین به عنوان ابزار مارکتینگ اتومیشن دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.

در حال تست نسخه ی آزمایشی سایت شنبه مگ هستیم!

اگر با ایراداتی در رابط کاربری سایت مواجه شدید، آن را به ما اطلاع دهید. از همراهی تون سپاس‌ گذاریم.