دادسان، می‌خواهد مشاور حقوقی مردم شود

0

از جمله مشکلاتی که استارتاپ‌ها و کسب‌وکارها در شروع و یا در حین فعالیت‌های خود با آن روبه‌رو می‌شوند، مسائل حقوقی است که گاهی قابل پیش‌بینی است و در بیشتر مواقع ممکن است اتفاقی پیش بیاید. در هر صورت در چنین شرایطی پیدا‌کردن وکیل کاربلد و امین از جمله چالش‌هایی است که کسب‌وکارها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. استارتاپ دادسان به نشانی dadsun.ir‌ استارتاپی است که با شناسایی این دغدغه خدمات حقوقی را به صورت آنلاین ارائه می‌دهد. رضا تقی‌زاده ۳۴ ساله به همراه فائزه روانبخش، فرشاد مصفا و محسن فرجی این استارتاپ را راه انداخته‌اند. رضا کارشناس حقوق از دانشگاه قوه قضاییه  است و ۱۵ سال سابقه کار در دادگستری تهران را به عنوان کارمند دارد. «‌به واسطه فعالیت‌هایی که در دادگستری داشتم می‌دیدم که مردم با چه مشکلاتی در پیدا‌کردن وکیل مناسب برای پرونده‌های حقوقی خود روبه‌رو هستند. از طرف دیگر وکلا در سیستم حقوقی ممنوع‌التبلیغ هستند و این موضوع پیدا‌کردن وکلای منصف و کار‌بلد را برای مردم سخت‌تر کرده بود. بر همین اساس همیشه به این فکر می‌کردم که اگر سامانه‌ای وجود داشت که افراد به جای اینکه به دفاتر وکلای متعدد مراجعه کنند و هزینه‌های مشاوره زیادی را پرداخت کنند، می‌توانستند به صورت آنلاین وکیل خود را با تخصص مرتبط با توجه به بودجه‌ای که دارند، پیدا کنند، ارزش افزوده در این فرآیند برایشان ایجاد می‌شد. از آنجایی که همسرم فائزه مهندس کامپیوتر بود و با حوزه استارتاپ‌ها نیز آشنایی داشت، تصمیم گرفتیم این استارتاپ را راه‌اندازی کنیم و در اسفند ۹۵ در استارتاپ ویکند خواجه نصیر شرکت کردیم و در همان جا تیم تشکیل دادیم و در اردیبهشت ماه امسال کار را به صورت جدی شروع کردیم.»

 

  •  با توجه به توضیحاتی که دادید، در دادسان چه خدماتی را ارائه می‌دهید؟

سامانه دادسان طوری طراحی شده ‌که کاربران می‌توانند مشکلات حقوقی خود را مطرح کنند و متناسب با نیاز خود خدمات دریافت کنند. به عبارت بهتر، کاربر زمانی که وارد سایت می‌شود از بین خدمات مشاوره حقوقی، تنظیم قرارداد، درخواست وکیل یا ثبت شرکت، یکی را بر‌حسب نیاز خود انتخاب می‌کند. پس از آن ما براساس سطح مشکلاتی که دارند، ۳وکیل یا کارشناس حقوقی در حوزه‌ای که فرد در آن مشکل دارد، به کاربر معرفی می‌کنیم. همچنین نظر حقوقی وکیل، رزومه و هزینه‌ای را که بابت ارائه خدمت مورد نظر دریافت می‌کند، به کاربر ارائه می‌کنیم. بر همین اساس کاربران می‌توانند بین ۳ نفر پیشنهادی مقایسه کنند و بهترین انتخاب را برای پیشبرد پرونده حقوقی خود داشته باشد. 

  •  دادسان یک پلتفرم است که فقط وکلا را به مردم مرتبط می‌کند یا اینکه خودتان هم به کاربران مشاوره می‌دهید؟

ما در واقع پلتفرمی هستیم که علاوه بر اینکه مردم را به وکلا مرتبط می‌کنیم، یک مشاور تخصصی برای مردم به حساب می‌آییم تا کمک کنیم وکیل متخصص و مرتبط را راحت‌تر پیدا کنند.

  •  در حال حاضر چه تعداد وکیل با دادسان همکاری می‌کنید و فرآیند جذب وکلا در سامانه شما چگونه است؟

در حال حاضر حدود ۲۰۰ وکیل با ما همکاری می‌کنند. به طور کلی وکلا برای اینکه همکاری خود را با دادسان شروع کنند، باید در سایت ثبت‌نام و فرم اطلاعات شخصی را پر کنند‌‌ که این اطلاعات مواردی همچون تحصیلات، تخصص‌ها و دوره‌های مرتبط گذرانده، سابقه کاری و یا رأی‌هایی که در رابطه با موضوعات مختلف براساس وکالت آنها صادر شده است، می‌شود. البته وکلا در تخصص محدودیت دارند و نمی‌توانند در تمام تخصص‌ها اعلام آمادگی کنند‌ و فقط باید در زمینه‌ تخصصی خود فعالیت کنند. پس از ورود اطلاعات اولیه ما احراز صلاحیت وکلا را براساس اطلاعاتی که در فرم وارد کرده‌اند، از نظر پرونده وکالت و غیره را بررسی  و مشخص می‌کنیم که هر وکیل در چه حوزه‌ای می‌تواند فعالیت کند. 

  •  اعتبار‌سنجی وکلا را براساس چه معیارهایی انجام می‌دهید؟

ما برای هر کدام از ویژگی‌هایی که یک وکیل می‌تواند داشته باشد، براساس الگوریتمی سیستم امتیاز‌بندی در نظر گرفته‌ایم. به عنوان مثال، تحصیلات در سطوح مختلف امتیاز مخصوص به خود را دارد و یا اینکه اگر وکیلی در پرونده‌های مشابه رأی گرفته باشد، امتیاز دیگری به او تعلق می‌گیرد و یا گذراندن دوره‌های مرتبط نیز امتیاز دارد. در نهایت جمع امتیاز‌ها اگر به یک سقفی برسد، مشخص می‌شود که وکیل در یک زمینه خاص تخصص دارد. از طرف دیگر ما با وکلای شناخته‌شده در حوزه‌هایی که فعالیت می‌کنیم، در ارتباط هستیم و نظر این افراد را در مورد وکلایی که جذب می‌کنیم، جویا می‌شویم‌ و بخشی از امتیاز‌بندی نیز به نظر این افراد خبره در مورد وکیل مورد مورد نظر برمی‌گردد. 

  •  از وقتی که کار را شروع کردید، چه تعداد پرونده حقوقی در دادسان به سرانجام رسیده است؟

هدف اصلی ما در شروع کار هدف قرار‌دادن استارتاپ‌ها و افراد استارتاپی بود و  از آنجایی که نیاز اصلی آنها مشاوره و موارد مرتبط با تنظیم قراردادها بود، در شروع اکثر پرونده‌ها به این حوزه‌ها مرتبط بود، ولی به‌تدریج همین افراد استارتاپی افراد دیگر مانند دوستان و خانواده خود را با خدمات دادسان آشنا کردند و در حوزه‌های دیگر هم پرونده‌هایی را اجرا کردیم. تا‌کنون به صورت کلی حدود ۱۰۰ پرونده در موضوعات مختلف انجام شده ‌ و حدود ۱۰۰۰ نفر هم مشکلات خود را در سامانه ثبت کرده‌اند. 

  •  شیوه درآمدزایی شما در دادسان چگونه است؟

خدمات برای کاربران به طور کلی رایگان است و بابت خدماتی که به وکلا ارائه می‌دهیم، کارمزدی را دریافت می‌کنیم که این کارمزد براساس امتیاز وکلا متفاوت است ولی به طور میانگین حدود ۱۰ درصد است.

  •  شما برای نرخ پرونده‌ها محدودیتی در نظر می‌گیرید؟ یا اینکه وکلا آزادند هر نوع قیمتی را به کاربران ارائه دهند؟

وکلا می‌توانند براساس شرایط پرونده قیمت خود را اعلام کنند و ما دخالتی در تعیین قیمت نداریم ولی چون شرایط رقابتی است و وکلا می‌دانند همکاران دیگرشان هم قیمت ارائه می‌دهند، به همین دلیل معمولا قیمت‌ها را منصفانه ارائه می‌دهند.

  •  با چه سرمایه اولیه‌ای کار را شروع کردید؟ آیا به نقطه سر به سر رسیده‌اید؟

تا‌کنون ۱۰ میلیون تومان هزینه کرده‌ایم‌ و در حال حاضر در مرکز سامسونگ مستقر هستیم و از امکانات و فضای این مرکز استفاده می‌کنیم و این باعث شده ‌که هزینه‌ها کاهش پیدا کند. سامسونگ هم در قالب مسئولیت اجتماعی خود از استارتاپ‌ها بدون دریافت هزینه حمایت می‌کند. ما تا‌کنون هر‌چه درآمد داشته‌ایم در کار سرمایه‌گذاری کردیم و در حال گسترش هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده به مرحله خوبی از نظر درآمدزایی دست یابیم. 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.